Chov čmeláků v roce 2021

Volná diskuse o chovu a životě čmeláků.
Odpovědět
jaramikulazadnitreba
Příspěvky: 31
Registrován: pát 27. dub 2018 9:17:15

Děkuju za radu musím to zkusit protože oni to kvůli cmelaku neodlozi. Radši já než lžíce od bagru.😴
Uživatelský avatar
František
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 62
Registrován: sob 03. říj 2020 15:41:01
Bydliště: Praha/Engelskirchen
Kontaktovat uživatele:

Nazdar Járo Mikulo,
dobré rozhodnutí, lepší pokus o záchranu nežli odsouzení k neúprosnému zániku!
Pokud se Ti podaří najít hnízdo, což není maličkost, protože díra se pravidelně při rýpání ztrácí a žádní vylézající čmeláci s jejím znovunalezením nepomohou, mohu se s Tebou podělit o následující zkušenost:
Před léty jsem na neúprosný příkaz mé manželky musel přeložit založené hnízdo i s budkou z jednoho koutu zahrady do jiného. V budce byla zaměstnána královna čmeláka lučního s prvními kroky zakládání hnízda, tedy v podobném stádiu, jak jej popisuješ Ty. Přestěhování se mi podařilo, a sice tak, že jsem na původní místo hnízda postavil jinou podobnou (prázdnou) budku a sledoval počínání královny. Samozřejmě se zpočátku vždy vracela na původní místo, kde jsem na ni číhal a jakmile vlezla do prázdné budky odnesl jsem ji i s budkou do uzavřené místnosti a odchytil do krabičky od sirek a ponechal vlézt do správné přestěhované budky, Zhruba po 3 zmíněných zákrocích jsem ji v prázdné budce přenesl před nové stanoviště správné budky a odkryl její víko, k mé velké úlevě vylétla z prázdné budky a vlétla do správné budky, to jsem také zopakoval zhruba 3x a sledoval, že si sice nové stanoviště zapamatovala, ale nadále nakonec vždy mířila k původnímu stanovišti, nakonec jsem prázdnou budku odstranil a když tam královna opět mířila, jednoduše jsem jí s tělesným nasazením zahradil cestu. Na což reagovala tak, že se upamatoval nového hnízdiště a zmizela ve správném otvoru. Takto se mi během pár hodin podařilo naučit ji na nové místo, vzdálené ne více nežli 10 m od původního místa.
V Tvém případě by měl být postup o něco jednodušší, a sice umístit budku s hnízdem (původní hnízdní materiál je rozhodně nutno převzít, doplnit jej je možno libovoně) i královnou ve vzdálenosti, pokud možno, více než 5 km od původního hnízdiště. Pak by se mělo podařit, že si přestěhovaná čmeláčí královna při prvním opuštění nezvyklého prostředí dobře zmapuje jeho polohu a že k původnímu hnízdišti nenajde cestu, tedy jí nezbude nic jiného, nežli provětrat čerstvou paměť a snažit se o návrat ke správnému hnízdu. Tento postup mohu doložit také vlastní zkušeností: 5 dní po založení hnízda jsem byl nucen budku i s královnou čmeláka zemního přesídlit na stanoviště vzdálené nějakých pár stovek km od původního. Po příjezdu jsem královnu ponechal do rána v zarýglované budce, jejíž vstup jsem dodatečně vybavil předsíňkou, aby náhodou nevylétla příliš rutinovaně. Změna výstupu z budky sloužila účelu, aby královnu přiměla si nové prostředí dobře zmapovat. To se plně zdařilo a během pár minut po první výletu byla zpět, nové stanoviště našla bez nesnází, další sběrné lety za pylem už trvaly déle a tvářila se, jako by tu hnízdila od nepaměti.
Ještě jednou opakuji, vyhrabat hnízdo a neztratit dírku bude nejsvízelnější krok. Nesmíš rýpat velká sousta najednou a vždy ověřit, kam dírka směřuje.
Snad Ti mé zkušenosti trochu pomohou, přeji Ti hodně úspěchů a ve svém pokusu máš mou plnou morální podporu.
František
Uživatelský avatar
František
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 62
Registrován: sob 03. říj 2020 15:41:01
Bydliště: Praha/Engelskirchen
Kontaktovat uživatele:

Ještě jeden důležitý poznatek k přestěhování čmeláčí královny:
Rozhodně se nepokoušej královnu během akce odchytit, ponechej jí plnou volnost v odletu i v návratu, pokud by ses překotně snažil královnu lapit, mohl bys jí způsobit buď fyzické nebo duševní trauma, v jehož důsledku by se akce mohla minout úspěchem. Pokud královnu šetrně neodchytíš během práce s vyjmutím hnízda, pak budku s kompletně přepraveným hnízdem ponechej bez víka stát na původním hnízdišti, dle mé zkušenosti čmeláčí královna hnízdo i napříč velkým změnám brzy najde a nežli se naděješ bude sedět v budce i bez zbytečného násilí. Pak je jen nutno budku zakrýt víkem a zamezit předčasnému úniku výletovým otvorem.
František
jaramikulazadnitreba
Příspěvky: 31
Registrován: pát 27. dub 2018 9:17:15

Moc děkuju Františku takovou práci jste si dal aby jste mi to vysvětlil moc si toho vážím jste urcite skvělý člověk preji Vam hodně zdravi a cele rodině. J.Mikula
kaos
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 613
Registrován: pát 27. dub 2018 15:04:22

