Chov čmeláků v roce 2020

Volná diskuse o chovu a životě čmeláků.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Hugo.008
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 175
Registrován: pon 18. čer 2018 13:42:33
Bydliště: Horní Popelov, okr. Č. Lípa

Díky Jakube za info o nesmyslnosti se snažit za každou cenu dutinu ve výstelce co nejtěsněji napojit na vstupní trubku. Hned druhý den jsem "přestlal" výstelku podle tvých rad a už žádná nevytuhla pod střechou.
Nevíte někdo jak dlouho po usazení naklade matka vajíčka? Jde o to, že když se třeba na noc zatoulá a druhý ráno se vrátí, jestli je šance že může proběhnout do úspěšného konce.
Měl jsem letos zemní a po 9 dnech v úlku zůstal komplet džbánek i buňka s vajíčky.
Teď řeším co s rolní, která se už 3. noc nevrací a přes den dělá tak 5-6 návštěv na 2 - 10 minut. Když vyletí, tak spíš zkoumá okolí než že by se hnala pro matroš.
Uživatelský avatar
Hugo.008
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 175
Registrován: pon 18. čer 2018 13:42:33
Bydliště: Horní Popelov, okr. Č. Lípa

Bludička se zas objevila. V 10:30 vlezla dovnitř, pak se chvilku motala tam a zpět v trubce a v 10:35 odletěla. Připadá mě to, jako kdyby o své původní hnízdo někde přišla, pak bloudila a hledala, já jí odchytil a ona teď hledá to své hnízdo ale druhé už nezaloží.
Je to hloupost?
Honza79
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 893
Registrován: úte 14. dub 2015 18:15:08
Bydliště: Zbořený Kostelec
Kontaktovat uživatele:

Hugo.008 píše:
ned 12. dub 2020 10:40:21
Bludička se zas objevila. V 10:30 vlezla dovnitř, pak se chvilku motala tam a zpět v trubce a v 10:35 odletěla. Připadá mě to, jako kdyby o své původní hnízdo někde přišla, pak bloudila a hledala, já jí odchytil a ona teď hledá to své hnízdo ale druhé už nezaloží.
Je to hloupost?
Hugo, je to možné. Vykazuje chování tzv. bludičky. Buď je nemocná, napadená parazity nebo o hnízdo přišla. Já bych ji odchytl a odvezl jinam, ať neruší zdravé matky. Případně přesuň jinam čmelín.
Honza79
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 893
Registrován: úte 14. dub 2015 18:15:08
Bydliště: Zbořený Kostelec
Kontaktovat uživatele:

Hugo.008 píše:
ned 12. dub 2020 9:13:01
Díky Jakube za info o nesmyslnosti se snažit za každou cenu dutinu ve výstelce co nejtěsněji napojit na vstupní trubku. Hned druhý den jsem "přestlal" výstelku podle tvých rad a už žádná nevytuhla pod střechou.
Nevíte někdo jak dlouho po usazení naklade matka vajíčka? Jde o to, že když se třeba na noc zatoulá a druhý ráno se vrátí, jestli je šance že může proběhnout do úspěšného konce.
Měl jsem letos zemní a po 9 dnech v úlku zůstal komplet džbánek i buňka s vajíčky.
Teď řeším co s rolní, která se už 3. noc nevrací a přes den dělá tak 5-6 návštěv na 2 - 10 minut. Když vyletí, tak spíš zkoumá okolí než že by se hnala pro matroš.
Matka klade vajíčka cca 3.-5. den od usazení. Pokud po nakladení na noc hnízdo z nějakých důvodů opustí, je většinou konec. Vajíčka prochladnou.
Honza79
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 893
Registrován: úte 14. dub 2015 18:15:08
Bydliště: Zbořený Kostelec
Kontaktovat uživatele:

Momentálně mám hotovo, 8 úlů zabydleno:

1/ hájová/zemní
2/ luční
3/ rolní - navrátilec
4/ rokytová - navrátilec
5/ zahradní tmavá
6/ zahradní - samousazení
7/ humenní - zlatý hřeb sezóny :D
8/ skalní

V budce určené pro rokytové to vypadá, že se usadí další rolní. Celé odpoledne ji prohlíží.

Uvidíme, jak se to dále vyvine, cesta je ještě dlouhá....
Uživatelský avatar
Hugo.008
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 175
Registrován: pon 18. čer 2018 13:42:33
Bydliště: Horní Popelov, okr. Č. Lípa

Honzo díky za potvrzení úvahy. Viditelnými parazity napadená nebyla. Byla nádherná. Škoda že to takhle dopadlo, těšil jsem se na potomstvo. Navíc to byl úlek na který vidět je vidět od stolu v zahradě, takže nejvíc sledovaný.
marek972
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 341
Registrován: čtv 07. črc 2016 18:00:05
Bydliště: Slany

Poslusne hlasim, ze dnes byl konecne pozitivnejsi den. Zemnich mi tu litaji mraky (kazdych 10-15min vidim nejakou hledat), ale zkousim usadit jen nahodne ty, ktere litaji po zahrade a mohou byt rychle (do pulminuty) ve cmelinu - vypada to, ze jedna by se konecne mohla chytit (zamerovaci let proveden a kaminek ted pri stmivani padl)

Navratilka zemni nemohu soudit - pres noc ve cmelinu urcite nezustava, ale rano je kaminek dole. Co ale potesi ze mam po zahrade nekolik divokych hnizd-predpokladam ze me lonske matky chteji bych nablizku, ale radeji v zemi :)

Konecne se objevili mi oblibenci skalni - prvni bez problemu usazena a byla videt uz i priletat zpet. Nasledny pokus s druhou vidim tak 50:50, ale i kdyby ne, budou dalsi.

