Chov čmeláků v roce 2021

Volná diskuse o chovu a životě čmeláků.
Odpovědět
Petra
Příspěvky: 18
Registrován: čtv 02. črc 2015 14:59:24

Ahoj všem,

ráda bych se zeptala jestli nevadí, že úlek sdílí i včelka samotářka. Předpokládám, že zde není žádné ohrožení čmeláka a dojte bohužel k usmrcení včelky čmelákem skalním, který se zde již zabydlel. Děkuji za odpověď.

samotarka.jpg
(225.27 KiB) Zatím ještě nestaženo
Uživatelský avatar
Zdenda
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 314
Registrován: pát 25. srp 2017 22:41:14
Bydliště: Valašské Meziříčí+Zašová
Kontaktovat uživatele:

Petra píše:
sob 22. kvě 2021 16:03:04
Ahoj všem,

ráda bych se zeptala jestli nevadí, že úlek sdílí i včelka samotářka. Předpokládám, že zde není žádné ohrožení čmeláka a dojte bohužel k usmrcení včelky čmelákem skalním, který se zde již zabydlel. Děkuji za odpověď.


samotarka.jpg
Petro,podle mé nedávné zkušenosti s vosou si navzájem sebe ani nevšimnou.Moje skalní lezla dovnitř,vosa hned za klapko džentlmensky postála vedle,čmelák prošel těsně vedle ní a vosa pak ven a vůbec si navzájem sebe ani nevšimli,jakoby se neviděli.Vose jsem samozřejmě hnízdo zrušil-se stovkama potomků by se tam nevešli.Samotářka bude nejspíš to samé-neznámý tvor.
Uživatelský avatar
Zdenda
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 314
Registrován: pát 25. srp 2017 22:41:14
Bydliště: Valašské Meziříčí+Zašová
Kontaktovat uživatele:

V pátek jsem kontroloval luční čmeláky.Jedno hnízdo je slabé,ale rozvíjí se,druhé je krásné,jeden hrozen larviček před zakuklením jich měl 20,ale matka se mi zdála nějaká divná,jakoby vybledlý zadeče a vypelichaná,jenže se schovala dospoda.Dnes mi to nedalo a šel jsem je znovu prověřit a dobře jsem udělal-ona vypelichaná matka byla pačmelák.Pinzetou jsem ji okamžitě chytil a odstranil,ale co mne překvapilo-byla tam i luční zakladatelka rodu.Pačmelák se dovnitř dostal i přes klapku,takže ochrana klapkou je asi neúčinná proti těmto vetřelcům.
Máte někdo taky podobnou zkušenost s pačmeláky?
Uživatelský avatar
František
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 62
Registrován: sob 03. říj 2020 15:41:01
Bydliště: Praha/Engelskirchen
Kontaktovat uživatele:

Nazdar Zdendo,
nechci Ti brát naději, ale Tvá luční už zřejmě utržila první bodnutí a přesto se věnuje svým povinnostem. Proti pačmeláku lesnímu (usuzuji) má bez podpory dcer jen pramalou šanci. Dle mého úsudku během příštích 10 dní (pravidleně se tak stává kolem líhnutí prvních dělnic) nezvládne Tvá luční návrat ze sběrného letu nebo ale zemře v hnízdě. Pačmelák měl při duelu nepochybně převahu, kterou ale po zasazení svého bodnutí potlačil, a to za vědomí, že Tvá luční do dokonání jeho díla snese ještě hezkých pár vajíček - zárodků otrokyní, které by se postaraly o jeho vlastní postomstvo.
Tak to vidím já, dej mi prosím vědět, jestli jsem se zmýlil.
František
https://www.cmelak.info
Uživatelský avatar
Zdenda
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 314
Registrován: pát 25. srp 2017 22:41:14
Bydliště: Valašské Meziříčí+Zašová
Kontaktovat uživatele:

František píše:
ned 23. kvě 2021 14:54:32
Nazdar Zdendo,
nechci Ti brát naději, ale Tvá luční už zřejmě utržila první bodnutí a přesto se věnuje svým povinnostem. Proti pačmeláku lesnímu (usuzuji) má bez podpory dcer jen pramalou šanci. Dle mého úsudku během příštích 10 dní (pravidleně se tak stává kolem líhnutí prvních dělnic) nezvládne Tvá luční návrat ze sběrného letu nebo ale zemře v hnízdě. Pačmelák měl při duelu nepochybně převahu, kterou ale po zasazení svého bodnutí potlačil, a to za vědomí, že Tvá luční do dokonání jeho díla snese ještě hezkých pár vajíček - zárodků otrokyní, které by se postaraly o jeho vlastní postomstvo.
Tak to vidím já, dej mi prosím vědět, jestli jsem se zmýlil.
František
https://www.cmelak.info
Jsem i tak rozhodnutý kontrolovat hnízdo a všechny vetřelce odstraňovat hned po vylíhnutí.Hnízdo už má třetí generaci dělnic,luční už nelétala,byla jen v hnízdě.Na pohled vypadala normálně-nepoškozená...nu uvidím.Kdyby to člověk určitě věděl,třeba bych chytil náhradní hledačku na výměnu.
Uživatelský avatar
Pavels
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 67
Registrován: pát 29. kvě 2020 19:16:33
Bydliště: Domovská 768/33,Ostrava Hrabová, 72000

