Chov čmeláků v roce 2020

Volná diskuse o chovu a životě čmeláků.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Zdenda
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 315
Registrován: pát 25. srp 2017 22:41:14
Bydliště: Valašské Meziříčí+Zašová
Kontaktovat uživatele:

Admin píše:
čtv 14. kvě 2020 10:44:42
Zdenda píše:
čtv 14. kvě 2020 8:57:49
Tak v jednom čmelínu s rolní značka se víc jak den nepohnula,čekal jsem tam za cca týden mladé.Po otevření ticho a v jednom rohu mrtvá matka.Jinak jakoby ani dělnicím v prosperujících hnízdech se moc ven nechtělo...
Ahoj Zdendo,

nemáš fotografie zemřelé matky? Jen bych se rád pokusil identifikoval, proč matka zemřela. Díky
Tak fotka bohužel není-už jak mi spadla do trávy jsem ji hledal,ale jen nedbale,jsem si říkal,že to není důležité,včera jsem to udělal pořádně,ale tráva je tak nepřehledná,že jsem nenašel nic...možná ji mravenci,nebo něco odneslo...nevím.
Uživatelský avatar
Hugo.008
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 166
Registrován: pon 18. čer 2018 13:42:33
Bydliště: Horní Popelov, okr. Č. Lípa

wombatik píše:
čtv 14. kvě 2020 20:48:23
Chtěl bych se zeptat zkušenejších. Chtěli jsme mít čmelín na horách, krásný místo, louky, les, mimo aglomreaci. Je tam vše posunuté, matky lítají pořád i teď v květnu, když je hezky. Tak čmeláky zabydlujeme asi od dubna. Bohužel se nám nějak ztrácí. Už jsme přišli o 3 rolní. Vždycky vydrží tak týden. Dal jsem k tomu i IP kamerku, čmelák lítal pravidelně, 20 minut venku, hoďku uvnitř, byla zima. Včera se už zase v pravé poledne nevrátil. Lítal hlavně po zahradě. Za fasádou bydlel sám od sebe krásný zahradní.
Už také není. Co je může lovit? Ptáků je tam dost, ale ty tam mají spoustu much a brouků. Co kočka? Chodí nám po zahradě běžně. Přemýšlím, zda to mám dále zkoušet a nebo se na to vykašlat? Abych čmelákům spíš neškodili než pomáhali.
Zkus zemní hnízdo. Nevím kolik stupňů tam budeš mít, já měl 9°C (330m.n.m.). Měl jsem letos stejné trápení, týden matka fungovala, pak se ochladilo a to i přes den a matka hnízdo opustila. To se opakovalo asi za dva týdny znovu. Přesně jako ty jsem uvažoval, jestli spíš neškodím, tak jsem přidal polystyrenovou izolaci do nadzemních úlků a udělal 2 podzemní. Samozřejmě bylo od té doby lepší počasí, ale teď přes zmrzlý to už bylo bez ztráty. Roli hrálo i to, že kromě jednoho úlku, už byly všude dělnice.
V zemních úlcích je krásně stabilní teplota a reakce na ochlazení venku je uvnitř pomalá a minimální. Navíc usazování (zemní a skalní) bylo na 1. pokus. Akorát je třeba zvážit ochranu před mravenci a jiným lezoucím hmyzem. Ber to jen jako nápad, zkušeností s tím zatím víc nemám.
Přílohy
192.168.2.39_mob4_main_20200509081133.jpg
(100.12 KiB) Zatím ještě nestaženo
Uživatelský avatar
Zdenda
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 315
Registrován: pát 25. srp 2017 22:41:14
Bydliště: Valašské Meziříčí+Zašová
Kontaktovat uživatele:

