Chov čmeláků v roce 2022

Volná diskuse o chovu a životě čmeláků.
Odpovědět
Uživatelský avatar
František
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 62
Registrován: sob 03. říj 2020 15:41:01
Bydliště: Praha/Engelskirchen
Kontaktovat uživatele:

Nazdar přátelé čmeláků,
dnes jsem měl malou výměnu názorů a stanovisek se spolkem cmelaciplus.cz. Poté, kdy se Karel Kučera na fóru cmelaci-forum.cz zcela odmlčel (nebo byl umlčen?), ozval se mi Ondřej Hercog (z jeho ruky pochází převážná část internetových příspěvků spolku cmelaciplus.cz a nepochybně také článek „Zázračný příravek…) s podnětem k urovnání některých sporných otázek cestou přátelského rozhovoru.
Pokud si připustíte násilí, přečíst si internetové příspěvky http://www.cmelak.info/lepinox-chrani-cmelaky.html nebo http://www.cmelak.info/navod-cmelaci-klapky-.html, pak možná pochopíte naléhavý zájem Ondřeje Hercoga (jedna z kapacit portálu cmelaciplus.cz) na postranní (tedy náhle oproti příspěvkům Karla Kučery z 30.05. a 08.06 nikoli veřejné) výměně názorů s méně kapacitním autorem příručky "Moji čmeláci".
Já mám zájem na výměně názorů a zkušeností s přáteli čmeláků bez postranních úmyslů. Já mám zájem na společném příspěvku k chovu čmeláků levnou a zároveň ověřeně nezávadnou cestou.
U provozovatelů platforem cmeláci.cz a cmeláciplus.cz (jedná se o tytéž provozovatele) nelze bezvýhradně věřit jejich ujišťování, že nemají žádné obchodní či podnikatelské úmysly, když Jaromír Čížek (nesporná kapacita v chovu čmeláků) sám na jednom z obou portálů představuje podnikatele Petra Dobrého v souvislosti s jeho údajným příspěvkem pro domestikovaný chov čmeláků. Petr Dobrý (možná znáte předražené nabídky Zelené domácnosti) monopolně ovládá český trh s klapkami k ochraně čmeláků před zavíječi.
Možná existuje výrazně levnější cesta k docílení ochrany čmeláků před zavíječi mechanickou cestou, tedy klapkou. Blíže k tomu na www.cmelak.info nebo dotazem na bombus@kuklik.eu.
Pokud kohokoli tento můj příspěvek zaskočil, prosím před jeho zavržením o zdravý úsudek.
S díky František
barahir
Příspěvky: 37
Registrován: sob 09. dub 2022 23:58:26

Tak jsem provedl důkladnou kontrolu hnízda. V čmelíně nalezeno cca 15 - 20 mrtvých čmeláků včetně matky. Bylo tam spousta roztočů, nebo co to je, jsou vidět i na videu, jak lezou po kokonech, plus další dva větší brouci, viz fotky. Vyházel jsem teda komplet starou výstelku a vyčistil hnízdo (a pak i sebe :x), snad tam zbytek osazenstva bude mít alespoň klidné dožití. Škoda, že jsem nezasáhl o týden dřív, to byla matka ještě naživu.
https://www.youtube.com/watch?v=9EcWu9D8txU

Věděl by někdo, co způsobilo zkázu hnízda?
Díky
Přílohy
01.png
(273.29 KiB) Zatím ještě nestaženo
20220627_204549.jpg
(338.95 KiB) Zatím ještě nestaženo
20220627_204300.jpg
(178.67 KiB) Zatím ještě nestaženo
20220627_204331.jpg
(154.71 KiB) Zatím ještě nestaženo
kaos
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 613
Registrován: pát 27. dub 2018 15:04:22

A detail těch mrtvých čmeláků? Mě to tedy přijde, že hnízdo už končí, ale pokud čmeláci létali a během jednoho dvou dnů umřeli v úlu, pak bych tipoval otravu pesticidy.
Jakub - Mukařov (Praha Východ)
barahir
Příspěvky: 37
Registrován: sob 09. dub 2022 23:58:26

Ty už jsou bohužel v popelnici, mám jen sadu fotek z 27.6, je tam mrtvá matka, ale ne moc dobře vyfocená.
https://postimg.cc/gallery/Kvb6jhM

Asi to ale nebylo tak rychlé, předtím jsem dělal kontrolu 19.6, kdy jsem objevil ty roztoče a to už bylo ve výstelce asi 5 mrtvých čmeláků, ale bral jsem to jako normální stav, matka byla živá a nevypadala opotřebovaně. Při té výměně výstelky 27.6 už tam ale bylo několik čmeláků v hlubším stádiu rozkladu ve vyústění trubky do čmelínu.
Uživatelský avatar
Zdenda
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 316
Registrován: pát 25. srp 2017 22:41:14
Bydliště: Valašské Meziříčí+Zašová
Kontaktovat uživatele:

Kontroloval jsem v tom neskutečném vedru čmelíny a větral i otevřením,u zahradních je hnízdo velmi hluboko ve výstelce,matky a trubci létají,bylo vyhozeno i několik mrtvých larev-pravděpodobně i vysokou teplotou zemřelých.U rokytových jsem objevil polomrtvou metku pačmeláka pod strůpkem a v hnízdě docela čilou starou matku zakladatelku a další matku pačmeláka.
Luční hnízdo je už u konce sil,ale ještě nějak přežívá.Druhé zahradní,zemní a skalní jsou v pořádku a druhé skalní poněkud slabší.Je to hnízdo,kde skoro měsíc žily vedle sebe matky skalní a rolní.Možná právě ty dvě měly souboj a matka po zápase není už ve formě.
Uživatelský avatar
Pavels
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 67
Registrován: pát 29. kvě 2020 19:16:33
Bydliště: Domovská 768/33,Ostrava Hrabová, 72000

Tak včera jsem jsem nafotil na klapce dva čmeláky ,kteří mají odlišné zabarvení. jsou oba zemní? Jeden s jasnými pruhy je jasná matka, ale co ten druhý? Jinak mi vylétavají krásné matky zemní i skalní.

