Chov čmeláků v roce 2019

Volná diskuse o chovu a životě čmeláků.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Blanka
Aktivní člen
Aktivní člen
Příspěvky: 251
Registrován: sob 15. dub 2017 9:35:20

kaos píše:
ned 21. dub 2019 20:35:41
Blanko těm rolnim by pomohlo zúžení vstupního otvoru na 6 mm. Dle Stuchla by to neměly větší druhy (Skalní) prolézt.
Vidíš na to jsem zapomněla. Hned to udělám. Z čeho to bude nejlepší udělat karton nebo polystyrén?
Honza79
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 893
Registrován: úte 14. dub 2015 18:15:08
Bydliště: Zbořený Kostelec
Kontaktovat uživatele:

Blanka píše:
úte 23. dub 2019 8:44:18
kaos píše:
ned 21. dub 2019 20:35:41
Blanko těm rolnim by pomohlo zúžení vstupního otvoru na 6 mm. Dle Stuchla by to neměly větší druhy (Skalní) prolézt.
Vidíš na to jsem zapomněla. Hned to udělám. Z čeho to bude nejlepší udělat karton nebo polystyrén?
Blanko, karton ani polystyrén nezkoušej, to neodbytná skalní prokouše. Pan Stuchl používal vložky se zúženým otvorem ze dřeva. Karel to prozatím dělá pomocí lepidla z tavné pistole. Když je matka venku, zúží otvor na těch 6 mm. Lepidlo uschne rychle.
Uživatelský avatar
Blanka
Aktivní člen
Aktivní člen
Příspěvky: 251
Registrován: sob 15. dub 2017 9:35:20

Honza79 píše:
úte 23. dub 2019 9:26:03
Blanka píše:
úte 23. dub 2019 8:44:18
kaos píše:
ned 21. dub 2019 20:35:41
Blanko těm rolnim by pomohlo zúžení vstupního otvoru na 6 mm. Dle Stuchla by to neměly větší druhy (Skalní) prolézt.
Vidíš na to jsem zapomněla. Hned to udělám. Z čeho to bude nejlepší udělat karton nebo polystyrén?
Blanko, karton ani polystyrén nezkoušej, to neodbytná skalní prokouše. Pan Stuchl používal vložky se zúženým otvorem ze dřeva. Karel to prozatím dělá pomocí lepidla z tavné pistole. Když je matka venku, zúží otvor na těch 6 mm. Lepidlo uschne rychle.
Moc díky
Iriska
Příspěvky: 27
Registrován: stř 03. říj 2018 20:11:27

domisek píše:
pon 22. dub 2019 20:11:45
Rapo to by bylo bezva :D
No třeba se ještě zadaří, skalní jsme ještě vůbec neviděli. Já stále doufám, že je ještě brzy, že se jen pomalu probouzí. Nechce se mi věřit, že tu čmeláci zmizeli. Jen mě zaráží, že nejsou vidět skoro vůbec žádní. Za poslední 3 roky mi přijde, že každý rok jich je méně a méně a je to opravdu velký úbytek každý rok.
Ahoj, já jsem se letos hodně bála, že se mi nepodaří žádného čmeláka odchytit, březen až začátek dubna byla zahrada jak po vymření, za den jsem viděla tak max. 1- 2 čmeláky. A to máme plnou zahradu stromů a květin. Nakonec se mi na 5. pokus usadila zemní. Loni jsem měla skalní, čekala jsem letos invazi, ale zatím jsem jich viděla tak 10 během 14 dní. Taky se mi zdá, že je čmeláků čím dál míň. Obdivuju vás, kteří máte třeba 10 čmelínů, to já bych tolik čmeláků ani nezvládla odchytávat, když jich tu máme tak málo. Uvažuju ještě o 1 čmelínu, ale mám strach, že by se tam navrátilkyně vzájemně pozabíjely, tím by se počet čmeláků ještě zmenšoval. Já ten můj 1 čmelín stěhuju každý rok jinam a zatím je klid. Na další stěhování už ale nemám prostory (stín). Ať se nám všem daří!
podlipiar
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 78
Registrován: pát 13. dub 2018 18:25:58
Bydliště: Nová Ves nad Popelkou

