Chov čmeláků v roce 2020

Volná diskuse o chovu a životě čmeláků.
Odpovědět
marek972
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 341
Registrován: čtv 07. črc 2016 18:00:05
Bydliště: Slany

Niky1 píše:
čtv 30. dub 2020 7:40:57
Strach mám,už letos mi jedna vlezla k zemnímu,našla jsem ji zesláblou na výstelce a pod úlkem hodně zesláblého zemního s pochroumanou horní nohou,který tam patřil.Ale nevím jestli je to důsledek jejich utkání či někde narazil pro silný nárazový vítr či to byla jiná příčina. :?: Vždycky mi je těch polních líto jak usilovně hledají a úlky zůstaly volné,jelikož se mi je nepodařilo obsadit jinými druhy.Třeba dalším zahraním,rokytovým a skalní by mi ještě jedna také přišla vhod.Lesního jsem sice po dlouhých rocích chytila,jenže z toho nic není.Vrátil se po delší době,nejdřív létal co 3 hodiny(3 venku,8 minut uvnitř),pak se rozhodl pro jiný úlek a během několika dnů jich vyzkoušel několik,vlezl dokonce i ke dvěma polním,pak zmizel. :(
Tohle "zkouseni" znam dobre - prvadely mi ho zemni navratilky a rusily usazovani jinych druhu - a nakonec se ani jedna nausadila stejne.
Uživatelský avatar
Admin
Administrátor
Příspěvky: 18
Registrován: ned 11. led 2015 11:49:51

Zdravím vás,

rád bych vás touto cestou požádal, pokud budete mít podezření na otravu čmeláků z pesticidů, které souvisejí s postřikem řepky, prosím informujte nás zde. Ideálně pošlete fotografie matky, která je tímto zasažena, abychom měli podklady pro patřičné úřady v souvislosti s bojem proti postřikům řepky.

Díky za spolupráci, ať se vám všem daří.
Admin
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Marku,mě to také dělávali zemní.
Dnes už jsem byla na ty polní rozčílená,zas se jedna cpala k tomu pochroumanému zemnímu,(stačila jsem ji odchytit) ani nevím jestli chudák ještě žije. :(
Rapo
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 389
Registrován: sob 02. pro 2017 14:39:47

Zdravím všetkých. Tak od dnes mám robotnice u ,,humennej ".Pekna rychlovka(11.4.-30.4.).
Ps.Pepan Žltochvostka(konečne) a sykorka už sedí na vajciach.
Naposledy upravil(a) Rapo dne čtv 30. dub 2020 19:57:11, celkem upraveno 1 x.
julio
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 87
Registrován: pon 23. úno 2015 19:17:52
Bydliště: Žilina

Ako je možné, že ešte usadzujete, keď ja som v Žiline už vyše týždňa nevidel žiadneho hľadajúceho. A to mám ešte dva čmelíny voľné. Nechával som si ich na iné druhy, ale akosi nelietajú.
Rapo
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 389
Registrován: sob 02. pro 2017 14:39:47

julio píše:
čtv 30. dub 2020 19:56:27
Ako je možné, že ešte usadzujete, keď ja som v Žiline už vyše týždňa nevidel žiadneho hľadajúceho. A to mám ešte dva čmelíny voľné. Nechával som si ich na iné druhy, ale akosi nelietajú.
Je to riadna bieda.Evidentne aj u nás po mrazoch je riadny úbytok cmeliakov.Hladajucich je málo oproti minulému roku v tomto čase.
kaos
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 613
Registrován: pát 27. dub 2018 15:04:22

Tak to u mě si na hledající matky stěžovat nemohu. Dnes jsem obsadil volný úl rolním. Dnes hledali 3 rolní, 1 skalní, 1 zemní a 1 hájová.

Výborná zpráva je že lesní usazovaný předevčírem létá. Jakýsi provoz je i u obou skalních, kteří nahradili otrávené matky. Neviděl jsem dnes prvního usazovaného rolního. Navíc jsem dostal 1 úhorového z vyhrabaného hnízda, měl zničenou dutinu a soudek na med, ale larvy jsou snad v pořádku a nejspíš už zakuklené, tak to snad dá.

Současný stav je tedy nejspíše:
4x luční
2x rolní
2x skalní
2x lesní
1x hájová
1x úhorový
Jakub - Mukařov (Praha Východ)
Rapo
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 389
Registrován: sob 02. pro 2017 14:39:47

kaos píše:
čtv 30. dub 2020 20:50:28
Tak to u mě si na hledající matky stěžovat nemohu. Dnes jsem obsadil volný úl rolním. Dnes hledali 3 rolní, 1 skalní, 1 zemní a 1 hájová.

Výborná zpráva je že lesní usazovaný předevčírem létá. Jakýsi provoz je i u obou skalních, kteří nahradili otrávené matky. Neviděl jsem dnes prvního usazovaného rolního. Navíc jsem dostal 1 úhorového z vyhrabaného hnízda, měl zničenou dutinu a soudek na med, ale larvy jsou snad v pořádku a nejspíš už zakuklené, tak to snad dá.

Současný stav je tedy nejspíše:
4x luční
2x rolní
2x skalní
2x lesní
1x hájová
1x úhorový
Paráda Jakub pekne.Tiez čakám na lesné.🤗
Rapo
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 389
Registrován: sob 02. pro 2017 14:39:47

Zdravim vás.No začína sa mi to akosi kaziť.Skalna po 2 týždňoch fungovania vyšla akási zoslabnuta a odletela prec od vybudovaného kaliska a vajec.Vratila sa po 5 dňoch a chodí na pár sekúnd do vnútra a zase preč.Spravi to 2-3x denne.Bludicka.2 dní do zadu prestala fungovať rolna/premenlivá tak to dnes skontrolujem.Takze 4 čmeliny voľné.🤨🐝
Uživatelský avatar
Tomáš
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 133
Registrován: ned 18. led 2015 14:44:37

Ahoj, jak jsi mel nastavene vetrani? Nebylo naplno otevrene?
Odpovědět