Chov čmeláků v roce 2021

Volná diskuse o chovu a životě čmeláků.
Odpovědět
Rapo
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 389
Registrován: sob 02. pro 2017 14:39:47

Zdravim priatelia.Tak pred včerom som usadzal zemnu a čmelin prijala .Majte sa.
Uživatelský avatar
Seidlici
Příspěvky: 32
Registrován: sob 20. čer 2020 15:11:32
Bydliště: Nový Jičín

Ahoj Pavelsi 🤗,
Tak to jste za rohem, vydržte, možná tam více fouká od letiště a od Lysé jde zima, ale kolega z pod Radhoště už taky usadil, dnes už bude pěkně, tak bude veseleji a třeba se podaří pozorování, pěkný den ☀️
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Během těch dvou teplých dní jsem viděla zemní,luční zahradní,rokytový a polní.Dnes už tak hodně teplo nebylo,po zahradě hledalo několik zemních.Jednu jsem dala do úlku,líbilo se jí hodně,ale jestli se vrátila nevím.Jedna zemní se cpala do země aniž by tam byla díra(jen prasklina v zemi),takže bude asi nakažená hlísticemi.
marek972
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 341
Registrován: čtv 07. črc 2016 18:00:05
Bydliště: Slany

U me hlasim prvni samousazenou - prekvapive rokytovou, nastehovala se do cmelinu pro navratilce skalni.
Jedna zemni take zkousela cmelin pro polni, ale zrejme bez zajmu.

Jinak toho zatim moc jeste nehleda - jen se hodne druhu probudilo. Zahlednuty dve zemni, jeden pokus ale o usazeni nevysel.
kaos
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 613
Registrován: pát 27. dub 2018 15:04:22

Hlásím návrat hájové, respektive dokonce 2 možná i 3. V tom ulku bude asi boj. Jinak čekám návrat rokytaku a lučních tam ale žádný pohyb není. Hledá spousta lučních a sem tam nějaká zemní. Jinak nic a tyto druhy letos nechytám.
Jakub - Mukařov (Praha Východ)
Uživatelský avatar
Pavels
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 67
Registrován: pát 29. kvě 2020 19:16:33
Bydliště: Domovská 768/33,Ostrava Hrabová, 72000

kaos píše:
čtv 01. dub 2021 20:32:02
Hlásím návrat hájové, respektive dokonce 2 možná i 3. V tom ulku bude asi boj. Jinak čekám návrat rokytaku a lučních tam ale žádný pohyb není. Hledá spousta lučních a sem tam nějaká zemní. Jinak nic a tyto druhy letos nechytám.
Asi jste štasn9, že se vám to na zahradách hemží, ale u mě se objevila jedna luční kterou jsem chytil a při zavádění mi unikla. Prostě jsem kopyto. A pak už nic, prostě nic . Je tu chladno a bude ještě dlouho. Mám pět úlků připravených, tři venku a dva v garáži, tak to jsem zvědav jak budu úspěšný. Budu asi brát všechno. :oops: :oops: :oops:
Pavels
Uživatelský avatar
Seidlici
Příspěvky: 32
Registrován: sob 20. čer 2020 15:11:32
Bydliště: Nový Jičín

Pavelsi,
nebojte, ještě bude teplo a přiletí další královny, koukal jsem kde bydlíte a máte pěkné přírodní okolí, stromy, keře, pole a jestli loni bylo plno, letos bude taky nějaká královna, chce to lákat květy, vřesy. Taky jsem chytil jednu velkou královnu, ale nakonec jsem ji do čmelínu vložil vrchem, byla veliká a neklidná, po výletu byl okružní let, tak uvidíme, přeji pěkné teplé dny a hodně čmeláků v okolí 🖐️
Uživatelský avatar
Pavels
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 67
Registrován: pát 29. kvě 2020 19:16:33
Bydliště: Domovská 768/33,Ostrava Hrabová, 72000

Seidlici píše:
ned 04. dub 2021 9:34:56
Pavelsi,
nebojte, ještě bude teplo a přiletí další královny, koukal jsem kde bydlíte a máte pěkné přírodní okolí, stromy, keře, pole a jestli loni bylo plno, letos bude taky nějaká královna, chce to lákat květy, vřesy. Taky jsem chytil jednu velkou královnu, ale nakonec jsem ji do čmelínu vložil vrchem, byla veliká a neklidná, po výletu byl okružní let, tak uvidíme, přeji pěkné teplé dny a hodně čmeláků v okolí 🖐️
Děkuji za podporu. :| .Loni bylo plno zemních a podařilo se mi osadit a odchovat jednu rodinku,takže doufám , že příjdou návratilky. Ale já jsem si na letos vyrobil a připravil čmelínů pět. No to bude fuška. :roll:
Pavels
kaos
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 613
Registrován: pát 27. dub 2018 15:04:22

Nikam nepospíchejte. Čeká nás pár tuhých dnů, poklesy teplot mohou být lokálně až do pátku do rána k -10°C. Co bude horší je, že studený vzduch bude vlhký čmeláci toho přes den moc neseberou. Radši nic neusazujte a počkejte až se počasí umoudří. Ty moje navratilky mají rozum a jen obhlížely terén, ještě nehnízdí.
Jakub - Mukařov (Praha Východ)
Uživatelský avatar
Pavels
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 67
Registrován: pát 29. kvě 2020 19:16:33
Bydliště: Domovská 768/33,Ostrava Hrabová, 72000

Díky za radu. Taky jsem si říkal ať nedivočím, ale tolik lidí už osazovalo, tak mě to znervoznilo. Jsem pořád začátečník.:)
Pavels
Odpovědět