Chov čmeláků v roce 2021

Volná diskuse o chovu a životě čmeláků.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Hugo.008
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 160
Registrován: pon 18. čer 2018 13:42:33
Bydliště: Horní Popelov, okr. Č. Lípa

Blanka píše:
stř 26. kvě 2021 14:45:40
5 skalních, tady je problém nosily rousky a teď nenosí, myslím si, že tam došlo k výměně královen, uvidíme.
U mě došlo k zřejmě k převzetí hnízda zemní rokytkou ve fázi začátku prvních dělnic a ač létají, tak rousky vidět není.
Rokytová druhý den po "převratu" už zůstala uvnitř.
František psal, že se mu stalo to samé a rokytová to dotáhla ke zdárnému konci a následně se několik let vracely.

Ve fázi kdy se do hnízda začala vracet i vetřelkyně rokytová jsem si ukládal videonahrávky chování obou matek a je z toho drama.
Rokytová před posledním vstupem (po kterém se už matka zemní neukázala) působila velmi nejistě a dlouho váhala než šla dovnitř.
Uživatelský avatar
František
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 62
Registrován: sob 03. říj 2020 15:41:01
Bydliště: Praha/Engelskirchen
Kontaktovat uživatele:

Pavels píše:
ned 23. kvě 2021 23:07:16
Tak lidi, po dnešní kontrole já mám všechny čtyři čmelíny opuštěné. Létali tam asi čmeláčci jenom přespat, protože shazovali kamínky. Když se dva dny nic nedělo, tak jsem dnes všechny postupně zkontroloval a nic. Je mi těžko a nevím kde jsem udělal chybu. Dříve kontrolovat? Tak letos budu hodně smutný, neboť už hledačky tady již nelétají. Tak za rok. :cry:
Nazdar Pevelsi (nebo Pavle?),
dnes mě v pracovně navštívila královna zemní, která bude hledat i dále, protože sám jsem pro letošní rok poklizen. Přál bych Ti také takovou podobnou návštěvu, nicméně nadcházející víkend by pro Tebe mohl být rozhodující, tento víken dle mého přesvědčení představuje pro obvyklé čmleláky deline. Pokud bys na nějakou hledající královnu natrefil, radil bych Ti nabídnout jí budku bez opuštěných pláství, leda by sis byl jistý, že v plástvích ještě přežívají larvičky. Vymřelé plástve dle mé zkušenosti působí odpudivě. V tuto dobu je možno natrefit jen na královny, které se dosud bezúspěšnně snažily (o obhájení nebo ale o násilné převzetí hnízda) a v poslední fázi sázejí na vlastní založení (nového?) hnízda. Přeji Ti alespoň trošku štěstí a jinak Ti budiž útěchou, že sám jsem už také zažil rok bez čmeláků v zahrádce.
František
Uživatelský avatar
Dag
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 125
Registrován: úte 04. kvě 2021 13:18:33
Bydliště: Příbramsko

Dobrý večer. Moje první dvě skalní ve dvou úlcích zatím stále létají, už i s rouskami.
Už po dva dny tu vídám dvě hledačky - zemní a skalní. Jak řešíte takové zájemkyně? Četla jsem tu o nějakých krabičkách. To jsou nějaké provizorní úlky? Je mi jich líto, ale další čmelín nemám. Můžu jim nějak pomoci?
Můžete mi, ještě poradit, jak a kdy mám začít větrat?
Díky za rady a přeji všem pěkný víkend.
wombatik
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 70
Registrován: čtv 14. kvě 2020 20:24:02

Dneska jsem viděl zajímavou věc. Jsem na chalupě a tak jsem se snažil zachránit sezonu a ještě nějaký úlek osadit. Hledaček tu bylo dost, spousta rolních, kterým až teď umožnilo počasí začít konečně hledat. Kromě toho už venku pačmeláci a toho se týká moje historka.

V trávě jsem se všiml velké zemní královny. Byla opravdu veliká, ne jako hledačka, ale jako už vypasená královna z hnízda. Bzučela, lezla po stéblech trávy nahoru a byla evidentně ve stresu. Pak slétla na zem a asi zalezla do země. Je už vysoká tráva, tak i když jsem se snažil, nic jsem na zemi neviděl. Asi za 20 vteřin na to přistála na stejné místo v trávě pačmeláčice. Nebyla snad ani větší než ta zemní, ale byl to mžik, neměl jsem čas jí prohlížet. Jen vím jistě, že to byl pačmelák a že přistála a zalezla někam do trávy na stejné místo. Jak jsem to zkoumal, tak asi za 2 minuty vylezla znovu zemní a opět bzučela a lezla po trávě. Po chvíli se vznesla a zmizela v dálce. Na místě už byl pak klid, pačmeláčice se už neukázala a ani žádné dělnice nelétali. Můžu jen předjímat, že se jednalo o trochu netradiční obsazení hnízda pačmelákem. No bylo to zajímavé, tak se chci s vámi podělit. Snažil jsem se i udělat video, ale není z toho nic, co by šlo ukázat.

