Chov čmeláků v roce 2020

Volná diskuse o chovu a životě čmeláků.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Čistit klapku je důležité. :!:

Tak zahradní mají krásné tmavé matky :D a lučním se už také objevily,samečci u nich ještě pořád létají.
jaramikulazadnitreba
Příspěvky: 31
Registrován: pát 27. dub 2018 9:17:15

Všechny zdravím.
Zatím mi cmelin drží létají dělnice ale ty starší klapku zvednou ale ty menší straci rouzky tak jim starší pomáhají.Mam prez den otevrit klapku mám strach. Večer jsem kontroloval klapku nebudete mi věřit byl tam slimak že se tam dostal přitom mám spodek v olejovich sklenickach proti mravencum.
Dost se tomu věnují někdy sedím a pomáhám tem menším dělnicim otvírat. Snad to dotáhnu do konce.Drzim všem palce!!!Jarda🙂
kaos
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 613
Registrován: pát 27. dub 2018 15:04:22

Klapku určitě neotevírej, zavíječ léta ještě před západem slunce, je to klasická začátečnická chyba. Ztráta rousek nevadí, tu nahradí.
Jakub - Mukařov (Praha Východ)
marek972
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 341
Registrován: čtv 07. črc 2016 18:00:05
Bydliště: Slany

Ahoj vsichni,

sezona zatim vypada pres tezky zacatek velmi nadejne :)

- 1.skalni velmi silne hnizdo - na klapce je v pri dobrem pocasi v podstate nonstop provoz
- 2.skalni taky velmi silne hnizdo - nonstop provoz
- Rolni - delnice jsou videt pravidelne
- 3.skalni (samousazena) prumerne hnizdo, zadny velky zazrak, ale delnice funguji
- Lucni velmi silne hnizdo - provoz na klapce se nazastavi, zatim zadne matky

- 1. Divoka rokytova ve strese - neskutecny provoz delnic, od vcera vyletaji jiz prvni mlade matky
- 2. Divoka rokytova v krovu - prumerne hnizdo, zatim bez matek

Ostatni divoka hnizda na zahrade pravidelne nesleduju - nestiham :(

Jeste jedna zajimavost - na zahrade na kytkach nevidam vubec zadne delnice zemnich. Mate tu samou zkusenost?

Jinak jsem zatim spokojen - snad to bude tento rok bez zavijece. Drzim palce vsem ostatnim!
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Marku daří se ti :D .Já mám zemních dělnic na zahradě plno a to i na čistci velkokvětém pro zahradní.Jelikož jsou pro ně trubky dlouhé,vykusují si otvory a sají nektar. ;)
marek972
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 341
Registrován: čtv 07. črc 2016 18:00:05
Bydliště: Slany

Niky1 píše:
pát 12. čer 2020 7:18:17
Marku daří se ti :D .Já mám zemních dělnic na zahradě plno a to i na čistci velkokvětém pro zahradní.Jelikož jsou pro ně trubky dlouhé,vykusují si otvory a sají nektar. ;)
Asi to je problem jen v me lokalite. Manzelka si poridila prd tydnem do zahrady Naprstnik, ten maji cmelaci taky velmi radi. Cistec si pisu na nakup-vypada podle fotek pekne :)
kaos
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 613
Registrován: pát 27. dub 2018 15:04:22

Zemní jsou takové velké včely, létají často na stejnou potravu jako ony a typické čmeláčí rostliny ignorují. Já je vidím na svazence, na levanduli a tím to končí, prostě tam kde létají i včely. Mají dost krátký jazyk.
Jakub - Mukařov (Praha Východ)
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Marku,náprstník a ten čistec je speciálně pro zahradní.Jak psal Kaos momentálně jsou hodně na svazence nebo kiwi-actinidia arguta(tam to teď hučí :),tolik jich je ).Také je jich dost na kostivalu lékařském a uplandském(nevím na kterém hojněji jelikož uplandského mám víc,tak se to špatně hodnotí).Na levanduli je mívám pouze na té intermedia Phenomenal včetně skalních :) .
Uživatelský avatar
Blanka
Aktivní člen
Aktivní člen
Příspěvky: 251
Registrován: sob 15. dub 2017 9:35:20

Niky1 píše:
pát 12. čer 2020 7:18:17
Marku daří se ti :D .Já mám zemních dělnic na zahradě plno a to i na čistci velkokvětém pro zahradní.Jelikož jsou pro ně trubky dlouhé,vykusují si otvory a sají nektar. ;)
Čistec velkokvětý mám taky a nikdo si ho nevšímá a přitom mi na zahradě zabírá hrozně místa. Přišla jsem o další hnízdo skalní, měla už nachystanou druhou várku dělniček, viděla jsem ji jak vylezla z úlu a padala a nemohla se vrátit zpět, ještě týden lítala jedna dělnička a už je po všem. Takže mám 5 skalních. Na zahradě se mi pasou zemní, hájové, zahradní už i královny a rolní, samozřejmě drvodělky.
Uživatelský avatar
Hugo.008
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 175
Registrován: pon 18. čer 2018 13:42:33
Bydliště: Horní Popelov, okr. Č. Lípa

Teď v 16 hodin venku pod mrakem a 29°C. Jeden teploměr v úlku uvazoval 43°C. Evidentně se odporoučel termistor, který je ve společné otevřené sondě s čidlem vlhkosti. Pro příští sezónu to bude chtít dát do nějaké klícky, aby se k tomu čuňátka nedostaly. Poprvé jsem nasadil v jednom úlku s čmeláky chlazení s peltierem, a držel telotu do 27,5°C. Snad se nedostaví nějaké negativní vlivy. Minulý rok jsem to zkušebně zprovoznil na 14 dní bez čmeláků a mimo rosení vnitřního chladiče to vypadalo dobře. Celé chlazení je součástí střechy úlku, která se vymění za tu původní. Po otevření jsem zjistil, že je bavlna načechraná tak, že se dotýkala zespoda "stropu" a asi 6 dělnic se tam snažilo pohybovat. Tak jsem to trochu zredukoval.
Zemní mají 17,5°C, takže to splnilo očekávání.
Ještě jedna zajímavost ze včerejška. V jednom vyhnilém prkně zahradního stolu se usadilo něco mezi včelou a čmelákem
Clipboard07.jpg
(73.55 KiB) Staženo 2 x
. Hodinu jsme ho pozorovali jak ukusuje kousky listů na nedaleké rostlině a zatahuje je do té dutiny. Dnes v tom prý pokračuje. Co by to mohlo být, netuší někdo? Kvalita je hrozná, ale bylo to strašně rychlé.
Odpovědět