Chov čmeláků v roce 2021

Volná diskuse o chovu a životě čmeláků.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Seidlici
Příspěvky: 32
Registrován: sob 20. čer 2020 15:11:32
Bydliště: Nový Jičín

Zdravím Vás všechny.
povedlo se mi uložit nějaké informace o čmelácích a rostliny pro ně na web ulož.to.

pro zájemce posílám odkaz.

https://uloz.to/tamhle/pLx7G7gREygT#!ZG ... uspwL5ZN==

Zdravím a přeji plno hodných čmeláků a lepší počasí.
U mě zatím jen jedna vracející se Zemní, dvě asi neúspěšné osazení taky zemní, čekám na skalní.

mějte se Mira
Uživatelský avatar
Seidlici
Příspěvky: 32
Registrován: sob 20. čer 2020 15:11:32
Bydliště: Nový Jičín

Pavelsi, zdravím,

no vidíte, jak jste se bál a už máte plno :)
a jak jde eco zahradničení? znáte tu knížku, co jsem tu nedávno psal, Divočina v zahradě, D. Goulson?
Možná to chtělo ten loňský úspěšný nechat navrátilkám, ale příroda a navrátilky si poradí.
Navrátilky budu třeba někde poblíž nebo je odchytil soused, kterému jste jistě taky oporou.
Jestli přežívá cca 10% a tušíte, kolik jich bylo a ta mrazivá zima a jaro jim dalo zabrat, tak snad nějaké mířily k Vám.
Ať se daří Mirek
Uživatelský avatar
Pavels
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 67
Registrován: pát 29. kvě 2020 19:16:33
Bydliště: Domovská 768/33,Ostrava Hrabová, 72000

Seidlici píše:
ned 02. kvě 2021 20:07:46
Pavelsi, zdravím,

no vidíte, jak jste se bál a už máte plno :)
a jak jde eco zahradničení? znáte tu knížku, co jsem tu nedávno psal, Divočina v zahradě, D. Goulson?
Možná to chtělo ten loňský úspěšný nechat navrátilkám, ale příroda a navrátilky si poradí.
Navrátilky budu třeba někde poblíž nebo je odchytil soused, kterému jste jistě taky oporou.
Jestli přežívá cca 10% a tušíte, kolik jich bylo a ta mrazivá zima a jaro jim dalo zabrat, tak snad nějaké mířily k Vám.
Ať se daří Mirek
Ahoj Mirku,
díky za povzbudivá slova. Seběhlo se to během dvou dnů a šťastných okolností Teď hlavně aby vydržely. Pomalu přivírám klapky, ale žádnou se mi nepodařilo zahlédnout. Že tam jsou to vím z kontrol výletového otvoru (kamínek, mech, travička) aspoň jednou denně jsou shozeny.
Uchvátila mě kniha Jaroslava Svobody Zelenina z ekozahrady a Biozahrada od Arnošta Tabacha a ty byly inspirací mého předělání zahrady a pěstování. Čmeláčci do toho plně zapadají a je to moje vášeň stejná jako zahrada. Oboje se snažím zdokonalovat . :ugeek: Vybaven jsem, jen ty zkušenosti. :P
Pavels
marek972
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 341
Registrován: čtv 07. črc 2016 18:00:05
Bydliště: Slany

Ahoj,

tak kratky update na me strane - prvni Rokytka ma pekne baculate delnice (prikrm a Apifonda udelaly sve), Skalni komplet zmizely vcetne te nove usazene - hledaji nyni jen zemni.

Zatim mam 2x Rokytova, 1x Zemni, 1x Lucni a 1x Skalni (nehnizdi). Stale cekam dost navratilcu Sklanich i Rolni, ale jak psal kaos, vse je hodne opozdene....
kaos
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 613
Registrován: pát 27. dub 2018 15:04:22

U mě stále, ač je již 4. květen, jsou aktivní pouze rané druhy. Hledají zemní luční hájové a rokytové. Obsazené úly:

1. Usazená rokytka, čekám každým dnem dělnice.
2. Rokytka navratilka, pracuje, dalších 9 navrátilek odvezeno. Na úl jsem položil polystyrenovou krabičku s výstelkou a odpoledne do ní vlezla další navratilka a vypadá to, že se také zabydlela.
3. Luční navratilka, léta, situace asi podobná, jen to nechávám přírodě, úl obletují další navratilky a nakukuji dovnitř.
4 Loňský úl hajovych, asi obsazen luční navratilkou z druhého úlu, ale nakukuji do něj hájové navratilky, možná se časem některá rozhodne hnízdo převzít.

