Chov čmeláků v roce 2021

Volná diskuse o chovu a životě čmeláků.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Zdenda
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 316
Registrován: pát 25. srp 2017 22:41:14
Bydliště: Valašské Meziříčí+Zašová
Kontaktovat uživatele:

kaos píše:
pát 23. dub 2021 13:04:52
Zdendo, myslím, že hodnocení je dost předčasné, loni bylo vše hrozně brzy, letos má vše zas zpoždění. Takže ten kontrast je ohromný. Na lesní je hrozně brzo, před ochlazením jsem jednu viděl na lokalitě, kde je to hojný druh, ale jak se říká, jedna vlaštovka jaro nedělá. Teď je tam mrtvo, jen zahradní. Lesní budou až v květnu. U mě se teprve před 3 dny začaly budit rolní a včera jsem viděl čerstvě probuzenou skalní. Vše se krmí, nic nehledá. Kromě typicky raných druhů není nic aktivní a i ty rané se do hnízdění nijak nehrnou.
Jakube,doufám,že máš pravdu a je to všechno jen zpožděné,rolních vidím jak šafránu,přitom vloni i předloni měli zložené hnízda u mne už na konci března,to samé u kolegy z vesnice rokytka v březnu,lesní jsem až poslední dva roky a to zkraje dubna.Je ale fakt,žeposlední hledačky rolních a skalních se posunuly až i do konce května.A předpověď je stále docela špatná...včera a dnes 10stupňů a ani jedna hledačka na obzoru-ale je fakt,že včera i dnes docela větrno.
kaos
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 613
Registrován: pát 27. dub 2018 15:04:22

Zdenda píše:
pát 23. dub 2021 20:26:52
Jakube,doufám,že máš pravdu a je to všechno jen zpožděné,rolních vidím jak šafránu,přitom vloni i předloni měli zložené hnízda u mne už na konci března,to samé u kolegy z vesnice rokytka v březnu,lesní jsem až poslední dva roky a to zkraje dubna.Je ale fakt,žeposlední hledačky rolních a skalních se posunuly až i do konce května.A předpověď je stále docela špatná...včera a dnes 10stupňů a ani jedna hledačka na obzoru-ale je fakt,že včera i dnes docela větrno.
Loni jsem viděl první hledající rolní 1.4. letos ještě ne. Luční jsem loni usazoval 17.3. letos zatím žádná. Dvě usazené nechtěly začít hnízdit, pak se vždy ochladilo a už se neobjevily. Loni byl ale rok v druhém extrému. Únor byl teplotně jako březen, březen také nadprůměr, vše se probudilo a pak přišlo chladno a deštivo. Letos je lepší, že si matky počkají, lesní jsou druh, který dříve hledal v květnu, zápolení s mrazy mu moc nejde a tak matky předčasné buzené v minulých letech v dubnu neměly mnoho šancí.
Jakub - Mukařov (Praha Východ)
kaos
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 613
Registrován: pát 27. dub 2018 15:04:22

Františku v pomoci postiženým čmelákům problém nevidím, je to spíše o osobním rozhodnutí, mnohdy je matka poraněná tak, že sama už to nezvládne a má šanci pouze v laboratorním odchovu, pokud dostane šanci vychovat dělnice, může pak mít skvělé a silné hnízdo. Je to spíš o možnostech člověka, zdaleka ne každý má čas a možnost.
Jakub - Mukařov (Praha Východ)
Uživatelský avatar
Pepan
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 365
Registrován: pon 22. srp 2016 11:53:50
Bydliště: Dolní Benešov
Kontaktovat uživatele:

Zdravím všechny. Tak u mne také první dělnice. Ubytovaná 28.3., od dubna úlek (jako jeden "čmelín" ) :)
vyhřívaný v podlaze na 25 stupňů a ještě nechám dále puštěno. Přikrmoval jsem do vchodu
Apifondou a dělnice jsou docela "macandy". Nevím kolik jich je, ale už umí otvírat klapku.
Viz. foto.