Jinak usazování mi moc nešlo, asi jsem moc chtěl a tak jsem dělal chyby. První rolní udělala ukázkový let, ale pak se mě všimla a přišlo mi, že jí to vyděsilo. Nevrátila se, ale osadit další jsem si netroufl. V druhém jsem neodolal a zkusil osadit zemní i když v téhle době už je malá šance. No a ona předvedla takový neurčitý let, takže spíš ne, ale další hnízdona nějakou dobu nepoužitelné. Poslední úlek jsem šetřil pro skalní a nakonec jsem jednu i našel. Ale místo aby vylétla, tak po hnízdě chvíli lezla a pak váhavě odletěla. Tak jsem ze zoufalství v 8 večer osadil do tohoto hnízda alespoň jednu rolní, abych měl vůbec něco. Ta předvedla co měla a zítra uvidím, zda jí děšť neodradí od založení hnízda. Zítra má totiž už pršel a kdo ví, jak to bude dál. Kvete už rododendron, jiné roky plný skalních i jejich dělnic a letos ani jeden čmeláček :(.
wombatik
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 70
Registrován: čtv 14. kvě 2020 20:24:02

Dag píše:
pát 04. čer 2021 21:09:14
Dobrý večer. Moje první dvě skalní ve dvou úlcích zatím stále létají, už i s rouskami.
Už po dva dny tu vídám dvě hledačky - zemní a skalní. Jak řešíte takové zájemkyně? Četla jsem tu o nějakých krabičkách. To jsou nějaké provizorní úlky? Je mi jich líto, ale další čmelín nemám. Můžu jim nějak pomoci?
Můžete mi, ještě poradit, jak a kdy mám začít větrat?
Díky za rady a přeji všem pěkný víkend.
Zemní už teď není moc šance, nejspíš bude mít nějaký problém, třeba už o hnízdo přišla. Jinak by už i přes nepříznivé podmínky dávno hnízdila. Skalní jsou letos asi kvůli počasí nějak mimo, tak třeba by to šlo. Ale pokud nemáš úlek, nech to na přírodě. Pokud hnízdit chce a může, poradí si. Pokud ne, tak jí stejně není pomoci. Dneska jsem viděl tak 10 hledaček rolních jen kolem baráku. Kdybych se každou u nich snažil ubytovat, nedělal bych nic jiného, než budoval další úlky :D

Co se týká větrání, tak já už dřevěný úlek co mám v údolí na zahradě už větrám. Ne úplně naplno, ale už je vedro. A i mě zajímá, jak to vidí ostatní ;)
kaos
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 611
Registrován: pát 27. dub 2018 15:04:22

Tak u mě aktualizace stavu venkovních úlů:

- rokytky 1 sílí, pěkný provoz na klapce
- rokytky 2 už asi mají druhou generaci dělnic
- luční navrátilka asi také druhá generace dělnic
- hájová, z té asi nic nebude. Úl patrně obsadila matka co není schopna hnízdit, už minimálně dva dny bez pohybu
- usazená rolní - ztracena, včera usazena jiná, orientační let, zda se vrátila nevím.
- rolní navrátilka od včerejšího poledne značka bez pohybu

Hledá tu teď tak 1 rolní denně ale kromě té jedné předevčírem není o ulky už zájem. Takže letos velká bída.
Jakub - Mukařov (Praha Východ)
marek972
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 341
Registrován: čtv 07. črc 2016 18:00:05
Bydliště: Slany

wombatik píše:
pát 04. čer 2021 22:18:33
Zemní už teď není moc šance, nejspíš bude mít nějaký problém, třeba už o hnízdo přišla. Jinak by už i přes nepříznivé podmínky dávno hnízdila. Skalní jsou letos asi kvůli počasí nějak mimo, tak třeba by to šlo. Ale pokud nemáš úlek, nech to na přírodě. Pokud hnízdit chce a může, poradí si. Pokud ne, tak jí stejně není pomoci. Dneska jsem viděl tak 10 hledaček rolních jen kolem baráku. Kdybych se každou u nich snažil ubytovat, nedělal bych nic jiného, než budoval další úlky :D

