Chov čmeláků v roce 2020

Volná diskuse o chovu a životě čmeláků.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Marku,polní je totéž co rolní :) .Já jsem se s ním seznámila pod názvem polní,ale poslední dobou jsem si všimla,že mu mnoho lidí říká rolní(nějak si na to nemůžu zvyknout). https://www.priroda.cz/slovnik.php?detail=48998

U té svazenky se mi také zdálo,že ji nijak zvlášť čmeláci nenavštěvují,nejvíc na ní byly včely.Letos je ale kupodivu hodně obsazená čmeláky :) .Nevím jestli je to částečně i kvůli tomu,že letos je minimum včel ve srovnání s minulými roky,kdy jsem měla pocit,že čmelákům vše "vyžer..".Jako doplňková a jak píše Karel zálohová rostlina je dobrá. :)
kaos
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 611
Registrován: pát 27. dub 2018 15:04:22

Mě přijde, že letos, jak přežilo zimu velké množství matek, tak je obrovská potravní konkurence. Takže na svazence jsem viděl luční, zemní, skalní i rolní v hojném počtu, kdysi jsem tam zahlédl i dělnici lesní, než se poztrácela. Přijde mi, že je velká potravní konkurence a že podle toho se i hnízda rozvíjejí. Možná v tom hraje roli i Crithia bombii, čmeláci nakažení tímto prvokem nepoznají, zda je v květu nektar nebo ne a pokud je potravní konkurence velká, tak pak umírají hlady snadněji. U mě třeba Jedni luční a rokytoví jsou silní, hájová je také slušně rozjetá, jinak jsou ostatní hnízda neduživá. Myslel jsem si, že pokud má matka první dělnice, tak pak už hnízdo ohrožují jen parazité, ale letos zaniklo nebo živoří obrovské množství hnízd, kde už dělnice jsou. Je to divný rok.
Jakub - Mukařov (Praha Východ)
Uživatelský avatar
Zdenda
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 314
Registrován: pát 25. srp 2017 22:41:14
Bydliště: Valašské Meziříčí+Zašová
Kontaktovat uživatele:

kaos píše:
stř 24. čer 2020 8:16:48
Mě přijde, že letos, jak přežilo zimu velké množství matek, tak je obrovská potravní konkurence. Takže na svazence jsem viděl luční, zemní, skalní i rolní v hojném počtu, kdysi jsem tam zahlédl i dělnici lesní, než se poztrácela. Přijde mi, že je velká potravní konkurence a že podle toho se i hnízda rozvíjejí. Možná v tom hraje roli i Crithia bombii, čmeláci nakažení tímto prvokem nepoznají, zda je v květu nektar nebo ne a pokud je potravní konkurence velká, tak pak umírají hlady snadněji. U mě třeba Jedni luční a rokytoví jsou silní, hájová je také slušně rozjetá, jinak jsou ostatní hnízda neduživá. Myslel jsem si, že pokud má matka první dělnice, tak pak už hnízdo ohrožují jen parazité, ale letos zaniklo nebo živoří obrovské množství hnízd, kde už dělnice jsou. Je to divný rok.
Máš pravdu jakube,na jaře bylo matek dost,přímo hodně,ale výkyvy počasí,hlavně tady u nás na Valašsku udělaly katastrofu.V květnovém ochlazení a deštích víc jak polovina hnízd zanikla,jak jsem pak dodatečně zjistil,ve 3 čmelínech matky uhynuly nejspíš hladem týden před líhnutím plodu.Kde už dělnice byly,tak 5 hnízd jsem přikrmením zachránil,dvě osiřely i tak a zbytek zanikl.Dokonce i minulý týden 3 docela hezky se rozvíjející hnízda jsem musel krmit,protože uvnitř bylo při kontrole slyšet jen to slabé bzučení-než se nakrmili.A co v přírodě...ani nedomýšlet-125 mm vody za 4 dny na metr je hrůza.
Uživatelský avatar
Zdenda
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 314
Registrován: pát 25. srp 2017 22:41:14
Bydliště: Valašské Meziříčí+Zašová
Kontaktovat uživatele:

Seidlici píše:
ned 21. čer 2020 13:18:53
Ahoj Zdendo ze Zašové, to je od nás přes kopec. Prosím Tě, psal jsi, že máš nějaké hnízdo na dožití bez matek. Obávám se, že jsem viděl mrtvou matku na vršku výstelky, znamená to, že pokud zemře tak brzo, nevylihnou se mladé matky pro příští sezonu? Jedná se o skalni, jsem začátečník, usazení kolem Velikonoc, Čmelín od zelené domácnosti ten menší na zeď, uvnitř jich je na to malé místo asi hodně. Víte, prosím, někdo, kdy u skalních nastává ten zlom ve čmelíně, kdy matka už nakladla vše a zabijou ji? Teď mi to přijde ještě brzo.
Další problém je vlhkost, letošní rok je zkouškou nejen pro sucho, ale i povodně a všechny živočichy. Střecha mi začíná zespodu plesnivět, majitel ZD mi ochotně poslal novou že může být chyba výroby, ale uvidím. Jinak jsem našel na webu knižní novinku, s názvem Moji čmeláci, vyšla v červnu. Třeba se zase něco dozvím. Přeji všem pěkné dny, plné radosti se života nejen čmeláků.
Ahojky,no mám na dožití dvě hnízda rolních,vylíhly se už dělnice,ale v květnu po ochlazení a deštích matky prostě zmizely a kde dělnice nebyly,hnízda zanikly úplně.Jak jsme od sebe přes kopec,nebyl by problém se navštívit,když bys byl pro,dej vědět,nejlépe na mobil,klidně dojedu,nebo dojdeš ty.734466210
Uživatelský avatar
Blanka
Aktivní člen
Aktivní člen
Příspěvky: 251
Registrován: sob 15. dub 2017 9:35:20