Obrázekmy mouse clicker

Obrázekdell keyboard problem

Věřte mi,že je to fakt dělnice :shock:
Co nevidět by měly mít dělnice i další vyhřívané úlky.
Z mojí černé rokytové se vyklubala černá luční, ale funguje dobře i bez přitápění tak snad jí to vyjde...
Franto já také pomůžu každému zvířeti ,když to potřebuje a zrovna narazí na mně.
Jednou mě zarazil i zvěrolékař...nebudu komentovat tak jsem si poradil i bez něho.
kaos
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 613
Registrován: pát 27. dub 2018 15:04:22

Letos se to fakt táhne předevčírem se vrátila loňská luční včera začala pracovat. Kromě toho mám jen rokytku. Ta by mohla mít příští týden už dělnice. Jinak nic. Rolní jsem u sebe ještě neviděl hledat ale krmí se jich tu hodně. Hledají výhradně luční a hájové.
Jakub - Mukařov (Praha Východ)
lenkajitka
Příspěvky: 36
Registrován: stř 20. bře 2019 11:16:46

František píše:
čtv 15. dub 2021 13:56:22
Nazdar Lenkojitko,
tu zkušenost, že se čmelák po prohlídce budky vrátí, ale vstup do budky nenalezne, zřejmě udělal každý z dlouholetých chovatelů čmeláků, a to nejednou. Na následujícím videu je takový případ zaznamenán, naštěstí se mi podařilo slídícího čmeláka opětovně odchytit a podrobit testu téže budky:

https://www.youtube.com/watch?v=BYKcO6IlrKs

Zdraví Tě František
https://www.cmelak.info
Děkuji za odpověď a video.
Ten čmelák byl nějaký zmatený, když jsem mu přidala na česno "podložku" aby měl otvor skoro ve stejné úrovni, lítal dva dny, kamínek padal. Pak jsem podložku večer odebrala a kamínek vypadl (nejspíš jak vylézal), dala jsem jej v poledne zpět, ale večer byl stále na stejném místě. Ani druhý den se nic nezměnilo. Kamínek bez pohybu. Pak se opět ochladilo a kamínek se nehýbal ani když jsem vrátila podložku na česno.
lenkajitka
Příspěvky: 36
Registrován: stř 20. bře 2019 11:16:46

kaos píše:
čtv 15. dub 2021 15:24:32
Přesně jak říká František. Když se nepovede návrat, zavést znovu do úlu a podruhé už se naučí vlet správně. Jednou se mi takto rolní netrefila úl o 2 metry.
Domnívala jsem se, že pokud bude v úlu a podložku odstraním , bude to jako bych ho do úlku znovu zavedla, ale nějak to nevyšlo .
lenkajitka
Příspěvky: 36
Registrován: stř 20. bře 2019 11:16:46

Ahoj Františku,

nejsem zkušená chovatelka, se čmeláky začínám. V loňském roce jsem si všimla za zahradou , že "vylétaly" královny, které nebyly schopné letu. Snažili se vzlétnout a jejich pokusy končili stále častěji pádem na zem a lezením po okolí. Pozorovala jsem je tam asi týden, občas se nějaká pokusila o let, ale vzlétla maximálně o metr a pak následoval pád dolů. Postupně se ztratily a já si na ně vzpomněla až minulý týden, když jsem viděla královnu, která seděla na květu pampelišky a snažila se lézt na vedlejší. Spadla na zem a zůstala ležet na boku. Prstem jsem jí pomohla se otočit a pak jí na ruce přizvedla na květ. O let se vůbec nepokoušela.
Nevěděla jsem co s ní. Občas jsem se na ní šla podívat, ztuhlá zimou asi nebyla, na sluníčku bylo tak 15 stupňů . Pokud jsem jí vzala na ruku, vždy jen lezla a o let se nepokusila ani jednou. Několikrát jsem jí našla skoro na stejném místě, dokonce i druhý den, ale pak se mi někam ztratila.
Nevím, zda to byla některá z těch loňských, které měly problémy s letem.
kaos
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 613
Registrován: pát 27. dub 2018 15:04:22