Jinak je to bída. Rolní stále jen na kytkách, skalní nic.
Jakub - Mukařov (Praha Východ)
Uživatelský avatar
Zdenda
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 316
Registrován: pát 25. srp 2017 22:41:14
Bydliště: Valašské Meziříčí+Zašová
Kontaktovat uživatele:

Ahojky,tak dnes jsem zjistil,že se ztratila zemní ze čmelína před chatou usazena přes 3 týdny,tak jsem narychlo odchytil jinou-hledačku a dal dovnitř-udělala sice pěkný pamatovací let,ale jestli hnízdo převezme,nebo ne je ve hvězdách,protože ani nevím,jestli není opuštěné od víkendu.Naposledy jsem paní domácí viděl létat v pátek.Taky přestala létat jedna ze samousazených lučních ze čtvrtku.K jedné zemní se mi do čmelína snaží nastěhovat vosa,viděl jsem ji už před 10ti dny,dnes jsem ji viděl vlézt dovnitř 2x,byl jsem pomalý při pokusu o zamáčknutí...přitom je tam od pátku zabydlená skalní.Druhá skalní taky z pátku se vrací.V dalším úlku v sobotu skalní létala,dnes v něm byl klid,tak nevím...
Kamarád z druhého konce vesnice má od včerejška první dělničky rokytových,a říkal,že v loňském čmelíně,kde rokytky měl se mu najednou už několik dní zabydlely hned 3 navrátilky.zatím prý se snesou...
Uživatelský avatar
Seidlici
Příspěvky: 32
Registrován: sob 20. čer 2020 15:11:32
Bydliště: Nový Jičín

Zdravím, u mě na zahradě byl včera odchytovy den, neplánovaně. Nejdříve jsem zjistil že dva čmelíny jsou prázdné, pak se objevila hledající rokytka, tak jsem ji pomohl do domečku Č3. ochotně tam vlezla ale výlet jsem nezachytil.Za hodinu lítá okolo krásná zemní, ale nebyl jsem si jist jestli to není už usídlená v č1, ale hledala a v usídleném čmelíně č1 od 1.4. byl pohyb, tak jsem ji té nové taky ukázal další domeček č2. Jenže po odspuntovani vchodu vyletěla nejdříve malá asi Rokytka a pak ta usazována zemní a krásný okružní let, tak uvidíme za pár dní, jestli se jim bude líbit. Holky si poradí. Ta vosa umí otevřít klapku? Počasí je už trochu lepší, ale rozkvetlé stromy a žádné včely, jen motýli a naštěstí čmeláci. Mějte se všichni moc fajn a buďte zdrávi. Míra
Naposledy upravil(a) Seidlici dne stř 05. kvě 2021 14:37:29, celkem upraveno 1 x.
kaos
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 613
Registrován: pát 27. dub 2018 15:04:22

Seidlici píše:
stř 05. kvě 2021 9:01:16
za hodinu lítá okolo krásná zemní, ale nebyl jsem si jist jestli to není už usídlená, ale hledala a v usídleném čmelíně od 1.4. byl pohyb, tak jsem ji taky ukázal další domeček, jenže po odspuntovani vchodu vyletěla nejdříve malá asi Rokytka a pak ta usazována zemní a krásný okružní let, tak uvidíme za pár dní, jestli se jim bude líbit.
Jestli ti z domečku nejdřív vyletěla rokytka, tak v něm už asi bydlí a tím, že jsi tam usadil další matku může způsobit, že matky svedou o hnízdiště souboj, při kterém se mohou zabít i navzájem. Matky usazuj pouze do úlu, kde jsi si jistý, že není žádný pohyb (značka den dva bez pohybu), jinak naděláš víc škody, než užitku.
Jakub - Mukařov (Praha Východ)
Uživatelský avatar
Seidlici
Příspěvky: 32
Registrován: sob 20. čer 2020 15:11:32
Bydliště: Nový Jičín

Možná jsem to složitě napsal 🙈,upravil jsem původní znění, ta zemní byla v jiném čmelíně, bál jsem se ať nechytim tu již ubytovanou, i když hledající, proto jsem to napsal. To je mi jasné, ale ten čmelín byl hodinu před tím fakt prázdný, musela se tam dostat na cumendu těsně před tím, ale byla fakt malá, přišla mi malá i na královnu,.Do toho čmelínu jsem usazoval před týdnem a vypadal fakt opuštěně, proto jsem vesele usazoval. Souboj mě taky mrzí. Příště si dám ještě větší pozor a těsně před usídlením prohlidnu interiér 🤣, díky za upozornění.
Uživatelský avatar
Zdenda
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 316
Registrován: pát 25. srp 2017 22:41:14
Bydliště: Valašské Meziříčí+Zašová
Kontaktovat uživatele:

Tak jsem dnes udělal kontrolu opuštěného a skoro 4 týdny obývaného čmelína a našel jsem jen džbáneček a buňku s vajíčky-pravděpodobně zastydlými a to snad už od začátku hnízdění,kdy pak napadl sníh a královna (zemní) se asi 4 dny ve čmelíně neukázala.Až do minulého týdne(asi čtvrtku)létala normálně a nakonec hnízdo opustila.
To samé se mi stalo vloni s rolní,která hnízdila ne uvnitř vystýlky,ale úplně na povrchu,takže při otevření bylo pořád vidět jen džbáneček a základní vaječnou buňku,která se víc jak měsíc nezměnila a pak se i matka ztratila.
Odpovědět