Chov čmeláků v roce 2023.

Volná diskuse o chovu a životě čmeláků.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Karel
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 187
Registrován: úte 01. srp 2017 18:36:11
Bydliště: Ptice 408 m n.m
Kontaktovat uživatele:

Ahoj Dag dost pomůže úl obalit hliníkovou folii, nejlevnější verze je asi tato:
https://www.hornbach.cz/p/reflexni-pas- ... m/8449181/

já používám tuto
https://www.hornbach.cz/p/tepelna-izola ... e/8343380/

ta je ale dost drahá, každopádně hlavní je ta hliníková vrstva, odráží sluneční záření a teplo navíc rozvede do plochy, spodní mirelon to pak izoluje od úlu (nebo ta bublinka). Tím neříkám, že můžeš úl vrazit na plné slunce, ale může pomoci. Ondra měl takto problém, když soused sundal stínící strom a povedlo se mu to díky této úpravě pořešit. Chce to zabalit nejlépe všechny bočnice a střechu...

Ondra o tom napsal pojednání, doporučuji mrknout :)
https://www.cmelaciplus.cz/doplnkova-izolace-ulku/
  • Chov čmeláků i vlastní zahradu se snažím vést tak, abych nezpůsobil v okolní krajině více škody než užitku.

Primum non nocere
Uživatelský avatar
Zdenda
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 314
Registrován: pát 25. srp 2017 22:41:14
Bydliště: Valašské Meziříčí+Zašová
Kontaktovat uživatele:

Tak jedna ze včerejších pokusů lítá hezky,dnes několik pamatovavích letů,tak uvidím,jestli se jí zadaří vydržet přes plánované ochlazení po neděli.
Uživatelský avatar
Dag
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 125
Registrován: úte 04. kvě 2021 13:18:33
Bydliště: Příbramsko

Karel píše:
pon 20. bře 2023 19:11:40
Než jsem začala se čmeláky, hodně jsem toho načetla, ale tento článek mě nějak minul. Izolaci jsem ale řešila. Měla jsem k dispozici 2 cm AS polyetylenové pěnové desky, kterými jsem všechny čmelíny obložila kolem dokola, zespodu i na stříšce. V chladu určitě dobře izolovaly a na slunci jsem úlky neměla, tak nevím, jak by fungovala. Proti slunci folii, kterou doporučuješ, koupím. Díky za inspiraci.
Uživatelský avatar
Vojta
Příspěvky: 49
Registrován: stř 29. zář 2021 11:45:04
Bydliště: Klatovsko

Ahoj všem,

mám dva čmelíny. Minulý pátek se mně na první pokus povedlo zabydlet čmeldu zemního. Kontrolou vstupu (lehký placatý kamínek) jsem si ověřil, že se vrací několikrát za den. Tutéž kontrolu jsem udělal u druhého čmelínu a také několikrít denně byl kamínek ze vstupu schozený, nejspíš se vrátila některá loňská královna skalního. V sobotu u nás napadl sníh a ochladilo se. Dal jsem do obou čmelínů kostičku z lega s příkrmem. Vypadalo to, že sníh v pohodě čmeláci přečkali. Další dva dny byl v obou úlech kamínek také schozený. Teď tady už třetí den prší a je chladno, včera a dneska žádný signál, mám obavy, že jsem je oba ztratil.
Teď jsem oba úly zkontroloval, jsou prázdné.
Uživatelský avatar
Dag
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 125
Registrován: úte 04. kvě 2021 13:18:33
Bydliště: Příbramsko

To je mi líto. Hned první rok se mi toto stalo se zemním také. Od té doby jsem usazovala až v půli dubna a v květnu. Jsem sice už hodně natěšená, ale raději počkám. Jsem zvědavá jestli se mi na téhle nové zahradě bude se čmeláky dařit, jako v jižních Čechách. Držím palce, třeba se Ti ještě vrátí.
Uživatelský avatar
Vojta
Příspěvky: 49
Registrován: stř 29. zář 2021 11:45:04
Bydliště: Klatovsko

Ahoj a díky, naděje ještě trochu je, ale nevím... Ať se Ti na nové zahradě daří
marek972
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 341
Registrován: čtv 07. črc 2016 18:00:05
Bydliště: Slany

Vojta píše:
ned 02. dub 2023 14:43:28
Ahoj všem,

mám dva čmelíny. Minulý pátek se mně na první pokus povedlo zabydlet čmeldu zemního. Kontrolou vstupu (lehký placatý kamínek) jsem si ověřil, že se vrací několikrát za den. Tutéž kontrolu jsem udělal u druhého čmelínu a také několikrít denně byl kamínek ze vstupu schozený, nejspíš se vrátila některá loňská královna skalního. V sobotu u nás napadl sníh a ochladilo se. Dal jsem do obou čmelínů kostičku z lega s příkrmem. Vypadalo to, že sníh v pohodě čmeláci přečkali. Další dva dny byl v obou úlech kamínek také schozený. Teď tady už třetí den prší a je chladno, včera a dneska žádný signál, mám obavy, že jsem je oba ztratil.
Teď jsem oba úly zkontroloval, jsou prázdné.
Ahoj Vojto, na to je jednoducha odpoved - neni teplo jako posledni roky touto dobou a matky nechteji jeste zahnizdit (predpokladam, ze v prazdnem cmelinu nebyl ani zarodek hnizda). U me se jeste nevratil zadny druh vcetne Rokytovych. Je potreba aby bylo tepleji, coz na nejblizsi tyden nevypada. Kadopadne az se otepli, pockal bych par dni zda se usazena matka nevrati.
Uživatelský avatar
Vojta
Příspěvky: 49
Registrován: stř 29. zář 2021 11:45:04
Bydliště: Klatovsko

Ahoj Marku,
určitě nějaký čas počkám, jestli se nevrátí, než začnu usazovat. Jedno hnízdo skončilo vloni trochu předčasně, ani jsem nezaregistroval vylíhnuté královny, tam moc nedoufám, že by se mohla nějaká vrátit, ale druhý úl by mohla znovu obsadit některá loňská královna, na druhý pokus.
jaramikulazadnitreba
Příspěvky: 31
Registrován: pát 27. dub 2018 9:17:15

Zdravim vsechny.
Zatim jsem usadil zemniho v dobe kdy bylo hezky.
Ted nic zima kazdy den chodim i dnes ani vcela ,tak to vydim špatně. Musime doufat ze se otepli.Hodne stesti vsem Jarda od třebane u berounky.🙂
Luboš
Příspěvky: 20
Registrován: ned 06. čer 2021 22:07:38

No,počasí pod psa.Od 25.3 mám bez mého přičinění podle všeho navrátilku od loňských lučních.Kdovíjak se mi nezdála,přišla mi poněkud drobnější ale mamina je to k pohledání.Hlásili ochlazení,tak jsem pospíchal a během soboty a neděle ji naučil přes zavřenou klapku,bez sebemenšího problému.Dovnitř příkrm a celý čmelín dodatečně obalil polystyrenem.Lítá do tmy,počasí nepočasí,dnes přes den na nule,venku ani živáčka z hmyzí říše,držím jí palce a nechci to zakřiknout.Jako výplň jsem letos zkusil surovou merino vlnu,kterou jsem donekonečna pral v Jelenu mýdlu a máchal v čisté vodě a po usušení natrhal na malé kousky.Tak uvidíme.Všem přeji konečně čmeláčí počasí a hodně zdaru.
Odpovědět