Ahojky,
tak včera čtvrtý den chladna a vlhka,čmeláky vidět nebylo,tak mi to nedalo a otevřel jsem jeden čmelín s mladýma a uvnitř jen slabé bzučení.Hned jsem ho vzal do tepla,přidal rozpuštěný cukrový roztok a za chvilku čmeláci oživli a začali být aktivní.Ale šel jsem to udělat se všemi dalšími šesti,kde už byly dělnice a v každém stejná situace,skoro ticho a jen sotva znatelné bzučení.Takže všichni dostali dávku tepla a svačinu s večeří.Dnes už vypadá počasí dobře,tak snad už bude pohoda a živo.
Horší je,že dalších 6 čmelínů,kde se měly líhnout dělnice za týden až 10 dní je pravděpodobně opuštěných :-(
kaos
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 613
Registrován: pát 27. dub 2018 15:04:22

U mě je situace dobrá, veškerá hnízda fungují i v chladu dobře a dělnice létají i matky, jen lesní létají minimálně těm jsem dal víčko s cukrem.

Jsou dělnice u druhé rolní a u té luční jak jsem našel mrtvou matku byla ještě jedna mrtvá a v hnízdě jedna živá, ta už má dělnice a celkem slušný průlet.

Den a půl se ale nehnula značka u druhé skalní, je na nějakém prokletém místě loni v květnu se mi tam skalní ztratila, letos jedna a teď možná i druhá.

Stav je zatím:
Hájová dělnice a slušný provoz.
Luční dělnice, občas vylezou i tři najednou silné hnízdo.
Luční dělnice slušný provoz.
Luční matka, léta.
Rolní silné hnízdo klapka se nezastaví.
Rolní předevčírem první výlet dělnice včera ještě létala matka.
Lesní pár dělnic v chladu téměř nelétají.
Skalní matka sama.
Skalní matka sama, 1,5 dne bez pohybu.
Rokytoví od Honzy průlet slušný, dělnice.
Jakub - Mukařov (Praha Východ)
wombatik
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 72
Registrován: čtv 14. kvě 2020 20:24:02

Hugo.008 píše:
sob 16. kvě 2020 7:58:26
wombatik píše:
čtv 14. kvě 2020 20:48:23
Chtěl bych se zeptat zkušenejších. Chtěli jsme mít čmelín na horách, krásný místo, louky, les, mimo aglomreaci. Je tam vše posunuté, matky lítají pořád i teď v květnu, když je hezky. Tak čmeláky zabydlujeme asi od dubna. Bohužel se nám nějak ztrácí. Už jsme přišli o 3 rolní. Vždycky vydrží tak týden. Dal jsem k tomu i IP kamerku, čmelák lítal pravidelně, 20 minut venku, hoďku uvnitř, byla zima. Včera se už zase v pravé poledne nevrátil. Lítal hlavně po zahradě. Za fasádou bydlel sám od sebe krásný zahradní.
Už také není. Co je může lovit? Ptáků je tam dost, ale ty tam mají spoustu much a brouků. Co kočka? Chodí nám po zahradě běžně. Přemýšlím, zda to mám dále zkoušet a nebo se na to vykašlat? Abych čmelákům spíš neškodili než pomáhali.
Zkus zemní hnízdo. Nevím kolik stupňů tam budeš mít, já měl 9°C (330m.n.m.). Měl jsem letos stejné trápení, týden matka fungovala, pak se ochladilo a to i přes den a matka hnízdo opustila. To se opakovalo asi za dva týdny znovu. Přesně jako ty jsem uvažoval, jestli spíš neškodím, tak jsem přidal polystyrenovou izolaci do nadzemních úlků a udělal 2 podzemní. Samozřejmě bylo od té doby lepší počasí, ale teď přes zmrzlý to už bylo bez ztráty. Roli hrálo i to, že kromě jednoho úlku, už byly všude dělnice.
V zemních úlcích je krásně stabilní teplota a reakce na ochlazení venku je uvnitř pomalá a minimální. Navíc usazování (zemní a skalní) bylo na 1. pokus. Akorát je třeba zvážit ochranu před mravenci a jiným lezoucím hmyzem. Ber to jen jako nápad, zkušeností s tím zatím víc nemám.
Přemýšlím o zateplení, jak jsem psal a nebo o tom, že bych budku dal dovnitř do dílny a vlez trubkou bych udělal krz zeď. Tam by měli čmeláci stabilní teplotu. Uvidím zítra, zda budou matky ještě hledat. Mimulý víkend jich tam bylo spousta, rolní, skalní í i zahradní jsem ještě viděl.
Jinak 9 st. tam ani přes den nebylo. A vzhledem k tomu, že den předtím mrzlo, tak v budce asi nebylo o nic nepleji. To počasí je v posledních letech divné, v zimně teplo a v květnu pak mrazy a kláda jako v únoru :(. Jsem to na horách podcenil.

