Chov čmeláků v roce 2023.

Volná diskuse o chovu a životě čmeláků.
Odpovědět
Luboš
Příspěvky: 18
Registrován: ned 06. čer 2021 22:07:38

Dag,to je fajn.Já mám ještě v provozu rolničky,jinak po lučních mám dávno,skončily i rokytky.Oboje velmi silná hnízda se spoustou matek.U rokytových jsem byl několikrát svědkem páření,samečkové se zdržovali půl metru až metr od klapky umístěné nad vraty garáže a překvapilo mne,s jakou silou atakovali mladé matky které vylétaly nebo se vracely do úlku.Jen to plesklo do fasády a pár buď skončil v trávě na zemi nebo pokud jej samička unesla poodlétli na živý plot nebo úplně mimo dohled.Udělal jsem si pár fotek,hezký zážitek.U lučních,ač bylo spousta matek se mi to nepoštěstilo.Hnízda mám vyčištěna ,žádní zavíječi,použil jsem Lepinox.
Uživatelský avatar
Dag
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 123
Registrován: úte 04. kvě 2021 13:18:33
Bydliště: Příbramsko

Tak to máš tedy zážitek. Já je ještě pářit neviděla. Ukaž, prosím, nějaké fotky.
Měla jsem letos docela nervy se zavíječema, protože se líhli ve střeše, přímo nad úlky. Pod střechou tady už léta mají hnízdo Rokytky a zavíječ se k nim dostal. Naštěstí většina (asi 80 ks) vlezla škvírami u stropu do chatky, tak jsem je všechny zničila, že se nedostali ven. Samozřejmě jich taky pár číhalo venku u úlků, ale dovnitř se naštěstí nedostali. Kdybych použila lepinox, mohla jsem být v klidu. Ale aspoň jsem se už konečně odvážila hloubkově kontrolovat hnízda, což jsem nikdy předtím nedělala. Tak si budeme přát, ať je zase příští sezona úspěšná. Čmelákům a všem bombusofilům zdar.
Uživatelský avatar
Dag
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 123
Registrován: úte 04. kvě 2021 13:18:33
Bydliště: Příbramsko

Luboš píše:
úte 12. zář 2023 21:55:20
žádní zavíječi,použil jsem Lepinox.
Můžeš mi přiblížit, jak lepinox používáš? Kdy a jak ho aplikuješ? U Rokytek pod střechou jsem kvůli zavíječi zkoušela fouknout brčkem, ale lítalo to všude.
Luboš
Příspěvky: 18
Registrován: ned 06. čer 2021 22:07:38

Ahoj Dag.Lepinox naberu (dle Františka z tohoto fora) asi 2cm do brčka,lehce vsunu do výstelky a fouknu.Hned jak zjistím první dělnice.Opakovat by se to mělo asi po dvou měsících,ale u lučních jsem druhou aplikaci neprovádě, protože úlek se nacházel viditelně za zenitem.U zmiňovaných lučních,dále u rokytových jsem měl spoustu mladých matek,takže z pozorování páření rokytek se pokusím vložit foto.V této době mám v provozu pořád moje oblíbené rolní.Nejsou sice tak početné a okázalé jako jiné druhy,ale okolnost že stále vidím vylétat mladé královny dává tušit,že i u nich bude všechno v pořádku.Mohu potvrdit až budu čistit úlek.Tak foto se mi nedaří vložit,pořád s tím zápasím,jak bude čas tak to zkusím znovu.
Uživatelský avatar
Dag
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 123
Registrován: úte 04. kvě 2021 13:18:33
Bydliště: Příbramsko

Luboši, díky za odpověď. Jinde radí poprášit Lepinoxem dno, případně štětečkem naaplikovat na spodek hnízda. Hrabat jim tam za provozu a vyjmout hnízdo se mi zdá neproveditelné. To bych nezvládla. Vzhledem k reálné hrozbě zavíječe budu muset lepinox použít. Rokytky pod střechou jsou nechráněné, není možné se k hnízdu dostat a ošetřit ho. Rolní mi letos úlkem pohrdla, ale někde tu hnízdí, je jich tu ještě na zahradě spousta. Tak ať tě taky ještě chvíli těší.
Odpovědět