Chov čmeláků v roce 2023.

Volná diskuse o chovu a životě čmeláků.
Odpovědět
wombatik
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 70
Registrován: čtv 14. kvě 2020 20:24:02

Pacmelak útočí

Obrázek
Obrázek
Obrázek
Uživatelský avatar
Vojta
Příspěvky: 49
Registrován: stř 29. zář 2021 11:45:04
Bydliště: Klatovsko

V sobotu jsem usadil rokytku, v úlu pobyla pár minut, vylezla, udělala docela pěkný pamatovací let, odletěla.... a už se do dneška nevrátila. Půl hodiny nato na zahradu přiletěla hledačka skalního, dlouho lítala a hledala a já na ni jen koukal... Asi to byla poslední možnost
Luboš
Příspěvky: 20
Registrován: ned 06. čer 2021 22:07:38

Já přišel po 14 dnech o skalní,krásně nosila,počasí již ušlo,nevím proč.Jinak mám po 23 dnech dělnice lučních,po 22 dnech rokytové a čekám každým dnem na rolní.Při práci na zahradě jsem viděl ještě hledačku rolní,ale nebyl jsem připraven.Asi už bude opravdu letos konec :oops:
Luboš
Příspěvky: 20
Registrován: ned 06. čer 2021 22:07:38

Tak dnes i ty rolní,po 26 dnech.
wombatik
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 70
Registrován: čtv 14. kvě 2020 20:24:02

Já už hledáčku neviděl tak měsíc. Jen pacmelaky.

Jedná zemní má už dělnice, ostatní jsou asi fuč. Letos to nestojí za nic.
Uživatelský avatar
Vojta
Příspěvky: 49
Registrován: stř 29. zář 2021 11:45:04
Bydliště: Klatovsko

Tak jsem včera usadil hledačku skalního. Udělala parádní pamatovaci let. Dneska shozená značka ve vchodu 2x, tak snad zůstane.
Luboš
Příspěvky: 20
Registrován: ned 06. čer 2021 22:07:38

Vojto paráda.A jak to dopadlo s tou rokytkou?
Uživatelský avatar
Hugo.008
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 160
Registrován: pon 18. čer 2018 13:42:33
Bydliště: Horní Popelov, okr. Č. Lípa

Letos mám časově cca stejně usazené 2 rolní se zcela odlišným průběhem.Jedna už má přes týden dělnice (po 26 dnech) a u druhé stále létá jen matka a nevidím že by nosila rousky. V neděli jsem si počkal až odletí a úl otevřel. Uvnitř u východu byla jedna dělnice ve varovné pozici, ale jinak jsem nezpozoroval žádný náznak potíží. Dnes je to 40 dní od usazení a venku byla vidět stále jen matka.
U skalních kde se na dva dny objevily mravenci než jsem je přesměroval, začíná být pěkně živo, tak to vypadá že se hnízdo podařilo zachránit.
Uživatelský avatar
Vojta
Příspěvky: 49
Registrován: stř 29. zář 2021 11:45:04
Bydliště: Klatovsko

Luboš píše:
stř 31. kvě 2023 17:53:31
Vojto paráda.A jak to dopadlo s tou rokytkou?
Myslím, že se asi za 4 dny vrátila, viděl jsem ji poletovat kolem čmelinu, ale netrefila do vchodu a pak odletěla.
Misco
Příspěvky: 3
Registrován: ned 04. čer 2023 16:26:47
Bydliště: Myjava, Trenčín

Ahojte,
prosim, je ešte môžné v takomto pokročilom dátume odchytit kráľovnú?
Koncom apríla sa nam úspešne podarilo usadiť Skalnú, avšak po asi 10 dňoch sa už nevrátila.... dnes sa nám podarilo opäť odchytot Skalnú, ale žiaľ sa nám zasekla v zle umiestnenom kartóne v úle, tak sme ju vypustili. Mame ul od chov-cmelaku a pán Jakub spomínal, že je možné odchytit v neskorších termínoch generáciu matiek, ktoré sa vydajú hľadať ul miesto spánku. To som sa chcel aj spýtať, prosím - ako rozoznať taku, čo hľadá ul? Nemôže hľadať iba miesto na zimný spánok?
Ďakujeme
Nech sa Vam darí s Vašimi cmelákmi!
Odpovědět