Chov čmeláků v roce 2021

Volná diskuse o chovu a životě čmeláků.
Odpovědět
kaos
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 611
Registrován: pát 27. dub 2018 15:04:22

Tak jak u vás pokračují přípravy na sezónu? Mě se povedlo o svátcích vyčistit staré úly a letos mám v plánu umístění 14 cmelinů.
Jakub - Mukařov (Praha Východ)
Rapo
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 389
Registrován: sob 02. pro 2017 14:39:47

Ahoj.Taktiez mám všetky cmeliny vyčistené vypálené a vystriekane proti škodcom.Mam nachystanych 12cmelinov a jeden vyrábam pre kamaráta.Hlavne aby som sa nedostal do nemocnice ako minulý rok v tom najnevhodnejsom čase.
marek972
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 341
Registrován: čtv 07. črc 2016 18:00:05
Bydliště: Slany

Ahoj,

zrovna jsem si rikal, kdo se odvazi zalozit forum na 2021 :)

Vse uz mam vycistene od podzimu a pokusim se umistit celkem 6 cmelinu (pokud me manzelka nezabije) z toho dva bych rad osadil rokytovymi, ktere cekam ze se vrati.

Hezky Novy Rok vsem a at se dari!
Marek
Uživatelský avatar
Karel
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 187
Registrován: úte 01. srp 2017 18:36:11
Bydliště: Ptice 408 m n.m
Kontaktovat uživatele:

Já mohu jen slíbit, že pracuji na tom, co jsem slíbil, aby v únoru bylo hotovo a rozesláno :) .
Uvidíme, jak dopadne letošní rok, už aby bylo jaro ... Furt samý čmeláci, jak říká moje žena , lepší, než furt samý Covid...
Honza79
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 893
Registrován: úte 14. dub 2015 18:15:08
Bydliště: Zbořený Kostelec
Kontaktovat uživatele:

Ahoj! Úly jsou skoro připraveny, stačí jen dodat výstelku. Letos se asi budu muset na jaře držet zkrátka, protože očekávám dost navrátilek. No ale znáte to....Každopádně cíl je jasný, pokračovat s humenními a zaměřit se i na zahradní. Kdyby se povedl lesní, taky by to bylo super. Tak ať se všem daří!
Uživatelský avatar
Zdenda
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 314
Registrován: pát 25. srp 2017 22:41:14
Bydliště: Valašské Meziříčí+Zašová
Kontaktovat uživatele:

Ahoj přátelé
taky Vám všem přeju hodně úspěšnou sezónu.
Kamarád Mirek Seidl od N.J. mi vloni poslal dva hezké články ze Včelařství a požádal mne,abych to tady dal na fórum,tak to teda činím.Nechtěl jsem to na konci sezóny už vkládat,protože už skoro nikdo nebyl na fóru,takže než se jaro ozve,tak se koukněte na články.
Doufám,že se vám to podaří otevřít,jako PDF to vložit přímo nejde,snad budete muset odkazy zkopírovat a otevřít zvlášť.

file:///C:/Users/Zdenek%20Hajda/Pictures/Camera%20Roll/Rok%202020/%C4%8Cmel%C3%A1ci%202020/%C4%8Dmela%C5%99stv%C3%AD%202.pdf


file:///C:/Users/Zdenek%20Hajda/Pictures/Camera%20Roll/Rok%202020/%C4%8Cmel%C3%A1ci%202020/doc20201211145925.pdf
kaos
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 611
Registrován: pát 27. dub 2018 15:04:22

Loni to byla zase velká bída, ačkoliv jsem měl 12 úlů a většina byla obydlena, výsledek z usazených matek byl mizerný.

5 matek se poztrácelo (3 skalní, 1 zahradní, 1 lesní)
2 hnízda zkolabovala po prvních dělnicích (1 rolní, 1 lesní)
1 hnízdo opustila matka předčasně a chovali jen samce (1 rolní)
2 hnízda živořila a odchovala asi 1-2 mladé matky (1 skalní, 1 luční)
3 hnízda se povedla - 1 rokytový cca 100 matek, 1 hájový cca 100 matek a 1 luční cca 50 matek.