Zahlednuta opet jedna rolni, ale ztratila se mi v kytkach. Jakube/Honzo kez bych mohl mit vyber druhu jako ty!
kaos
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 613
Registrován: pát 27. dub 2018 15:04:22

Já moc dobrý výběr druhů nemám, dominují tu zemní (které nechci, to je jak nosit dříví do lesa), hájové (letos se usadila první po 50. pokusu) a luční (ty chovám a usazují se dobře, tak jich tu mám teď mraky), pak jsou tu ještě rolní a občas nějaká skalní, zahradní jsem letos usazoval poprvé a zatím naposledy a rokytaky vidím jen na květech, tam jsou občas vidět i ti humenní, ale matku jsem nikdy hledat neviděl.

Dnes se ale ukázalo jak dobré je nestrkat do čmelínů vše co lítá a nechat si něco volného. Na zahradě totiž hledala matka, původně jsem myslel, že je to zas luční, ale byla nějak moc černá, tak jsem jí chytil a instinkt mě nezklamal. Byla to uhorová, kterou jsem viděl poprvé v životě. Nabídl jsem jí volný úlek, sice se otočila hlavou ale na orientační let to bylo dost odfláknuté. Pak se vrátila a hledala kolem úlku, až ho nakonec našla, jenže !!! Uvnitř klapky se otočila a uletěla a znovu hledala po zahradě, druhý pokus dopadl ještě hůře, na klapce se čistila, zas se otočila hlavou při odletu ale ten byl rychlejší. Jsem docela napjatý, jak to dopadne.
Jakub - Mukařov (Praha Východ)
marek972
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 341
Registrován: čtv 07. črc 2016 18:00:05
Bydliště: Slany

kaos píše:
ned 12. dub 2020 21:25:40
Já moc dobrý výběr druhů nemám, dominují tu zemní (které nechci, to je jak nosit dříví do lesa), hájové (letos se usadila první po 50. pokusu) a luční (ty chovám a usazují se dobře, tak jich tu mám teď mraky), pak jsou tu ještě rolní a občas nějaká skalní, zahradní jsem letos usazoval poprvé a zatím naposledy a rokytaky vidím jen na květech, tam jsou občas vidět i ti humenní, ale matku jsem nikdy hledat neviděl.

Dnes se ale ukázalo jak dobré je nestrkat do čmelínů vše co lítá a nechat si něco volného. Na zahradě totiž hledala matka, původně jsem myslel, že je to zas luční, ale byla nějak moc černá, tak jsem jí chytil a instinkt mě nezklamal. Byla to uhorová, kterou jsem viděl poprvé v životě. Nabídl jsem jí volný úlek, sice se otočila hlavou ale na orientační let to bylo dost odfláknuté. Pak se vrátila a hledala kolem úlku, až ho nakonec našla, jenže !!! Uvnitř klapky se otočila a uletěla a znovu hledala po zahradě, druhý pokus dopadl ještě hůře, na klapce se čistila, zas se otočila hlavou při odletu ale ten byl rychlejší. Jsem docela napjatý, jak to dopadne.
Drizim palce s uhorovou. to bych se pak prijel na i podivat :) I tak Ti toho lita dost - co bych ja dal za lucni nebo zahradni nebo si klidne zkusil 50x hajovou…

Ted jsem zkontroloval cmeliny a opet ani jedna reakce na zaklepani-jako by tam zadna nenocovala-to me pekne znervoznuje...
Rapo
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 389
Registrován: sob 02. pro 2017 14:39:47

Pekný večer.Jakube tie uhorove sú dosť lajdacky v zameriavani.Minuly rok som usadzoval uhorovu a tá spravila asi 2-3 väčšie otočky a preč.O chvíľu sa vrátila a usadila sa.Tento rok sa ani neotocila ku klapke následne išla spraviť väčšie kolečko narazila do dlažby na cmeline ešte spravila 3 väčšie okruhy a preč.No a na druhý deň sa vrátila.2 týždne už funguje a už zameriavala poctivo.Myslel som že usadzujem už 2x záhradnú ale bola cca o polovicu menšia .Neviem či to neboli tajgove podľa googla.Dnes som usadil aj krásnu záhradnú.Ta je veľkostne cca ako zemna.Marek to poklepanie nemusi naznačovať že tam nieje.Mne napr.zamerala záhradná o 13:30 za 5 minút sa vrátila.Isiel som preč a kamienok znovu spadnutý.Na druhý deň žiadny pohyb tak som vystelku poupravoval okolo obeda a za pol hodiny ju vidím v otvore na kraji klapky .Skoro žiadny pohyb 10 minút potom sa viac vystrčila na slnko a spravila pam.let a už funguje.Takze v cmeline oddychovala skoro 24 hodín bez pohybu a náznaku že by tam bola.Moj stav:
1x záhradná
1x uhorova
1x skalna
1x zemna
1x lúčna
2x rolna
Ešte mám kapacitu pre 5 ďalších (lesná/sorojska/hajova/premenlivá a tá mala záhradná (asi tajgova)
Majte sa.🐝
Odpovědět