U mě se konečně začalo dít něco zajímavého.26.4. začala fungovat navratilka luční. Ve vedlejším úlu létají už pár dnů navratilky hájové, ale žádná hnízdit nezačala. Dnes vidím jak z úlu letí luční a orientuje se. Ale později dvakrát vlezla dovnitř hájová. tam to bude ještě zajímavé. No a konečně došlo k návratu dlouho očekávaných rokytaku, silné loňské hnízdo. Dnes poprvé návrat matky a hned 3, 2 jsem odvezl a třetí vypadá, že léta.
Jakub - Mukařov (Praha Východ)
Uživatelský avatar
František
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 62
Registrován: sob 03. říj 2020 15:41:01
Bydliště: Praha/Engelskirchen
Kontaktovat uživatele:

Nazdar Lenko Jitko,
to je se čmeláky tak trochu potíž. Odhaduji, že čmelák se Ti nevrátil a že Tvá budka je prázdná.
Můj osvědčený postup při záchraně čmeláka je usazení v malé vyhřáté budce (něco jako čmeláčí rojáček) vybavené plným krmítkem v rohu budky a krmítkem v podobě legokostky vprostřed hnízdního materiálu. K :idea: této legokostce přiložím královnu a zakryju vrstvou hnízdního materiálu (používám kapok, tj. přírodní vycpávkovinu). Před otvor budky vztyčím malou mřížku, kterou čmelák může bez problému odstrčit. Pak budku umístím tak, aby byla pravidelně na očích (u mě je to pracovna, kde trávím převážný čas dne). Mřížku nikterak nefixuji, abych poznal, zda se u otvoru konal v mé nepřítomnosti pohyb. Zbytek přenechávám přírodě, protože přiznávám, že víc záchrany poskytnout nedokážu. Když má čmelák vystrčený sosák a nedokáže jej zatáhnout, vyzní veškerá naděje vniveč. Čmelák pak zpravidla nepřežívá do příštího dne. Dle mého úsudku nemá čmeláčí hnízdo matky, která obdržela píchnutí od konkurence, naději na zdravé přežití. Zpravidla se pak jedná o smutné zjištění, že královna úspěšně a přičinlivě zakládající hnízdo se náhle, a to i za nejlepšího počasí, nevrátí ze sběrného letu.
Oslabený čmelák se ale v četných případech v příznivém prostředí za pokojové teploty (nikdy nepřehřívat! pokojová teplota je pro zotavení optimální) dokáže s oslabením vypořádat a ještě, nežli znovunabude schopnosti létat, buduje na svém nabídnutém hnízdišti. Důležité je pak nepropásnout okamžik, kdy se královna cítí být dostatečně silná ke světoborným činům: pak je nutno sledovat její pokus o start a dobře zvážit, zda už je dostatečně zotavená, aby zvládla obhlídkový let. Máme-li důvěru v zdařilý výlet, postavíme budku na chráněném místě a nezbývá nežli čelit osudu. Zpravidla se čmelák, kterému poskytneme podporu ke zotavení v budce, která mu byla záštitou, usídlí a odmění nás v létě četnými mladými královnami. K tomu je ale po vylétnutí prvních čmeláčků nutno přesadit celý obsah malé budky do ergonomicky dimenzované budky.
Pokud se Tvá královna neukazuje, pak Ti budiž útěchou, že jsi jí s největší pravděpodobností poskytla důležitý azyl, který po dva dny vychutnávala, nežli se poohlédla po hnízdišti dle její představy.
S přáním úspěšné čmeláčí sezóny 2021
František
www.cmelak.info
Odpovědět