Tak lidi, po dnešní kontrole já mám všechny čtyři čmelíny opuštěné. Létali tam asi čmeláčci jenom přespat, protože shazovali kamínky. Když se dva dny nic nedělo, tak jsem dnes všechny postupně zkontroloval a nic. Je mi těžko a nevím kde jsem udělal chybu. Dříve kontrolovat? Tak letos budu hodně smutný, neboť už hledačky tady již nelétají. Tak za rok. :cry:
Pavels
kaos
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 611
Registrován: pát 27. dub 2018 15:04:22

Pavels píše:
ned 23. kvě 2021 23:07:16
Tak lidi, po dnešní kontrole já mám všechny čtyři čmelíny opuštěné. Létali tam asi čmeláčci jenom přespat, protože shazovali kamínky. Když se dva dny nic nedělo, tak jsem dnes všechny postupně zkontroloval a nic. Je mi těžko a nevím kde jsem udělal chybu. Dříve kontrolovat? Tak letos budu hodně smutný, neboť už hledačky tady již nelétají. Tak za rok. :cry:
4 čmelíny to je divné, ledaže by byl uvnitř příkrm?
Jakub - Mukařov (Praha Východ)
wombatik
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 70
Registrován: čtv 14. kvě 2020 20:24:02

František píše:
čtv 20. kvě 2021 14:40:42
Nazdar Wombatiku,
dle mého úsudku se u Tvého přičinlivého čmeláka jedná o svědomitou strážkyni hnízda. Měl bys ještě k dispozci delší (několikaminutové) video? Můžeš je prosím zpřístupnit?
Děkuji a srdečně zdravím
František
Ahoj,

tak bohužel smutná zpráva. Aktivní rolní čmelák se od soboty neukázal. Bylo to akorát 14 dnů od samousazení. Posílám i tak videa. Je to na Šumavě a tam je vše posunuté a prakticky pořád tam prší. Nevím, zda to mělo vliv nebo ho prostě něco sežralo. I tak věřím, že vzhledem k počasí není nic ztraceno a přístí víkend zkusím odchytit nějakou jinou hledačku. Třeba skalní jsem tam kromě několika teplých dnů cca 14 dnů zpět zatím vůbec neviděl. A to jich tam bývá každý rok spousta.

Jinak už i druhý zemní u mě doma na zahradě má dělnice, obě matky jsou už trvale uvnitř. Trochu komplikace je, že do budky zateklo a rozklížila se. Díval jsem se dovnitř, naplánoval opravu, kterou provedu asi dneska. Díky tomu mám krátký záběr královny, jak utíká přes mojí přítomností. Je to přes plexi kamerované, tak se to leskne.

https://uloz.to/tamhle/6NTvBpER7Qcp#!ZG ... S3qTEyZt==

komu by to nešlo přehrát v WMP, tak zkuste VLC.
Naposledy upravil(a) wombatik dne pon 24. kvě 2021 14:04:18, celkem upraveno 1 x.
wombatik
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 70
Registrován: čtv 14. kvě 2020 20:24:02

O víkendu jsem vyrobil nový kryt na větrání s lepivou pastí. Je to opět 3D tisk. Kdyby měl někdo zájem, můžu poslat gcode. Velikost větracího otvoru je 25, tohle na obrázku je tištěné o 20% zvětšené pro díru 30mm. Mám ještě v plánu udělat stejné řešení na 2 větrací otvory najednou.

Lepenka na moly se vkládá do vybrání na konci válce, takže tam docela pěkně drží. Přepdoklad je, že i větrací díra ve čmelínu má taky svojí mřížku. Kdyby měl někdo nápady jak to vylepšit, tak mi klidně napište.

https://postimg.cc/gallery/VnN3dPS
Uživatelský avatar
Pavels
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 67
Registrován: pát 29. kvě 2020 19:16:33
Bydliště: Domovská 768/33,Ostrava Hrabová, 72000

kaos píše:
pon 24. kvě 2021 7:14:52
Pavels píše:
ned 23. kvě 2021 23:07:16
Tak lidi, po dnešní kontrole já mám všechny čtyři čmelíny opuštěné. Létali tam asi čmeláčci jenom přespat, protože shazovali kamínky. Když se dva dny nic nedělo, tak jsem dnes všechny postupně zkontroloval a nic. Je mi těžko a nevím kde jsem udělal chybu. Dříve kontrolovat? Tak letos budu hodně smutný, neboť už hledačky tady již nelétají. Tak za rok. :cry:
4 čmelíny to je divné, ledaže by byl uvnitř příkrm?
Ano byl tam příkrm, ale jen trošku
Pavels
Odpovědět