Chov čmeláků v roce 2020

Volná diskuse o chovu a životě čmeláků.
Odpovědět
kaos
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 611
Registrován: pát 27. dub 2018 15:04:22

Tak u mě to vypadá na další ztrátu. 2 skalní přestali včera/předevčírem létat. V úlu je hrobové ticho a dnes celý den bez pohybu. Vypadá to na nějaký postřik, 2 jedinci jednoho druhu za jeden den. To se dá vysvětlit jen otravou potravního zdroje. Doufám že tyto ztráty ještě nahradím se zahradní je to horší.

Dnes mě také vylekal lesní. Při práci na zahradě jsem slyšel nějaké divné bzučení každých 5 minut. Po hodině jsem zjistil že zdroj je úl lesní. Běhala v trubce a bzučela každých 5 minut. Takto ještě další hodinu když jsem odklopil zděšeně klapku, vylezla na ní a zas zalezla dovnitř. Po poledni už jsem jí viděl létat, cca 5x za sebou. Asi potřebovala sbírat potravu ale nechtělo se jí ven. Toto jsem ale ještě nikdy nezažil.
Jakub - Mukařov (Praha Východ)
Uživatelský avatar
Tomáš
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 133
Registrován: ned 18. led 2015 14:44:37

Ahoj,
nejspíš zablokovaná klapka nebo lehce přilepená. Jinak by nejspíš nešílela. Hlavně, že opět létá na pastvu ;)
kaos
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 611
Registrován: pát 27. dub 2018 15:04:22

Nene, klapka ještě ani není dovřená, viděl jsem jí uvnitř a za klapkou běhat sem a tam trubkou. Lesní jsou ale teplomilný druh, asi se jí fakt nechtělo.
Jakub - Mukařov (Praha Východ)
Uživatelský avatar
Tomáš
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 133
Registrován: ned 18. led 2015 14:44:37

Zajímavé chování. Tak hlavně že už je v pohodě ;)
Uživatelský avatar
Vašek
Příspěvky: 43
Registrován: pon 02. kvě 2016 22:39:35
Bydliště: Rostock, DE

A necpala se jí tam nějaká neodbytná navrátilka? Jestli takhle vydržela řádit hodinu, tak ten stresový podnět musel asi být dlouhý nebo opakovaný... Co mravenci?
S těma skalníma je to pech ☹️
Uživatelský avatar
Hugo.008
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 160
Registrován: pon 18. čer 2018 13:42:33
Bydliště: Horní Popelov, okr. Č. Lípa

kaos píše:
ned 26. dub 2020 21:42:32
Dnes mě také vylekal lesní. Při práci na zahradě jsem slyšel nějaké divné bzučení každých 5 minut. Po hodině jsem zjistil že zdroj je úl lesní. Běhala v trubce a bzučela každých 5 minut. Takto ještě další hodinu když jsem odklopil zděšeně klapku, vylezla na ní a zas zalezla dovnitř. Po poledni už jsem jí viděl létat, cca 5x za sebou. Asi potřebovala sbírat potravu ale nechtělo se jí ven. Toto jsem ale ještě nikdy nezažil.
Mám ze včerejška podobnou zkušenost u skalní v zemním úlku. Upravoval jsem povrch nad úlkem a najednou jsem uslyšel takové velmi hlasité, skoro až rezonující zabzučení a za chvíli znovu. Přes 4 hodiny nevylezla a pak se rozjela zas úplně normálně. Měl jsem trochu obavy, jestli se jí něco nestalo, ale možná mě slyšela jak umačkávám hlínu nad úlkem a šla ke vstupu dát najevo, že je uvnitř a je hódně velká. :D jinak dnes v 6 ráno byly 2°C. V úlcích nad výstelkou jsem měl 5°C v zemním 10°C.
kaos
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 611
Registrován: pát 27. dub 2018 15:04:22

Dnes se opakovala situace s lesním, dokud venku nebylo víc než 12°C každých 5 minut chodil bzučet do trubky.
Jakub - Mukařov (Praha Východ)
jaramikulazadnitreba
Příspěvky: 31
Registrován: pát 27. dub 2018 9:17:15

Prosím poraďte mi nosila rousky a teď jsem ji nevydel už 10 dní.Nechci ji hýbat hnízdem jestli tam je abych ji nevyrusil četl jsem že 25 dní trva než vyletí dělnice.Druhy cmelin se mi nepodařilo usadit a teď už u mne vídám jen pacmelaky. Děkuju. Jarda
Uživatelský avatar
Zdenda
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 314
Registrován: pát 25. srp 2017 22:41:14
Bydliště: Valašské Meziříčí+Zašová
Kontaktovat uživatele:

jaramikulazadnitreba píše:
pon 27. dub 2020 22:07:56
Prosím poraďte mi nosila rousky a teď jsem ji nevydel už 10 dní.Nechci ji hýbat hnízdem jestli tam je abych ji nevyrusil četl jsem že 25 dní trva než vyletí dělnice.Druhy cmelin se mi nepodařilo usadit a teď už u mne vídám jen pacmelaky. Děkuju. Jarda
10 dní nic?Já bych za tmy zkusil zahýbat,tím nic nezkazíš...jak tam není,je prostě pryč.
kaos
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 611
Registrován: pát 27. dub 2018 15:04:22

jaramikulazadnitreba píše:
pon 27. dub 2020 22:07:56
Prosím poraďte mi nosila rousky a teď jsem ji nevydel už 10 dní.Nechci ji hýbat hnízdem jestli tam je abych ji nevyrusil četl jsem že 25 dní trva než vyletí dělnice.Druhy cmelin se mi nepodařilo usadit a teď už u mne vídám jen pacmelaky. Děkuju. Jarda
Že není matka vidět ještě nic neznamená. Často unikají pozornosti. Zkus dát značku. Pokud už je klapka dole můžeš dát na hranu hrášek, když se klapka otevře hrášek se skutálí nebo pohne. Pokud skutečně nevidíš dva a více dnů žádný pohyb, je po matce. Můžeš otevřít a poklepat nebo pohnout výstelkou, ale ne všechny druhy bzučí.
Jakub - Mukařov (Praha Východ)
Odpovědět