Chov čmeláků v roce 2021

Volná diskuse o chovu a životě čmeláků.
Odpovědět
Uživatelský avatar
František
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 62
Registrován: sob 03. říj 2020 15:41:01
Bydliště: Praha/Engelskirchen
Kontaktovat uživatele:

Nazdar přátelé,
dnes jsem si pořádně prohlédl video záznamy u mých čmeláků zemních a nemohl jsem přehlédnout mouchy před otvorem budky. Na můj vkus mají příliš světlé oči, což mi brání zahrnout je do kategorie brachioma (brachicoma), a také sarcophaga se mi nezdá.
Máte prosím někdo ponětí, o jaký vandalismus se u mých čmeláků jedná?
Těším se na brzké fundované odpovědi,
s díky a pozdravy
František
Přílohy
sarcophaga.png
(126.7 KiB) Zatím ještě nestaženo
Uživatelský avatar
Dag
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 125
Registrován: úte 04. kvě 2021 13:18:33
Bydliště: Příbramsko

František píše:
ned 06. čer 2021 20:44:51
Dag píše:
pát 04. čer 2021 21:09:14
Dobrý večer. Moje první dvě skalní ve dvou úlcích zatím stále létají, už i s rouskami.
Už po dva dny tu vídám dvě hledačky - zemní a skalní. Jak řešíte takové zájemkyně?

Nazdar Dag (nebo Dagmaro?), pokud máš o další usídlení královen zájem a schází Ti předběžně vybavení, pak vezmi papundeklovou krabici a vybav ji podobně jako plnohodnotný čmeláčí úl a vyzkoušej své štěstí. Teď už nehrozí noční mrazíky, tedy by nemělo nic stát v cestě provizornímu zabydlení čmeláčí královny. Až do objevení prvního dorostu bych Ti doporučoval pořídit si plnohodnotný úl a hnízdo (včetně všeho hnízdního materiálu) přesadit, čmeláci si rychle zvyknou na změnu a hnízdo se vyvíjí bez výčitek k přesazení. Nový úl by neměl mít zpočátku otevřené větrací průduchy, aby dle přístupu čerstvého vzduchu čmeláci snadno našli v novém bydlišti východ z budky.
Přejí Ti hodně úspěchů
František
Františku , moc děkuji za radu. Jsem z čmeláků tak nadšená, že na příští rok určitě pořídím další úlky. Hlavně mám radost, že se těm dvěma u mě (snad) líbí a doufám, že je s nimi vše v pořádku. Pořád se strachuji. Ale dala jsem si s bydlením záležet a přes zimu se připravovala. Jsou pod střechou, orientované na východ, chráněni před větrem z obou stran, Před nimi je máta a meduňka, jsou stíněné tůjí. Větrání jsem udělala i s pastí. Klapky se naučily zvládat rychle a zkrátka dělají mi radost a těším se na první dělnice. Provizorní úlek připravím, kdyby se hledačky ještě objevily. Dagmara
Uživatelský avatar
Zdenda
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 314
Registrován: pát 25. srp 2017 22:41:14
Bydliště: Valašské Meziříčí+Zašová
Kontaktovat uživatele:

wombatik píše:
pát 04. čer 2021 22:08:21
Dneska jsem viděl zajímavou věc. Jsem na chalupě a tak jsem se snažil zachránit sezonu a ještě nějaký úlek osadit. Hledaček tu bylo dost, spousta rolních, kterým až teď umožnilo počasí začít konečně hledat. Kromě toho už venku pačmeláci a toho se týká moje historka.

V trávě jsem se všiml velké zemní královny. Byla opravdu veliká, ne jako hledačka, ale jako už vypasená královna z hnízda. Bzučela, lezla po stéblech trávy nahoru a byla evidentně ve stresu. Pak slétla na zem a asi zalezla do země. Je už vysoká tráva, tak i když jsem se snažil, nic jsem na zemi neviděl. Asi za 20 vteřin na to přistála na stejné místo v trávě pačmeláčice. Nebyla snad ani větší než ta zemní, ale byl to mžik, neměl jsem čas jí prohlížet. Jen vím jistě, že to byl pačmelák a že přistála a zalezla někam do trávy na stejné místo. Jak jsem to zkoumal, tak asi za 2 minuty vylezla znovu zemní a opět bzučela a lezla po trávě. Po chvíli se vznesla a zmizela v dálce. Na místě už byl pak klid, pačmeláčice se už neukázala a ani žádné dělnice nelétali. Můžu jen předjímat, že se jednalo o trochu netradiční obsazení hnízda pačmelákem. No bylo to zajímavé, tak se chci s vámi podělit. Snažil jsem se i udělat video, ale není z toho nic, co by šlo ukázat.