Zdravím. Škoda, že všichni nemáte uvedeno bydliště, tak by si člověk udělal obrázek o výskytu. Taky mě někdy udivuje co všechno už vám na zahradách kvete. Já jsem v tom kvetení u stejných rostlin dobrých čtrnáct dní pozadu. Jsem asi 450 m n.m. severní svah. Loni se mi moje skalní na kytky na zahradě úplně vyprdly. Podle barvy rousek (to mi poradila Niky) navštěvovaly javory, akáty, kostival a vše co roste po háji. Na zahradě se pásly přes léto luční a rolní. Až teprve na podzim se obsypaly různými čmeláky vysoké rozchodníky. Vypadá to na pět obsazených čmelínů, ale nic není jisté.
Držím palce všem čmelařům. Jarka.
domisek
Příspěvky: 16
Registrován: pon 25. dub 2016 23:44:13
Bydliště: LIbeř

Ahoj Pepane, zemní čmelíny se nakonec nerealizovaly. Vyrobili jsme jen 3 nové nadzemní. Tvé návody a fotky mám ale schované a věřím, že až se nám tu pořádně začmelákuje, tak je určitě vyrobíme.
Iriska jsem ráda, že nakonec čmeláka máš a doufám, že i my budeme mít. Taky právě máme zahradu plnou stromů a květin. Ještě, že je letos tak teplo a létají včely, jinak by asi nebylo nic opyleno.
Rapo
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 389
Registrován: sob 02. pro 2017 14:39:47

Ahojte.Dal som redukciu do klapky (č.2 lúčna)s dierou 9mm.Dufam že zemna cez to neprejde.Tych 7mm sa mi zdá málo.Nemate ohľadom redukcie v klapke nejaké články,info?
kaos
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 613
Registrován: pát 27. dub 2018 15:04:22

Rapo jen Stuchl. Psal 8 mm větší druhy a 6 mm menší.
Jakub - Mukařov (Praha Východ)
Uživatelský avatar
Zdenda
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 316
Registrován: pát 25. srp 2017 22:41:14
Bydliště: Valašské Meziříčí+Zašová
Kontaktovat uživatele:

podlipiar píše:
úte 23. dub 2019 19:58:20
Zdravím. Škoda, že všichni nemáte uvedeno bydliště, tak by si člověk udělal obrázek o výskytu. Taky mě někdy udivuje co všechno už vám na zahradách kvete. Já jsem v tom kvetení u stejných rostlin dobrých čtrnáct dní pozadu. Jsem asi 450 m n.m. severní svah. Loni se mi moje skalní na kytky na zahradě úplně vyprdly. Podle barvy rousek (to mi poradila Niky) navštěvovaly javory, akáty, kostival a vše co roste po háji. Na zahradě se pásly přes léto luční a rolní. Až teprve na podzim se obsypaly různými čmeláky vysoké rozchodníky. Vypadá to na pět obsazených čmelínů, ale nic není jisté.
Držím palce všem čmelařům. Jarka.
Zdravím Jarko,taky si říkám,že je škoda,že někteří to bydliště nemají uvedeno.Já jsem docela nováček tady,ale už si tady tři navzájem pomáháme a čtvrtý z jedné vesnice tady(Zašová),kde čmelaříme je kousek od tebe v Železném Brodě-ten začal s chovem teprve letos a docela je vyjevený z toho,že si myslel,že ten chov je daleko jednodušší.My jsme asi 350 nad mořem,už kvetou sady,fialové hluchavky jsou za zenitem-no a čmeláků kupodivu hledá ještě dost.Dnes v tom větru a docela chladnu tři zemní,jeden skalní a několik rolních...moc to nepočítám už,páč mám plno v 13ti čmelínech.
Hezký den z Valašska.
Uživatelský avatar
Zdenda
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 316
Registrován: pát 25. srp 2017 22:41:14
Bydliště: Valašské Meziříčí+Zašová
Kontaktovat uživatele:

Co asi teď dělají pačmeláci,když se teprve začínají líhnout první dělnice?Já během 14 dní chytil a odlifroval do hor 5...zrovna dnes posledního...lítal a čmuchal v tom mém čmeláčím hájku,vítr ho odnes,ale během pár minut už zase poletoval kolem čmelínů-normálně mne to vytočilo,protože klapky ještě nejsou úplně na doraz-co asi by dělal,kdyby vniknul do jednoho a postupně do dalších čmelínů?Asi by to znamenalo pořádnou pohromu...Na jedné zahradě za 14 dní 5 pačmeláků se mi teda zdá jo moc...já je nechcíííí :x :shock: :( :evil:
Odpovědět