Obrázek
Zdraví vás stále začátečník Pavel
Naposledy upravil(a) Pavels dne stř 06. črc 2022 14:20:39, celkem upraveno 1 x.
Pavels
Uživatelský avatar
Pavels
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 67
Registrován: pát 29. kvě 2020 19:16:33
Bydliště: Domovská 768/33,Ostrava Hrabová, 72000

Tady je ta druhá fotka
Obrázek
Pavels
Uživatelský avatar
Dag
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 125
Registrován: úte 04. kvě 2021 13:18:33
Bydliště: Příbramsko

Vzkaz pro Jakuba. Moc Ti děkuji za radu. ;) Do hnízda se mi lézt nechtělo, ale nakonec jsem se tam podívala a odnesla to dvěma kousanci. Raději jsem to rychle zavřela. Hnízdo vypadalo normálně, dělnic hodně. Další dny stále stejná situace. Dělnice nocovaly na klapce, dovnitř nechtěly. Nejvíc mě mrzelo, že dovnitř nelezly ani ty s rouskami. Vzpomněla jsem si, žes psal, vyndat trubku. Takže jsem dnes znovu strčila ruku dovnitř a podařilo se mi trubku vytáhnout. Opět další kousanec i přes rukavici. K mému zděšení byla totálně ucpaná celých 10 cm od konce. Vypadalo to na pokus o hnízdo. Trubku jsem tam již nevrátila a během dne se provoz vracel k normálu. Doufám, že hnízdo bude fungovat dál. Shodou náhod jsem si všimla u dalších skalních, které až asi tři dny tahají výstelku, že i tady dělnice s rouskami vylézají zpět na česno. Tak jsem šla najisto pro trubku. A ta byla ucpaná totálně skoro celá a ještě tam věznila čmeláky. Tak mě napadlo, že když se tohle děje, jestli by nebylo lepší v době, kdy matka již nelítá, chodby preventivně odstranit. Z loňska vím, že mohou ucpávat i klapku, ale ta se dá snadno pročistit. Ještě mám skalní jedny, tak mě napadlo, zda trubku také nevyndat. Prosím o názory na vyndání chodby, zda to nemá nějaký negativní vliv na funkčnost hnízda. A Jakubovi za cennou radu a tím záchranu hnízda ještě jednou moc děkuji. :)
20220706_180345.jpg
(68.74 KiB) Zatím ještě nestaženo
20220706_180338.jpg
(77.14 KiB) Zatím ještě nestaženo
20220706_082843.jpg
(81.79 KiB) Zatím ještě nestaženo
20220706_082457.jpg
(80.41 KiB) Zatím ještě nestaženo
Uživatelský avatar
Dag
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 125
Registrován: úte 04. kvě 2021 13:18:33
Bydliště: Příbramsko

Dobrý večer, ještě bych chtěla poprosit zkušené chovatele, zda neví, jak funguje hnízdo, které má omezené zásobování z důvodu ucpání chodby, případně když pár dní se dělnice s rouskami do hnízda vůbec nedostanou. Jak dlouho by hnízdo bez zásobování vydrželo? Po vyjmutí chodby se provoz sice obnovil, ale nevím, jestli se dočkám nových matek. :?:
Díky za Vaše zkušenosti. Stále se mám co učit.
Dag
Uživatelský avatar
Karel
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 187
Registrován: úte 01. srp 2017 18:36:11
Bydliště: Ptice 408 m n.m
Kontaktovat uživatele:

Ahoj Dag, záleží, jak moc velké zásoby mělo hnízdo před problémem a kolik v něm bylo (uvězněno) jedinců. Hladovění chvíli vydrží i v přírodě, máš dny, kdy je chladno, hodně prší, čmeláci sice i v tu dobu létají, ale zdroje na květech jsou v tu dobu omezené. Např některé rostliny mají v tu dobu nižší obsah cukrů v nektaru. Podstatné v tvém případě jsou dvě věci: 1.) vyřešila jsi problém 2) píšeš, že se provoz vrátil do normálu. To jsou dvě dobré známky. Pokud mají v okolí dostatek potravy, rychle si doplní zásoby a na další vývoj by tak neměla mít událost vliv. Jinak při kontrole, pokud by hnízdo hladovělo, poznáš to na zcela prázdných medových pohárcích. I tento stav jsou ale schopni zvrátit, pokud mají v okolí dostatek potravy. Dá se v této situaci jim pomoci nouzově krmítkem s cukerným roztokem umístěným do úlu poblíže vlastnímu hnízdu. Právě pestrá nabídka kvetoucích rostlin během čmeláčí sezony je to nejdůležitější, pokud chce člověk čmelákům pomáhat. Chov v úlcích je spíš pro naši potěchu :) ... Kdyby stav hladovění trval dlouho i po té, co spotřebovali všechny zásoby, začaly by hynout larvy a i řada dělniček by byla spíše lezoucích než létajících, k tomu podle všeho ale nedošlo a tak si myslím, že se nových matiček dočkáš :) .
  • Chov čmeláků i vlastní zahradu se snažím vést tak, abych nezpůsobil v okolní krajině více škody než užitku.

Primum non nocere
Odpovědět