Při kontrole hnízd jsem zjistila u dvou skalních, dost silná hnízda, že mají v rozích hrozné mokro a takové žluto pískové bahno, takže zase budu čistit, budu muset vyměnit i papír a vysoušet čmelín, bude to na dlouho, tak jsem zvědavá jak dopadnu. U nás zase prší. Je to děs.
marek972
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 341
Registrován: čtv 07. črc 2016 18:00:05
Bydliště: Slany

marek972 píše:
úte 23. čer 2020 13:54:33
Pavels píše:
úte 23. čer 2020 11:28:05
Marku, jak poznáš že to jsou matky. Asi nenosí rousky, jsou větší (nevím o kolik :| ), nebo se jinak chovají?
Ahoj - jsou vyrazne vetsi nez delnice - kdyz budu mit stesti, zkusim nejakou nafotit.
Pavle podarilo se mi ted bleskove chytit vylez jedne mlade matky Lucnich i s delnici - rozdil ve velikosti na videu je myslim videt.

https://www.youtube.com/watch?v=3c28ZgwbG0w
Uživatelský avatar
Pavels
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 67
Registrován: pát 29. kvě 2020 19:16:33
Bydliště: Domovská 768/33,Ostrava Hrabová, 72000

marek972 píše:
stř 24. čer 2020 13:21:16
marek972 píše:
úte 23. čer 2020 13:54:33
Pavels píše:
úte 23. čer 2020 11:28:05
Marku, jak poznáš že to jsou matky. Asi nenosí rousky, jsou větší (nevím o kolik :| ), nebo se jinak chovají?
Ahoj - jsou vyrazne vetsi nez delnice - kdyz budu mit stesti, zkusim nejakou nafotit.
Pavle podarilo se mi ted bleskove chytit vylez jedne mlade matky Lucnich i s delnici - rozdil ve velikosti na videu je myslim videt.

https://www.youtube.com/watch?v=3c28ZgwbG0w
Co to je? Co jsem našel na textilii pod střechou. Obrázek. Mám se pustit okamžitě do kontroly hnízda? Nikdy jsem to nedělal, nemám kuklu a budou se mi třepat kolena :? Prosím poraďte .Dík
Pavels
Uživatelský avatar
Seidlici
Příspěvky: 32
Registrován: sob 20. čer 2020 15:11:32
Bydliště: Nový Jičín

Ahoj Blanko, v mém jediném prvním čmelinu je taky jak v hnoji, ale je tam strašně živo, skalní a začínají i noví větší mladí, je možné že už matky?
Podle té nové knihy viz výše jsem vypočetl sílu hnízda na 100 ks, mrtvou matku se mi nepodařilo vytáhnout abych zjistil úmrtí bojem, možná se čmelinu ujala mladá matka nebo je čmelin bez vedení a spěje k záhubě. Do čmelinu by nemělo zatéct, ale pro jistotu jsem vyměnil střechu a ještě ochranu před dalším deštěm. V přítomnosti a za tepla jsem i větral, na výměnu si a vysušení si netroufam. Prosím foto jak to musí vypadat na výměnu a sušení příp. popis výměny papíru. Přeji pevné nervy a hodně zdaru a sluníčka.
Uživatelský avatar
Tomáš
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 133
Registrován: ned 18. led 2015 14:44:37

Pavels píše:
stř 24. čer 2020 20:56:09

Co to je? Co jsem našel na textilii pod střechou. Obrázek. Mám se pustit okamžitě do kontroly hnízda? Nikdy jsem to nedělal, nemám kuklu a budou se mi třepat kolena :? Prosím poraďte .Dík
Zde: Antherophagus nigricornis
https://www.cmelaci.cz/jak-cmelakum-muz ... -parazitu/

To je klasika :(
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Pavels píše:
stř 24. čer 2020 20:56:09

Co to je? Co jsem našel na textilii pod střechou. Obrázek. Mám se pustit okamžitě do kontroly hnízda? Nikdy jsem to nedělal, nemám kuklu a budou se mi třepat kolena :? Prosím poraďte .Dík
V prvé řadě bych chtěla poprosit ty kteří užívají hodně citace-prosím ponechejte z citace pouze to co je důležité k dotazu na který reagujete,jinak se příspěvky hodně roztahují,ale především se stávají velmi nepřehlednými,za sebe děkuji.

Pavelsi,možná to jsou i jeho kukly ;) ještě jsem je nikdy neviděla.Nemohl bys je prosím dát do skleničky a přikrýt nějakou síťkou,aby nemohli utéct při líhnuti a dát je na nějaké místo kde by nepřekážely?Moc by mě zajímalo jestli se z nich opravdu vylíhne antherophagus,díky.
A tady odkaz jak postupovat při kontrole https://www.facebook.com/hashtag/cmelac ... rolahnizda
Odpovědět