Chov čmeláků v roce 2021

Volná diskuse o chovu a životě čmeláků.
Odpovědět
Rapo
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 389
Registrován: sob 02. pro 2017 14:39:47

Zdravím všetkých. Tak dnes sa mi vrátila usadzovana zemna po 8 dňoch bez pohybu .Takze ešte 10 ubytovaní mám voľných. Majte sa 🐝.
Uživatelský avatar
František
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 62
Registrován: sob 03. říj 2020 15:41:01
Bydliště: Praha/Engelskirchen
Kontaktovat uživatele:

Nazdar Pepane,
děkuji za poklonu i za feedback. Co se týká černého čmeláka s bílým zadečkem: ještě existuje 3. možnost, a sice čmelák zemní. Rozdíl by měl vyplynout z velikosti, když zemní zpravidla přesahuje 2 cm, zatímco rokytový až na výjimky zůstává pod 2 cm. Čmeláka zahradního bych vyloučil už jen proto, že je na něj (obzvláště letos) trochu brzy, u nás se objevuje s rozkvetlými hluchavkami. U čmeláka rokytového počítej se všemi barvami jak u dělnic, tak i později u mladých královen (choval jsem je 10 roků, vždy jsem se zjara mohl spolehnout na několik navrátilek).

Nazdar Jakube,
děkuji za podrobnosti k přikrmování pylem, nicméně zůstávám u svého předsevzetí přikrmovat pouze cukrovým roztokem. Zvlášť když nemám přístup k naprosto čerstvému pylu a o nebezpečí kontaminace mikroplísní už jsem četl několikrát. Pokud jde o azyl v teple, vždy jsem postupoval podle stejné šablony jako Ty – až do letoška. Je pravda, že azyl v teple královně šetří zdroje energie, zato ale larvičky se ládují o to rychleji (v podchlazení se krmějí pomaleji, nebo zcela ustrnou). A v tom spočívalo mé dosud nepoznané dilema: larvičky hladovějí a královnám je zapovězen výlet. Naštěstí se 8.4. dostavila obleva a mohl jsem čmeláky vynést ven.

Se srdečnými pozdravy a přáním úspěšné sezóny všem
František
https://www.cmelák.info
Honza79
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 893
Registrován: úte 14. dub 2015 18:15:08
Bydliště: Zbořený Kostelec
Kontaktovat uživatele:

Pepan píše:
sob 10. dub 2021 22:38:35
Honzo jak se liší ten zemní dalmacius od našeho zemního ? Mě připadají stejní.
Ahoj Pepane, rozeznat je od sebe je velmi náročné. Hlavní znaky pro dalmatinuse - široký první pásek, nikdy v něm nenajdete černé chloupky jako u terrestris. Pak také větší tečky na hlavě kolem očí. Černé chloupky lehce zasahují i do čtvrtého tergitu. Jinak by to měl člověk pro příště poznat, celkově na tom hnízdě bylo více odlišností, které hned, pokud vyloučíme lucorum, ukazovaly, že to nebude klasický terrestris.... Dělnice jsou poměrně agresivní při vyrušení. Nové matky mají zpočátku jasně svítivě žluté pásky, navíc matky jsou menšího i většího vzrůstu. Potvrzení jsem dostal až po poradě s odborníky a po prozkoumání vzorku na JČU v Českých Budějovicích.
kaos
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 611
Registrován: pát 27. dub 2018 15:04:22

František píše:
ned 11. dub 2021 16:08:40
Nazdar Jakube,
děkuji za podrobnosti k přikrmování pylem, nicméně zůstávám u svého předsevzetí přikrmovat pouze cukrovým roztokem. Zvlášť když nemám přístup k naprosto čerstvému pylu a o nebezpečí kontaminace mikroplísní už jsem četl několikrát. Pokud jde o azyl v teple, vždy jsem postupoval podle stejné šablony jako Ty – až do letoška. Je pravda, že azyl v teple královně šetří zdroje energie, zato ale larvičky se ládují o to rychleji (v podchlazení se krmějí pomaleji, nebo zcela ustrnou). A v tom spočívalo mé dosud nepoznané dilema: larvičky hladovějí a královnám je zapovězen výlet. Naštěstí se 8.4. dostavila obleva a mohl jsem čmeláky vynést ven.