Zemní hnízdo je také dobrý nápad, ale s tím nemám vůbec zkušenost. Díval jsem se po internetu a přijde mi to složité. Budu rád za rady a nebo fotky vyzkoušeného modelu.

Díky moc.
Uživatelský avatar
Hugo.008
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 166
Registrován: pon 18. čer 2018 13:42:33
Bydliště: Horní Popelov, okr. Č. Lípa

Úlek uvnitř i nevytápěné stavby je asi dobrá věc. Plánuji něco spáchat ve stodole. Sice není moc uzavřená, ale o to míň starostí s vyváděním vstupu někam ven a v parných dnech s chlazením. Minulý rok si tam udělala hnízdo skalní pod hranicí dřeva na topení. Odběr dřeva byl zakázán. Po sezóně jsem zjistil že tam lezla asi dost krkolomně, protože to umístila někam pod paletu na které to celé stálo. Máme tam už pár let nepoužívanou králíkárnu, tak by to šlo použít jako nosná konstrukce.
Uživatelský avatar
Hugo.008
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 166
Registrován: pon 18. čer 2018 13:42:33
Bydliště: Horní Popelov, okr. Č. Lípa

Jak jste na tom s mouchama? Tady už třetí den na jednom úlku votravuje jedna relativně malá. Není to Brachycoma, ale obyčejná domácí prudilka. Dneska už to došlo tak daleko že skákala na přistanuvší dělnice, až se jí některé bály. Všiml jsem si jí, když jsem při obědě sjížděl záznamy. Byla tam přes hodinu a k její smůle až do doby kdy jsem to zjistil. Tak dostala jedno výchovné cvrnknutí a bylo po .......
wombatik
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 72
Registrován: čtv 14. kvě 2020 20:24:02

Tak nakonec tam čmelda furt je. I když se podle kamery nevrátil, ale asi tam chyběl záznám. Zřejmě byl v úlku zalezlej až do včera, kdy se oteplilo. Pak se má člověk spolehnout na techniku. :D
jaramikulazadnitreba
Příspěvky: 31
Registrován: pát 27. dub 2018 9:17:15

Hezky den
Mám na Vás prosbu mám obsazen 1 cmelin druhy se mi nepodařilo zabydlet. V tom 1 mám už dělnice nosí vše ok.Dal jsem ho na misto mezi tuje a teď jsem zjistil že od 7 hod ráno do 8.30 hod svítí sluníčko na něj a od 17 hod
do 19 hod opět. Dal jsem před nej zabrání ale jak jsem slyšel má být v létě až 40 stupňů. Otázka mohu přemístit cmelin o 2 až 3m vpravo mezi tuje aniž bych o ně přišel stalo mne to spoustu hodin práce a nechci riskovat ani trošku. Vím že je také hodně zkušený Rapo i jiní .
Moc děkuju za odpověď. Jarda zadni treban :)
kaos
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 613
Registrován: pát 27. dub 2018 15:04:22

Ahoj, tak u mě už jsou dělnice i u poslední luční. Skalní je ztracená a druhá skalní je poslední hnízdo kde čekám na dělnice. A zjistil jsem že dělnice zalétla i do přírodního hnízda v trávě.
Jakub - Mukařov (Praha Východ)
Odpovědět