Chov čmeláka Bombus subterraneus

Téma, které je zaměřené na pomoc ohroženým druhům čmeláků.
Uživatelský avatar
Jaromir Cizek
Příspěvky: 6
Registrován: úte 17. kvě 2016 0:40:35

A zde B. subterraneus
P1130454.jpeg
(162.05 KiB) Zatím ještě nestaženo
Uživatelský avatar
Tomáš
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 133
Registrován: ned 18. led 2015 14:44:37

Je Bombus subterraneus ve srovnání s Bombus terrestris velikostně srovnatelný? Nikde jsem žádné informace nenašel. Jinak by mě i zajímalo, zda se ještě někdo ve světě záchranou druhu Bombus subterraneus zabývá a zda jste s ním v kontaktu? Neexistuje třeba nějaká organizace, která například financuje záchranu tohoto druhu a může v tomto významně přispět? Napadá mě ještě jeden dotaz, a to co konkrétně přispělo k úbytku tohoto druhu oproti ostatním celkem jinak hojným. Je vlastně Bombus subterraneus v ČR v podmínkách, které mu prospívají? Děkuji moc za odpověď.
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Tomáši,než ti pán Čížek odpoví,asi ses nedíval na odkaz z Anglie,kde vysvětlují příčinu úbytku a mají zorganizovanou podporu pro jeho navrácení zpět do přírody. https://bumblebeeconservation.org/about ... roduction/
Nevím nakolik ovládáš angličtinu,kdyby náhodou méně v prohlížeči chrome je v adresním řádku vpravo ikona,kterou lze přeložit text do češtiny.(Nevím jestli znáš či používáš?) ;)
Uživatelský avatar
Tomáš
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 133
Registrován: ned 18. led 2015 14:44:37

Niky díky za odkaz. ;) Pokud se tam i toto téma řeší, zkusím to nějak přelouskat do češtiny. :)
Uživatelský avatar
Jaromir Cizek
Příspěvky: 6
Registrován: úte 17. kvě 2016 0:40:35

Přátelé, Niky má pravdu. V minulosti jsem měl tu čest, že její charismatická jmenovkyně Dr. Nikki Gammans byla mým hostem. Osobně jsem se mohl přesvědčit s jak velkým nasazením a odpovědností se věnuje reitrodukci B. subterraneus do její vlasti. Její práce (také dostupná na internetu) obsahuje velmi mnoho informací o tomto druhu. Velikost matek B. subterraneus v našich podmínkách lze přirovnat k velikosti matek B. hortorum, včetně velikostní variability. Z mého pozorování vyplývá, že s klimatem, potravními zdroji i predátory v našich podmínkách se B. subterraneus dobře vyrovnal. Nezvládl jenom jednu věc. Novodobé hospodaření v krajině okolí Prahy. To však ničí nervy i mě.
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Zrovna jsem četla,že 15.května byly královny čmeláka pruhovaného úspěšně doručeny do karantény na Royal Holloway University of London, kde zůstanou po dobu dvou týdnů a všechny zdravé matky pak budou uvolněny.Není mi jasné jestli vypuštěné přímo do přírody nebo do chovu. ;)
http://www.bumblebeereintroduction.org/ ... uarantine/
Sbírali je ve Švédsku od 7.května.
Honza79
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 893
Registrován: úte 14. dub 2015 18:15:08
Bydliště: Zbořený Kostelec
Kontaktovat uživatele:

Znovu bych chtěl připomenout prosbu pana Čížka o pomoc při pátrání po B. subterraneus. Podle slov pana Čížka situace ohledně výskytu tohoto ohroženého druhu není dobrá, spíše se zhoršuje. A to nejen v okolí Prahy, kde býval dříve poměrně hojný. Ustupuje i z jiných nalezišť např. i na Slovensku. Budoucnost chovné linie pana Čížka je tak dost ohrožena. Je nutné doplnit chov novými jedinci z přírody. Proto, buďte prosím při procházkách v přírodě pozorní a třeba se podaří najít nějakou novou lokalitu.
Honza79
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 893
Registrován: úte 14. dub 2015 18:15:08
Bydliště: Zbořený Kostelec
Kontaktovat uživatele:

Stále platí prosba o pomoc při hledání tohoto vzácného druhu. Pro názornost jsem vytvořil album fotek od Jaromíra Čížka a Gerda Turznika. Pokud objevíte něco zajímavého, neváhejte se, prosím, o své poznatky podělit. Díky.

https://cmelacihonza79.rajce.idnes.cz/B ... terraneus/
Odpovědět