Se srdečnými pozdravy a přáním úspěšné sezóny všem
František
https://www.cmelák.info
Ono můj příspěvek byl míněný tak, že přikrmování pylem je tak složitá disciplína, že to v podstatě nelze doporučit. Tedy mám podobný závěr.
Jakub - Mukařov (Praha Východ)
kaos
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 611
Registrován: pát 27. dub 2018 15:04:22

Včera se mi povedlo poprvé v životě odchytit rokytovou matku, jinak vždy hledají v místech kam nedosáhnu, letos mám ale rozvinuté hnízdo zemních z laboratoře na terase a divil jsem se, že už mají matky a ona to byla rokytová co se snažila dostat do klapky, tedy převzít hnízdo zemních se 100 dělnicemi to je velká odvaha, naštestí jsem měl poblíž síťku a matku jsem odchytil a zavedl do úlku, předvedla krásný orientační let a ještě včera se i vrátila. Tak patrně druhý obsazený úl. V první kam se vrací hájové je situace trochu nepřehledná, nevím zda tam matky jen nakukují, nebo už nějaká hnízdí.
Jakub - Mukařov (Praha Východ)
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Kaosi blahopřeji :) .


Dnes odpoledne se dost rozlítali luční,tak doufám,že zas nenastane problém a neobsadí úlky kde s nimi nepočítám. ;) V sobotu jsem viděla první skalní a dnes druhou.
Uživatelský avatar
Pepan
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 365
Registrován: pon 22. srp 2016 11:53:50
Bydliště: Dolní Benešov
Kontaktovat uživatele:

Zdravím přátelé. Díky všem za odpovědi. Včera u mne další dvě uhnízděné rokytové.
Jedna mi vlezla sama do úlku co mám pro skalní. Než jsem stačil zareagovat se síťkou tak už byla
uvnitř. Jak naschvál se ji tam líbí :) a už se vrací. Poslední velký úlek co mám nechaný pro skalní
jsem raději hned ucpal. Další lítala kolem budky od sýkorek tu jsem chytil a usadil do úlku
"ptačí budka". Kamínek padá ,zdá se ,že se vrací. S takovou budu mít problém se v létě pohybovat po zahradě :lol: . Dnes jsem právě dovřel tři klapky a měl jsem štěstí ,že jsem viděl královny přiletět
a šlo jim to. Jedna je ta černá rokytová byla docela suveréní a dvě asi hájové z 28.března. Dnes dám tu černou zase do skleníku.
Možná i tu novou v úlku "pt.budka". Jinak jsem loni o rokytové nezavadil. Usazené mám i tři zemní
v betonových úlcích co jsem vytáhl ze země.Čekám ještě na skalní a rolní a možná zahradní (co se povede to bude...)
Tak zatím ahojte.
Uživatelský avatar
Pepan
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 365
Registrován: pon 22. srp 2016 11:53:50
Bydliště: Dolní Benešov
Kontaktovat uživatele:

Tak studená fronta už je i tady. Právě teď 1 stupeň a sněží.
Černou jsem schoval aspoň na noc do skleníku.
Uživatelský avatar
Pepan
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 365
Registrován: pon 22. srp 2016 11:53:50
Bydliště: Dolní Benešov
Kontaktovat uživatele:

Dobré ráno. Tak už je zase venku.Nejraději by jsem ji nechal v tom skleníku celý den.
Tady nula stupňů ,bílo, zataženo.
marek972
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 341
Registrován: čtv 07. črc 2016 18:00:05
Bydliště: Slany

Pepan píše:
úte 13. dub 2021 6:16:05
Dobré ráno. Tak už je zase venku.Nejraději by jsem ji nechal v tom skleníku celý den.
Tady nula stupňů ,bílo, zataženo.
Pepane ja svoji rokytku taky radeji schoval opet do garaze - tady je nula ale nastesti uz bez snehu.
Odpovědět