Chov čmeláků v roce 2021

Volná diskuse o chovu a životě čmeláků.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Zdenda
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 315
Registrován: pát 25. srp 2017 22:41:14
Bydliště: Valašské Meziříčí+Zašová
Kontaktovat uživatele:

Niky1 píše:
pát 30. dub 2021 6:26:37
Marku,ty se máš s tou skalní.Zrovna jsem se chystala zeptat jestli už má někdo skalní.
Já viděla včera hledat první kolem domu,jenže než jsem k ní doběhla už měla vše prozkoumané a letěla do výšky bůhví kam.Jen doufám,že se ještě nějaké hledající na zahradě objeví,jinak budu opět po několika sezonách bez skalních. :(
Niky,letos je to i tady na Valašsku se skalníma pofiderní,je ale fakt,že teprve ve středu se jich objevilo víc-do té doby jsem jich od začátku dubna viděl jen asi 3.Včera jsem zkoušel usazovat 3 a jedna udělala krásný pamatovák a za půlhodinku byla zpátky.Horší je,že se mi do dvou nachystaných nastěhovaly vetřelkyně luční.Takže juž mám 4-ty první dvě už by měly mít nejpozději zkraje týdne mladé...včetně jedné zemní.
Uživatelský avatar
Zdenda
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 315
Registrován: pát 25. srp 2017 22:41:14
Bydliště: Valašské Meziříčí+Zašová
Kontaktovat uživatele:

Blanka píše:
pát 30. dub 2021 11:30:54
Takže u mě změny: 2 luční, 2 zemní. Jen jednu zemní jsem usazovala. Včera navrátilky skalních ve třech úlech, takže mám volný jen jeden. Rolnička letos zase žádná, jedna se mi krmí na hluchavkách, ale nehledá. Niki u mě se na zahradě objevily skalní až včera, teď se bojím, že se začnou vracet a bude boj. Poradil mi pan Šulda, až budou nové královny, přes den zvednout klapku, aby se s ní nenaučily pracovat. Připadá mi to jako bezva nápad, letos vyzkouším. Pepane prosím Tě vyfoť ty redukce, tvoje fotky nemůžu otevřít. Díky. Mějte se.
Blanko,taky letos s rolníma bída,skoro žádné hledačky,jednu jsem usadil asi před 14ti dny,od té doby jsem chytil jen dvě hledající a kupodivu se neusadily-až dnes to vypadá na dvě úspěšné.Jedna po dvou hodinách stále šmejdila v úlku a pak udělala pamatovací let,druhá nelezla,tak jsem kouknul pod strůpek a seděla nahoře jakoby se chystala zamrznout,tak jsem ji dal do stříkačky,tak se v teple dostala do formy a šoupl jsem ji do druhého čmelína,kde bylo krmení a tam se jí asi zalíbilo.Tak doufám,že obě vydrží.
Uživatelský avatar
Zdenda
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 315
Registrován: pát 25. srp 2017 22:41:14
Bydliště: Valašské Meziříčí+Zašová
Kontaktovat uživatele:

Někdo už má lesní?Já zkusil před týdnem první,co hledala,ale bez úspěchu,další dvě už sbíraly pyl(Byly teda proti loňským hodně velké,asi jak velké rolní),ale viděl jsem je jen ten den,jinak už se ani neobjevily a ani další hledající nikde-přitom odchovaných matek u mne vloni muselo být hodně.Na to,že je poslední duben je to velice slabé. :(
kaos
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 613
Registrován: pát 27. dub 2018 15:04:22

Zdenda píše:
pát 30. dub 2021 21:49:44
Někdo už má lesní?Já zkusil před týdnem první,co hledala,ale bez úspěchu,další dvě už sbíraly pyl(Byly teda proti loňským hodně velké,asi jak velké rolní),ale viděl jsem je jen ten den,jinak už se ani neobjevily a ani další hledající nikde-přitom odchovaných matek u mne vloni muselo být hodně.Na to,že je poslední duben je to velice slabé. :(
Lesní se teprve budí. Viděl jsem jednu se krmit 11.4. ale to byla nějaká předčasně probuzená, další jsem viděl včera a ta se teprve začala krmit, jinak ještě spí. Lesní budou hledat až v květnu, až bude nějaký delší období stabilně teplého počasí.
Jakub - Mukařov (Praha Východ)
kaos
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 613
Registrován: pát 27. dub 2018 15:04:22

