Chov čmeláků v roce 2022

Volná diskuse o chovu a životě čmeláků.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Pavels
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 67
Registrován: pát 29. kvě 2020 19:16:33
Bydliště: Domovská 768/33,Ostrava Hrabová, 72000

Ahojte,
tak před 14 dny jsem zlikvidoval hnízdo skalních které napadl zavíječ a dnes druhé rovněž napadené zavíječem. U toho prvního jsem asi zavinil já, když jsem pořádně nezkontroloval dosednutí víka, ale u toho druhého si neuvědomuji chybu. Snad jsem něco vychoval před napadením. Úlek se zemními je v činnosti. Po otevření víka vyběhla rozezlená matka na výstelku a protože tam vylétlo nejméně 20 ml. matek tak je nechám v klidu. Po loňském neúspěchu jsem vcelku spokojený a obohacený o další zkušenosti. ČMELAŘŮM ZDAR.
Pavel
Pavels
Uživatelský avatar
Dag
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 125
Registrován: úte 04. kvě 2021 13:18:33
Bydliště: Příbramsko

Pavels píše:
ned 07. srp 2022 19:48:26
U toho prvního jsem asi zavinil já, když jsem pořádně nezkontroloval dosednutí víka, Pavel
Pavle to je mi líto, že ses zase potkal se zavíječem. je možné, že v budce přezimoval v nějaké škvírce. Dřevo přece jen není kompaktní. Dostala jsem tři prastaré úlky a všechny jsem je oblepila plastovým polystyrenem, protože zvenku byly na dřevě již patrné škvíry po rozeschnutí. Střechy také netěsnily, takže loni jsem to řešila bavlněným ručníkem pod víko. Pro letošek jsem si nechala uříznout z překližky víko s otvorem, který jsem přelepila uhelonovou síťkou a toto víko jsem suchým zipem přilepila na budku. Stříšku pak položím na to. Víko jde díky zipu zvedat a navíc slouží bez střechy jako přídavné větrání. Vrchem tedy nemůže proklouznout nic.
20220615_0715071.jpg
(56.93 KiB) Zatím ještě nestaženo

Mějte se krásně a opatrujte čmeláky
Dagmara
Uživatelský avatar
Pavels
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 67
Registrován: pát 29. kvě 2020 19:16:33
Bydliště: Domovská 768/33,Ostrava Hrabová, 72000

Ahoj Dag,
Díky za radu. Já to na podzim předělám jak to máš ty. Ten suchý zip nic nepropustí? Vevnitř mám v jednom polystyrén a druhý je od Jakuba se dvěma dřevěnými stěnami. Takže budu řešit jen střechu. Já mám kousek uhelonu průsvitného, ale ty jak vidím bílý. Jak odkryju víko, tak čmeláčci jsou z toho světla nervózni. Oni se zklidní když větráš?
Dnes jsem našel před úlkem zemních mrtvého pačmeláka. Byl to macek, ale moje královny jsou o trošku větší, tak ho asi zlikvidovaly a vyhodili ven? Mám ale klapku jak na všech, tak nevím jak se tam mohl dostat. Že by hladem před úlkem uhynul? Pořád něco nového.. :roll:
Pavel
Pavels
Uživatelský avatar
Dag
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 125
Registrován: úte 04. kvě 2021 13:18:33
Bydliště: Příbramsko

Ahoj Pavle,
ohledně toho světla ve víku. Většinou jim to nevadí, jen občas nějaký nervózně chvilku poletuje pod víkem, to pak mám připravený hodně sepraný tenoučký kapesník, který na víko položím a on hned zaleze.
Suchý zip jsem koupila samolepicí. Zdá se mi jemnější než ten běžný, prádlový. Zapadne do sebe a nepropustí nic. Ale věřím, že je nepropustný i ten normální. Nechávám jim to odkryté i během teplých nocí a vetřelec žádný. Jen ještě poznámka, zip drží tak, že občas, když zvednu toto víko, tak je tak do sebe zapasovaný, že se třeba v nějakém místě ani nerozpojí a kousek se odlepí. Až budu připravovat úlky na příští sezonu, přilepím ho pro sichr ještě nějakým pořádným lepidlem.
Dag
kaos
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 611
Registrován: pát 27. dub 2018 15:04:22