Co se týká větrání, tak já už dřevěný úlek co mám v údolí na zahradě už větrám. Ne úplně naplno, ale už je vedro. A i mě zajímá, jak to vidí ostatní ;)
Co by za ty hledacky Rolnich dali jini vcetne me - 4 cmeliny po Skalnich mam stale volne :(

Co se tyce vetrani, tak to jsem otevrel pri prvnim pozorovani delnic jak se snazi vetrat u vchodu. U me to bylo na zacatku tydne.
wombatik
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 70
Registrován: čtv 14. kvě 2020 20:24:02

marek972 píše:
sob 05. čer 2021 8:00:35
wombatik píše:
pát 04. čer 2021 22:18:33
Zemní už teď není moc šance, nejspíš bude mít nějaký problém, třeba už o hnízdo přišla. Jinak by už i přes nepříznivé podmínky dávno hnízdila. Skalní jsou letos asi kvůli počasí nějak mimo, tak třeba by to šlo. Ale pokud nemáš úlek, nech to na přírodě. Pokud hnízdit chce a může, poradí si. Pokud ne, tak jí stejně není pomoci. Dneska jsem viděl tak 10 hledaček rolních jen kolem baráku. Kdybych se každou u nich snažil ubytovat, nedělal bych nic jiného, než budoval další úlky :D

Co se týká větrání, tak já už dřevěný úlek co mám v údolí na zahradě už větrám. Ne úplně naplno, ale už je vedro. A i mě zajímá, jak to vidí ostatní ;)
Co by za ty hledacky Rolnich dali jini vcetne me - 4 cmeliny po Skalnich mam stale volne :(

Co se tyce vetrani, tak to jsem otevrel pri prvnim pozorovani delnic jak se snazi vetrat u vchodu. U me to bylo na zacatku tydne.
tak je to tu přes 800m takže vše opožděné, letos zvlátě. Díval jsem se, že kromě 3 dnů v květnu bylo pořád pod 15 a denně déšť. Až poslední týden se udělalo hezky a tak tradiční "nálet" rolních přišel až teď. Ta večer usazená se ráno v 7 vrátila, tak mám radost. Snad vydrží.
Uživatelský avatar
František
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 62
Registrován: sob 03. říj 2020 15:41:01
Bydliště: Praha/Engelskirchen
Kontaktovat uživatele:

wombatik píše:
pát 04. čer 2021 22:08:21
Můžu jen předjímat, že se jednalo o trochu netradiční obsazení hnízda pačmelákem. No bylo to zajímavé, tak se chci s vámi podělit.

Nazdar wombatiku,
proč myslíš, že by se mělo jednat o netradiční násilné převzetí hnízda? Naopak, co popisuješ přesně odpovídá šabloně, dle které pačmelák objevené hnízdo observuje a občas je navštíví a pokud se nevyhne duelu (zpravidla se mu vyhýbá a je nucen jen příležitostně čelit rozhodnému obrannému zákroku zakladatelky hnízda, pokud se spolu setkají) , pak se zpravidla prosadí pačmelák, přičemž zakládající královnu předběžně jen oslabí a pak čeká na vhodný okamžik k převzetí hnízda, když oslabenou ale dosud práceschopnou zakladatelku hnízda ponechává k dokonání díla (vyčerpání jejích posledních sil). Takto jsem danou souvislost opakovaně pozoroval.
Zdraví Tě
František
Uživatelský avatar
František
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 62
Registrován: sob 03. říj 2020 15:41:01
Bydliště: Praha/Engelskirchen
Kontaktovat uživatele:

Dag píše:
pát 04. čer 2021 21:09:14
Dobrý večer. Moje první dvě skalní ve dvou úlcích zatím stále létají, už i s rouskami.
Už po dva dny tu vídám dvě hledačky - zemní a skalní. Jak řešíte takové zájemkyně?

Nazdar Dag (nebo Dagmaro?), pokud máš o další usídlení královen zájem a schází Ti předběžně vybavení, pak vezmi papundeklovou krabici a vybav ji podobně jako plnohodnotný čmeláčí úl a vyzkoušej své štěstí. Teď už nehrozí noční mrazíky, tedy by nemělo nic stát v cestě provizornímu zabydlení čmeláčí královny. Až do objevení prvního dorostu bych Ti doporučoval pořídit si plnohodnotný úl a hnízdo (včetně všeho hnízdního materiálu) přesadit, čmeláci si rychle zvyknou na změnu a hnízdo se vyvíjí bez výčitek k přesazení. Nový úl by neměl mít zpočátku otevřené větrací průduchy, aby dle přístupu čerstvého vzduchu čmeláci snadno našli v novém bydlišti východ z budky.
Přejí Ti hodně úspěchů
František
Odpovědět