Sice 0 škůdců všude, ale chladný konec jara a nedostatek potravy udělal své.

Snad bude letošek lepší...
Jakub - Mukařov (Praha Východ)
Uživatelský avatar
Karel
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 187
Registrován: úte 01. srp 2017 18:36:11
Bydliště: Ptice 408 m n.m
Kontaktovat uživatele:

pro Pepana
Ahoj , úl už mám hotový, jen nemohu najít už v záplavě mailů tu adresu pro poslání, můžeš prosím poslat znovu na kkucerak@gmail.com
+ kdy +/- odeslat, aby se to neválelo dlouho na poště.
Ahoj Karel
Uživatelský avatar
Seidlici
Příspěvky: 32
Registrován: sob 20. čer 2020 15:11:32
Bydliště: Nový Jičín

[quote=Zdenda post_id=6310 time=1611252546 user_id=26

Ahoj milovníci čmeláků,
taky Vás zdravím v novém roce a přeji Vám všem pevné zdraví a úspěch v další sezóně s těmi malými brundibáry.

Zdendu, kamaráda jsem poprosil o vložení nějakých článků z včelařství 2019 a 2020, o čmelácích. Zdendo, díky, akorát to nejde otevřít 🙈.

Kdo by si rád přečetl pěkné články s názvy:
Čmeláci kvůli svým potomkům nespí 1/19
Vřes chrání čmeláky před parazitem 3/20
Co chutná čmelákům 4/20
Čmeláci řeší Molyneuxuv problém 7/20
Tajemství čmeláčího bzukotu 10/20
Čmeláci zahradníci 8/20

A k tomu pár rostlinek a květin pro opylovače, napište mi na miroslav.seidl@seznam.cz, rád Vám pošlu skeny těchto článků ve dvou souborech . PDF.

Co se týká mé první zimy, tak jsem po první sezóně začal čistit čmelín, a chtěl bych se zeptat, čím nejlépe přilepit nový uhelon a čím natřít opravené části čmelínu, jestli se Vám za ty roky něco osvědčilo, či naopak nevyplatilo.
Jinak se mi povedlo koupit dva stejné Čmelíny a zvažuji, jak daleko je od sebe dát a zda stačí barevně rozlišit klapku nebo natřít celou přední stěnu, prosím o rady Vás zkušených.

Moc děkuji a bacha na viry, ten slavný covidovy, poslední dny krotím četbou o čmelácích.

Můžu doporučit Divočina v zahradě Dave Goulson, jež v 2006 založil organizaci na ochranu čmeláků a napsal bestseller A Sting in the Tale a A Buzz in the Meadow a Bee Quest, které asi ještě nebyly přeloženy, znáte někdo?
Uživatelský avatar
Karel
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 187
Registrován: úte 01. srp 2017 18:36:11
Bydliště: Ptice 408 m n.m
Kontaktovat uživatele:

Ahoj, barva moc roli nehraje , ta je spíš pro nás. Já už beru jen žluté klapky, je na nich nejlépe vidět parazit. Spíš než barva je důležitá orientace vchodu. Stačí když jedna bude trochu naúhlovaná jinak, tj úly nebudou jak vojáci v řadě. ale jeden poootočíš třeba o 45st... To jim dost pomáhá si neplést. Úly hodně blízko - klidně o 180 st... Vzdálenost :) čím dál, tím lépe, 1 - 1,5m je supr... Já mám díky málo místa některé klapky i 40-50cm od sebe, tam to chce buďto si pomoci různým směrem nebo výškou (jeden úl dát níž, druhý výš). Matky si to nepopletou, respektive ony mají označkováno a rychle poznají , že jsou špatně a mají vypadnout, u dělniček v případě úlků na blízko může docházet občas k záměnám, ale i vstupů blízko nemám pak uvnitř cizonávštěvníků více jak do 5kusů - což si myslím, je bezvýznamné.

Uhelon se snažím nelepit právě kvůli výměnám a čištění, ale pokud to nejde jinak, asi chemopren - nechat mírně zavadnout a pak dát síťku, akorát to chce teď, aby stihl vyčichnout. Jinak todle asi spíš Kaos - Jakub bude mít větší zkušenost.
Odpovědět