U mě je vše zhruba o měsíc posunuté. Hledají jen rané druhy. Obsazený je úl po loňské luční navratilku, u loňských hajových je to komplikované, vypadalo to, že byl osídlen před velkým ochlazením jak napadal sníh a matka to asi zabalila. Navratilky sednou na klapku a uletí, jako by je odrazoval pach feromonů jiné matky. Takže to kolem léta a zmatku využila luční, která se neostýchala a samousadila se. Jenže pak jsem viděl vstupovat zas hajovou, takže kdo ví jak to tam dopadne. U jedné rokytky čekám každým dnem dělnice. Loňské tmavé rokytky se vrátily ve velkém stylu. Jedna je usazená, dalších 7 navrátilek jsem postupně odchytal a odvezu je pryč. Jinak hledají jen luční, hájové, jedna zemní. Rolní se pasou, na popenci jsou vždy tak 3-4 matky, už týden se vykrmují, na hledačku čekám marně. Loni jsem usadil první 1.4., letos až v květnu. Skalní ještě vůbec nezačaly, jedna probuzená matka přespávala na zaskleném balkóně jinak ještě jejich čas nepřišel.
Jakub - Mukařov (Praha Východ)
Rapo
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 389
Registrován: sob 02. pro 2017 14:39:47

Zdravím priatelia.Takze mne sa vrátili všetky navratilky 3!.Obsadene cmeliny mam.2xlucna,2xhajova,1xskalna,1xzenma,2xrolna,1xhumenna/záhradná. Ešte mam 3 miesta pre uhorovu,zahradnu,lesnú,sorojsku no uvidim co stoho bude.Dokonca sa mi tu krmila na egresi rokytova. Majte sa.
Uživatelský avatar
František
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 62
Registrován: sob 03. říj 2020 15:41:01
Bydliště: Praha/Engelskirchen
Kontaktovat uživatele:

Nazdar Jakube,
nedá mi to a musím se zeptat k té skalní, která u Tebe přespávala na balkóně. Proč jsi ji neodchytl a neusadil na zbytek noci ve vyhřáté budce vybavené proviantem? Myslím, že naděje na usídlení by byla nejméně stejná jako při pokusu s hledající královnou. Nebo máš jiné zkušenosti?
František
https://www.cmelak.info
kaos
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 613
Registrován: pát 27. dub 2018 15:04:22

František píše:
sob 01. kvě 2021 12:59:21
Nazdar Jakube,
nedá mi to a musím se zeptat k té skalní, která u Tebe přespávala na balkóně. Proč jsi ji neodchytl a neusadil na zbytek noci ve vyhřáté budce vybavené proviantem? Myslím, že naděje na usídlení by byla nejméně stejná jako při pokusu s hledající královnou. Nebo máš jiné zkušenosti?
František
https://www.cmelak.info
Mám zkušenosti jen s usazováním hledajících královen, pokud to jde, snažím se je co nejméně omezovat na svobodě, navíc skalní tu sice nejsou nejhojnější druh, ale hledá jich tu dost a úl mi přijímají prakticky vždy. Horší už je to se ztrátami. Loni se mi ze 4 matek tři ztratily z toho 2 v jediný den, 14 dní po uhnízdění, měl jsem podezření na postřik a otravu, jelikož počasí bylo tou dobou dobré.
Jakub - Mukařov (Praha Východ)
Uživatelský avatar
Tomáš
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 133
Registrován: ned 18. led 2015 14:44:37

To mi připomíná mojí zkušenost s postřikem řepky. V den postřiku jsem přišel rovnou o 3 rodiny zemních. :? Naštěstí zde máme nově hlášeného včelaře a zemědělci jezdí už v noci. ;)
Uživatelský avatar
Blanka
Aktivní člen
Aktivní člen
Příspěvky: 251
Registrován: sob 15. dub 2017 9:35:20

Dnes je zase hnusně, ráno pořádný déšť, odpoledne silný vítr. Kamínky padají, ale žádnou jsem neviděla. Včera se mi na zahradě krmily 4 rolničky, Už mám jen jeden volný, ale není to 100%, tak to raději nechávám na přírodě. Ty redukce vchodu pro ochranu lučních nebo rolních jsou fajn. Nemají při vletu i výletu žádné problémy. Snad se už dočkáme lepšího počasí. Máte někdo na zahradě Meruzalku krvavou. Všimla jsem si, že se na ní pasou čmeldi.
Odpovědět