Jinak usazování mi moc nešlo, asi jsem moc chtěl a tak jsem dělal chyby. První rolní udělala ukázkový let, ale pak se mě všimla a přišlo mi, že jí to vyděsilo. Nevrátila se, ale osadit další jsem si netroufl. V druhém jsem neodolal a zkusil osadit zemní i když v téhle době už je malá šance. No a ona předvedla takový neurčitý let, takže spíš ne, ale další hnízdona nějakou dobu nepoužitelné. Poslední úlek jsem šetřil pro skalní a nakonec jsem jednu i našel. Ale místo aby vylétla, tak po hnízdě chvíli lezla a pak váhavě odletěla. Tak jsem ze zoufalství v 8 večer osadil do tohoto hnízda alespoň jednu rolní, abych měl vůbec něco. Ta předvedla co měla a zítra uvidím, zda jí děšť neodradí od založení hnízda. Zítra má totiž už pršel a kdo ví, jak to bude dál. Kvete už rododendron, jiné roky plný skalních i jejich dělnic a letos ani jeden čmeláček :(.
No já jen ze srandy už ve středu polapil zemní hledačku a dal jsem ji do týden opuštěného jinou zemní,nová druhý a třetí den nad ani ven nešla,jen uvnitř při kontrole bzučela.Odjel jsem na 4 dny pryč a dnes kamínek za 2 hodiny 3x byl dole...
Zato ten samý den lesní mi zamrznul...druhý den jsem ho zahřál,dal zpátky,ale bez zájmu...
Uživatelský avatar
Dag
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 125
Registrován: úte 04. kvě 2021 13:18:33
Bydliště: Příbramsko

Dobrý večer, hlásím dnes radostné překvapení. Z obou úlků dnes vylétaly první skalní dělničky. Nečekala jsem je tak brzy. Jeden čmelín osídlen 16.5. A druhý asi 14.5. Jsou mrňavé a s klapkami mají trochu problém, i když jsem úlky trochu naklonila. Snad se to brzy naučí.
Uživatelský avatar
Hugo.008
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 160
Registrován: pon 18. čer 2018 13:42:33
Bydliště: Horní Popelov, okr. Č. Lípa

U zemního hnízda mám taky každou chvíli mouchy na česně. Chodím je cucnout akuvysavačem. Jsou celkem oprsklé a jen tak se neleknou. Skoro je problém je přinutit k vzletu. Potom už není úniku a končí ve sběrné nádobě vysavače. Když se jich chci zbavit, dám vysavač cucnout trošku insekticidu a je vymalováno. Je to celkem zrůdná praktika :? , ale spolehlivá.
kaos
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 611
Registrován: pát 27. dub 2018 15:04:22

Já obyčejné mouchy neřeším, naopak hezky konzumují výkaly tak tam nemají čmeláci takový hnojník. Nepříjemná je jen brachycoma, ty ale nevidím moc často.
Jakub - Mukařov (Praha Východ)
Uživatelský avatar
Hugo.008
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 160
Registrován: pon 18. čer 2018 13:42:33
Bydliště: Horní Popelov, okr. Č. Lípa

Myslíš že obyčejné mochy nemůžou naklást vajíčka do hnízda čmeláků. Nikdy jsem o tom nepřemýšlel. No tak jsem klidnější, ale jsou dotěrný fest. Čekají na česně a před chvílí si jedna dokonce sedla na přiletivší dělnici. Ale nakonec seskočila :P .
wombatik
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 70
Registrován: čtv 14. kvě 2020 20:24:02

I já mám mouchy, asi je jejich doba. Očumují na klapce, dovnitř to nezkoušeji, netuším o co jim jde :). Zabil jsem pro výstrahu 3, ale za chvíli tam byly další.

https://postimg.cc/gallery/1Rqq48H
wombatik
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 70
Registrován: čtv 14. kvě 2020 20:24:02

Hugo.008 píše:
stř 09. čer 2021 16:32:19
Myslíš že obyčejné mochy nemůžou naklást vajíčka do hnízda čmeláků. Nikdy jsem o tom nepřemýšlel. No tak jsem klidnější, ale jsou dotěrný fest. Čekají na česně a před chvílí si jedna dokonce sedla na přiletivší dělnici. Ale nakonec seskočila :P .
Co vím, tak normální mouchy kladou rady do hnoje :).
Uživatelský avatar
Hugo.008
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 160
Registrován: pon 18. čer 2018 13:42:33
Bydliště: Horní Popelov, okr. Č. Lípa

Po dlouhém čekání na první potomstvo v hnízdě (asi) úhorové, které cca po 3 týdnech převzala jiná matka stejného druhu, se začali objevovat pidi čmeláci, kteří mi přijdou jako samci. Jednak vzhledově a za druhé se nějak nechtějí vracet.
skalní samec.jpg
(24.77 KiB) Zatím ještě nestaženo
Je možné že by matka kladla neoplodněná vajíčka a vyprodukovala samce? Byla to taková chudinka se špatnou zadní packou. Ta co hnízdo převzala vypadá v pořádku, ale lítá tak 7x, 8x za den. Rousky má sporadicky.
Odpovědět