Technické parametry čmelínů

Volná diskuse o chovu a životě čmeláků.
Odpovědět
majla
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 130
Registrován: úte 03. úno 2015 15:24:31

Toto téma bych rád založil pro dotazy či ukázky provedení různých čmelínů, ať už se to týká rozměrů, nebo použitých materiálů.
majla
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 130
Registrován: úte 03. úno 2015 15:24:31

Jak vypadají české verze čmelínů asi mnozí znají (třeba i ze standardně prodávaných typů u nás) hlavně vnější plášť tvoří zároveň obvykle vnitřní ohraničení hnízda.
K zamyšlení je ovšem i varianta "německého modelu" včelínů, kdy do většího dřevěného základního korpusu jsou vkládány samotné krabice pro hnízdo s provětrávanou mezerou.
Jako velice pěkná inspirace můžou sloužit německé stránky:
http://www.hummelfreund.com/basteltipps ... elpension/
Kde je možné si stáhnout PDF návod s rozměry na takový čmelín včetně jejich ochranných klapek.

Až budu realizovat nové čmelíny plánuji podobnou verzi, ale provětrávaná mezera bude menší a jejich klapky mají malý přesah mezi spodní hranou k otvoru než doporučuje pan Stuchl, tzn. sbadněji by je mohl překonat zavíječ čmeláčí.
Luky
Příspěvky: 25
Registrován: čtv 05. úno 2015 20:49:46

Na tento čmelín jsem narazil na internetu a moc se mi líbil, že jsem si dovolil zde zveřejnit obrázek.
Přílohy
Esschert-Design-WA08-15-x-29-x-17cm-Wood-Bumble-Bee-House-Natural-0.jpg
(28.03 KiB) Staženo 414 x
majla
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 130
Registrován: úte 03. úno 2015 15:24:31

Hezký čmelín, jen síla prken by mohla být větší a pak větrací dírky mi připadají docela velké na to, aby byly jen volně bez mřížky proti škůdcům (třeba se pletu a je mřížka uvnitř).
majla
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 130
Registrován: úte 03. úno 2015 15:24:31

Jaké jsou Vaše zkušenosti s větráním čmelínů? Prakticky jsem moc nezaznamenal, že by u čmelínů vyráběných u nás bylo větrání výrazně (jestli vůbec) řešeno. U svého prvního čmelínu jsem měl uvnitř neskutečnou vlhkost a cirkulace vzduchu mohla probíhat jen přes větrací past, což prakticky zřejmě nevětralo (ikdyz skudci se do ní nejací chytli). Když je na čmelínu ještě klapka je cirkulace nulová. Některé požadavky na parametry čmelínu jsou v čase trochu proti sobě. Na začátku je dobré, aby byl čmelín naprosto těsný a samička neměla problém udržet teplotu, ovšem když se hnízdo rozroste a dělnice nosí do úlu nektar s vyměšováním si nedělají starosti a pak to byl hnůj. Hlavně zřejmě z důvodu, že vlhkost neměla kam odcházet. Možná také náplň, kterou jsem používal nebyla tak vhodná (bavlna 100% ve formě vaty) asi hůře prosychá, letos jí smíchám s více mechem a použiju pucvol (mám připravené i hnízdo z budky od sýkorek). Proto tento rok dělám na čmelíny nové větrací otvory navíc, které budou první měsíce zakryté.

Viděl jsem na internetu čmelíny z polystyrenu a to je jako igelit, tam ta vlhkost musela být snad ještě větší.
Fessl
Příspěvky: 7
Registrován: sob 07. úno 2015 19:10:53

Kdyz je rec o te vyplni cmelina, je vhodne pouzit piliny v kombinaci se senem? Nebo piliny neni vhodne pouzivat? Dekuji
majla
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 130
Registrován: úte 03. úno 2015 15:24:31

Piliny s kombinací sena podle mě nejsou dostačující, je to moc studené málo to izoluje. Piliny bych případně dal na dno čmelína v malé vrstvě 1cm, drobné seno, nastříhané tenké stvoly třeba i v kombinaci s vyhrabaným mechem z trávy (usušený) bych volil někde do krajů hnízda a na střed, kde bych vytvořil malou komůrku bych použil něco teplejšího, buď chmíří z orobince, nebo nadrhnutý materiál z nití bavlny (pucvol) nebo něco v podobném stylu z přírodních vláken.
Uživatelský avatar
Tomáš
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 133
Registrován: ned 18. led 2015 14:44:37

Celkem zajímavé provedení čmelínu pro nenáročné chovatele... ;)

https://www.youtube.com/watch?v=OGDKM0MPz7M
majla
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 130
Registrován: úte 03. úno 2015 15:24:31

Čmelín, který jsem dělal pro letošní sezónu 2015. Udělal jsem si radost a vyrobil ho pokud možno co nejvíce přírodní.
Kdyby to někoho zajímalo, tak vnitřní rozměr je 25x25x20cm. Materiál je dub o tl. 35mm. Klapka i větrací past je stejné konstrukce a nákresu jako tu mezi fotkami již mám. Průměr vstupního otvoru včetně vstupní trubky 16mm. Střecha je z vodovzdorné překližky tl. 2cm opatřená plechovou stříškou (plech lindap). Kromě větrací pasti jsem do úlu vytvořil ještě větrací otvory 2x průměr cca 3cm překrytý síťkou z mikrotahokovu (nerez, typ LD/1,5 oko 1,5x1-0,35x0,15 mm), který má opravud mini oka a neproleze tím snad nic. Síťky pro jistotu z obou stran (vně i uvnitř).
Teď jsou všechny větrací otvory zatím překryty víčky z překližky a podloženy izolační podložkou co se dává za radiátory. Stejně tak je to i pod stříškou, aby dobře doléhala a netáhlo tam.
Povrchová úprava klapky je Lazura (Pullex-Adler), protože jsem jí měl hotovou od loňska, zbytek je ošetřen včelím a karnaubským voskem zataženým do dřeva za tepla.
mini1.jpg
(202.07 KiB) Staženo 360 x
více fotografii tady:
http://majla82.rajce.idnes.cz/Cmelin_03_2015
Uživatelský avatar
Tomáš
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 133
Registrován: ned 18. led 2015 14:44:37

Tak tenhle čmelín vypadá hodně poctivě. Opravdu nádhera! Palec nahoru. ;)
Odpovědět