Zavíječi stačí málo, například nedoléhající klapka, když se na ní přilepí rousky a je tam 1 mm prostor. Já měl letos tři hnízda která už skončily a neřešil už jsem je a zavíječ byl také všude. Tam kde klapku čistím není nikdy.
Jakub - Mukařov (Praha Východ)
Uživatelský avatar
Dag
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 125
Registrován: úte 04. kvě 2021 13:18:33
Bydliště: Příbramsko

Dnes jsem vyčistila budku po zahradních. Již zde nebyl žádný pohyb. Hnízdo bylo veliké a jakoby dvě nad sebou. Zahradní si , bohužel, vybrala nejmenší úlek co mám. Kokony byly čisté, nikde žádná plíseň, výstelka byla suchá. Asi díky přídavnému větracímu víku. Ve větrací pasti na mucholapce čekalo překvapení. Viz foto.
Ostatní úlky ještě bzučí a tu a tam ještě vylétne kluk nebo se vrací dělnice.
Zdravím všechny. Dag
zavíječ.jpg
(165.77 KiB) Zatím ještě nestaženo
Uživatelský avatar
Pavels
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 67
Registrován: pát 29. kvě 2020 19:16:33
Bydliště: Domovská 768/33,Ostrava Hrabová, 72000

Ahoj lidi,
před 14 dny jsem chtěl ukázat vnukovi jak to vypadá uvnitř čmelínu.. protože jsem neviděl žádný pohyb tak jsem si říkal je opuštěný, A ejle z výstelky vylezla matka macek a tak mě překvapila, že jsem nestačil vrátit vrchní sítko a byla fuč. Říkal jsem si, že už se nevrátí, ale zase jsem se mýlil. Včera jsem odkryl víko a opět z výstelky vylezla. Tak nevím, výstelka je u stěn vlhká špinavá, tak co teď ,když tam bude chtít přezimovat V případě mladé královny.
Poraďte
Pavel
Pavels
Marie
Příspěvky: 37
Registrován: pon 18. dub 2022 16:07:07
Bydliště: Č. Budějovice

Ahoj Pavle,
také jsem kontrolovala úlek a zjistila jsem že uvnitř je stále plno čmeláčků. Zahlédla jsem i mladou kralovnu , asi .Chtěla bych úl vyčistit.
Vůbec nemám tušení kdy úl opustí. Myslíš, že by tam mohla zůstat královna, tak co potom, vyčistit dat novou postýlku a nechat venku, třeba se vrátí a přezimuje?
Maruška
Uživatelský avatar
Dag
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 125
Registrován: úte 04. kvě 2021 13:18:33
Bydliště: Příbramsko

Ahoj Marie a Pavle,
i v mém poslednbím úlku je stále ještě živo. Ostatní už mám vyčištěné. Nikde jsem nečetla, že by mladá matka chtěla, nebo mohla v úlku přezimovat. Myslím si, že to není možné. Ony přece hibernují pod zemí. Snad nám to osvětlí zkušení chovatelé.
Dagmara
Uživatelský avatar
Dag
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 125
Registrován: úte 04. kvě 2021 13:18:33
Bydliště: Příbramsko

Jinak tímto bych chtěla Vás všechny naposledy pozdravit z Jižních Čech. :( Po třiceti letech se odtud neplánovaně a definitivně stěhuji zpět domů - 50 km severně - okres Příbram. Časté dojíždění za 88.letou maminkou je už docela náročné, a tak se chaloupky musím vzdát. Naštěstí zde budu mít také zahradu a tak se čmelíny stěhují se mnou. ;) Jen je mi líto mladých matek - navrátilek, které budou na jaře marně hledat svoje úlky. Mějte se krásně.
Dagmara
Odpovědět