FB o čmelácích a chovu...

Volná diskuse o chovu a životě čmeláků.
Odpovědět
Karel
Stálý člen
Stálý člen
Kontaktovat uživatele:

https://www.facebook.com/cmelaciplus/

Stránka, kterou by si i pokročilý chovatel neměl nechat ujít a jsem si jist, že právě pan Stuchl by z ní měl radost. Neboť to byl právě on, kdo chov čmeláků nenechával na přírodě (kdyby ta si mohla sama pomoci, nemuseli bychom my vůbec čmeláky chovat a bylo by jich tu tak jako před léty ....) a zasvětil velkou část své čmeláčí kariéry právě hledáním různých nových možností jak se ochránit před predátory a jak čmelákům život usnadnit.

Stránky FB cmelaci.cz se poslední dobou dostávaly do značného redakčního omezení doporučení především věcí, které jsou jednoduché i ověřené (ochrana větrání, správné polepy klapky, průsvit chodby), lež produkt ZD je neobsahuje. Nešlo o žádné hyper mega vychytávky a složité systémy elektrických obvodů, pružin či znalostí fyziky a mechaniky... Pro mne osobně - pak v přímém protikladu tomuto tlaku - zveřejnění nevhodných (prezentace úlu bez klapky jako cosi naprosto OK...) videí na stránce, která má velkou sledovanost lidmi, kteří nejsou dosud chovateli, bylo pro mne poslední kapkou a celý FB účet jsem si smazal (stejně jsem ho k ničemu jinému neměl) . (( Díl o vhodnosti klapky pan Dobrý natočil sice taky, je ale až další v pořadí (na FB ani dán nebyl) a řada lidí jej ani neshlédne a především i fakt, že nemá v nabídce úl s klapkou jako komplet vytváří spolu s videem č 1. v začátečnících pocit, že takto je to v pořádku. Konečně kupuji si doporučovaný úlek pana Stuchla, který by jej ale bez klapky nebo jiné formy ochrany svým vlastním čmelákům nikdy nenabídl ( Pan Stuchl byl navíc schopen přímé kontroly a očisty hnízda v libovolné fázi rozvoje kolonie, což začátečník zvládne jistě hůře nebo pozdě, než očistit klapku.... ))

Já osobně vnímám přístup nebo jeho propagaci před začátečníky - budu mít čmeláky , dám je do úlku a nějak to dopadne jako nikoliv pomoc, ale jako ubližování čmelákům neboť šance, že takový úlek ponechaný na pospas sám sobě , dojde do cíle je naprosto minimální a především a hlavně je mnohem menší, než kdybychom takový úlek vůbec na zahradu nedávali (i když neusazujeme) a prostě nechali čmeláky ať si najdou to, co je pro ně přirozené a třeba jim pro to udělali jen podmínky, že nepřevrtáme kompost. Laik nebo začátečník navíc často považuje za úspěch usazení královny nebo objevení dělniček a nikoliv výlet nových matek a samečků a tak může být spokojen, přestože v jeho úlku nakonec zvítězí parazité, což on ani díky tomu, že nedělat kontrolu je dle někoho ok, nezjistí.... Pro koho ale pak ten úlek vlastně je ? ...

Na FB čmeláci jsem měl pak pocit, že se řeší stále dokola - nadrobím si sám problém tím, že nabízím úl bez klapky, bez pořádné izolace mezi střechou a bočnicemi a ochrany větracího otvoru před prokousáním té noname síťky... a pak nad výsledky v podobě zavíječe zapláču a začnu zbytek sezony vysvětlovat, proč že je ta klapka a další známé nedokonalosti úlku ze ZD tak důležité a jak to opravit upravit, když to mohlo všechno být hned ve chvíli prodeje.... Přišlo mi to trošku postavené na hlavu. Navíc i to upozorňování na chyby začalo vadit, neboť Jakub zas na tyto výtky reaguje velmi flexibilně. Přitom on množstvím své produkce na koleně sotva může představovat pro ZD nějaké ohrožení... Jde pak opravdu o čmeláky ???

Pokud už něco dělám, pak to taky musím dotáhnout do konce, to platí přeci naprosto obecně a ne že to nechám na matce přírodě nebo prostě náhodě... U čmeláků je základní péče spočívající v ochraně kolonie před naší vlastní nedokonalostí. To je podle mne to, o co Ondřej Herzog bojoval a je super, že to (jako já) nevzdal a rozjel to na novo. Má k tomu navíc tým super lidí včetně Jaromíra Čížka. Je velká škoda, že pan Dobrý setrvává na cestě, která je dle mého zcela slepá . Velmi rád bych se mýlil a doufám, že není pravdou mé přesvědčení, že je to hlavně z důvodů úspory nákladů na výrobu úlku. Tvrdit, že nemohu upřednostňovat jeden druh na úkor druhému jen, abych se vyhl odpovědnosti důsledné ochrany před parazity, je zvláštní přístup ekologa. Jak ti čmeláčci a Melittobie loni museli asi trpět, když je chovatelé museli zlikvidovat a kdyby to neudělali? Zamoření a zdecimování všech čmeláčích hnízd v širokém okolí. Nebýt úlku, nenamnožila by se ale Melittobia v řádu tisícovek vosiček... Stejné je to pokud nám kolonie napadne Aphomia nebo Brachycoma.... Jestli je pro někoho ekologickým zločinem to, že se tyto oproti přirozeným podmínkám násobně namnožení parazité zlikvidují na chemostopu krutou a pomalou smrtí, tak já tedy ( a to jsem doktor) spím klidně. Pokud své čmeláčky před nimi takto uchráním, mé matky si založí za rok přirozené hnízdo a ta ať si parazité napadnou a namnoží se tam. V souladu s přírodou....

Takže Alo, Jakube, Jaromíre a Ondro díky, že jste to nevzdali. Já už ztratil víru, ale zmýlil jsem se , proč to nepřiznat. Tak mi odpusťe mou horkou hlavu. Napsal bych Vám to na FB, ale už ho nemám :) :)
kaos
TOP člen
TOP člen

Karle, FB se dá vždy znovu obnovit. To není problém. Pro mě jsou čmeláci.cz už mrtví, bez Ondry to bude už jen prodejní stánek ZD. Ale důležité je, že už nejsou potřeba. Ten Ondřejův krok vede k opětovnému obnovení nezávislého poradenství pro čmelákáře.
Jakub - Mukařov (Praha Východ)
Honza79
TOP člen
TOP člen
Kontaktovat uživatele:

Ondrův krok také považuji za prospěšný. Bude opět prostor pro diskusi, pro názory a zkušenosti chovatelů. A zejména pak nebudou blokovány nutné inovace, které prostě přichází. Ať se to někomu líbí nebo ne. Vývoj nejde zastavit na základě zkušeností získaných před x- lety.
Odpovědět