František píše:
úte 11. kvě 2021 16:27:23
Pokud se kdokoli přidáte k mému experimentu s Lepinoxem, prosím o sdělení na můj eMal:

bombus@kuklik.eu

a to nejen k úmyslu zúčastnit se, ale i k pozdějším výsledkům ošetření.
Závazně děkuji a srdečně zdravím
František
Já jsem si jist, že Lepinox bude fungovat stejně. Bohužel k testu se připojit nemohu, u mne je to bezpředmětné, jelikož s klapkami jsem zavíječe v úlu ještě neměl ač poslední dva roky mám okolo 10 obsazených čmelínů. Spíše mám problém s melittobií, kvůli které je třeba mít klapky zavřené, sice jsou schopné je podlézt za provozu s dělnicemi, ale jde o krytí pachu, se zavřenou klapkou je lákadlo větrací otvor, kde na ně čeká lepová past. Škoda že na melitobii neexistuje nějaký podobný přípravek.
Jakub - Mukařov (Praha Východ)
kaos
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 613
Registrován: pát 27. dub 2018 15:04:22

Poslední teplé dny trochu pohnuly s plněním úlů.

Rokytová 1 má první dělnice.
Rokytová 2 samousazená loňská navrátilka + k úlu jsem dal dvě polystyrenové krabičky a další dvě navrátilky se samousadily, dalších 10 bylo odvezeno do vzdálenosti přes 10 km
Luční létá nějaký týden, ještě bez dělnic.
V úlu loňských hájových se zdá že minimálně poslední dva dny tam funguje nějaká navrátilka matka.
9.5. usazená Rolní č.1 ale o den později už létala luční s rousky, ty mrchy navrátilky se usadí kamkoliv, kde odšpuntuju úl, asi půjde k nějakému hodnému člověku, jestli dojde do dělnic.
10.5. pozorován návrat loňské Rolní do svého úlu, létat jsem jí ale poté neviděl.
11.5. usazena další rolní a i dnes létala rolní, tak snad jí také nevyžene nějaká luční.
Jakub - Mukařov (Praha Východ)
Uživatelský avatar
František
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 62
Registrován: sob 03. říj 2020 15:41:01
Bydliště: Praha/Engelskirchen
Kontaktovat uživatele:

Nazdar Jakube,
měl jsi už osobní zkušenosti s Melittobia acasta? U mě se zřejmě naštěstí nevyskytuje, pokud vím, není proti tomuto neřádu známý žádný účinný prostředek (kromě: neprodleně spálit celou budku včetně hnízda uvnitř).
Toto téma mě mimořádně zajímá, především z geografického pohledu, tj. kde se v Česku vyskytuje a kde už zničila včelstva nebo čmeláčí hnízda. Proto prosím o sdělení, kdo kdy kde měl s touto minivosičkou co do činění. Je velká jako mravenec a s pářícimi se mravenci snadno zaměnitelná:
Melittobia_acasta_09_6477_498.jpg
(41.19 KiB) Zatím ještě nestaženo
Teprve po zjištění napáchaných škod je možno určit ji i laicky. Za sdělení k výskytu tohoto mimořádně nebezpečného (nejen čmeláčího) parazita bude jistě vděčný nejeden z členů a návštěvníků tohoto fóra.
Předem závazně děkuji za jakékoli sdělení buďto cestou tohoto fóra nebo na mou mailovou adresu:
bombus@kuklik.eu
Srdečně zdravím
František
Přílohy
Melittobia_acasta_09_6477_498.jpg
(41.19 KiB) Zatím ještě nestaženo
marek972
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 341
Registrován: čtv 07. črc 2016 18:00:05
Bydliště: Slany

Tak opet trochu update.
1.Rokytka v tydnu prestehovana (snazila se do cmelina vratit lonska Skalni)-trochu jsem zapasil s delnicemi, ktere odmitaly se vracet na nove misto a chodily na puvodni, ale uz se to usadilo.
2.Rokytka ma jiz take delnice.
Zemni ani Lucni delnice zatim nema (odhaduji pristi tyden)

Posledni destive dny uplne zastavily navraty Skalnich - vsechny navratilky co jsem videl nakukovat jsou pryc, ani jedna zatim nezustala :(
Rolni jakbysmet - zatim zadna na obzoru :( Snad se to pristi tyden spravi-nerad bych mel 3 volne cmeliny...
Uživatelský avatar
Dag
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 125
Registrován: úte 04. kvě 2021 13:18:33
Bydliště: Příbramsko

Dobrý večer, jsem letošní začátečník, a čmeláci mi dávají zabrat. Dnes například velké překvapení. :shock: Na chalupu jsem přijela ve čtvrtek a zaregistrovala ten den časté padání kamínku. Do úlku lítala rolní ještě i celý pátek. Nechala jsem pruh hluchavek podél plotu, takže se zdržovala pouze na zahrádce. Měla jsem z ní radost. Dnes - v sobotu jsem 2x zahlédla vylétnout z jejího úlku skalní. Mezi tím dovnitř několikrát vlétla i ta rolní. To však navečer ustalo a na noc se nastěhovala skalní. Je mi to trochu líto, rolní se držela stále poblíž a mohla jsem ji stále pozorovat. Nechápu, kde se najednou skalní vzala a proč rolní vyhnala. Druhý čmelín je zatím opět prázdný, i když vypadal také nadějně. Dnes jeden zemní velmi dlouho mapoval polohu, tak snad se zítra vrátí. :|
kaos
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 613
Registrován: pát 27. dub 2018 15:04:22

O skalních se říká, že to jsou takoví "pačmeláci" rádi se nastěhují někam, kde už někdo bydlí a pak ho vyhodí ven. Ale člověk jim to nemůže mít za zlé, je to velký druh a budí se pozdě, kdy už jsou nejlepší hnízdiště obsazené, tak mu nic jiného nezbývá.
Jakub - Mukařov (Praha Východ)
Odpovědět