Prosím o radu

Volná diskuse o chovu a životě čmeláků.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Dag
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 125
Registrován: úte 04. kvě 2021 13:18:33
Bydliště: Příbramsko

Dobrý den, nějaký čas navštěvuju na tajňačku Vaše fórum a snažím se načerpat nějaké vědomosti. Nyní už ale oficielně, protože začínám být zoufalá, že budu mít nakonec čmelín prázdný. Prosím o rady pro začátečnici. Čmelín mám ručně vyrobený, bytelný. Dokoupila jsem klapku a dodělala větrání. Vystlala jsem nastříhanou na 1 cm kousky ovčí vlnou a doplnila usušeným rozcupovaným mechem. Během dubna jsem odchytila několik hledajících čmeláků, vypustím je max. po 10. minutách a sleduji, jestli si místo mapují. Asi 4 si poctivě místo mapovali, ale žádný se ani pak nezabydlel. Čmelín je u zdi domu, neprší na něj, situovaný na východ, stíněný keřem. Už nevím, co je špatně, že se jim u mě nelíbí. V zimě jsem pilně studovala vše ohledně chovu čmeláků, abych byla na jaro připravená, ale teď se obávám, že se mi nepodaří čmelín osídlit.
Rapo
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 389
Registrován: sob 02. pro 2017 14:39:47

Ahoj.Este máš času dosť.Naj na usadenín je cmeliak skalny.Maloktory cmelin odmietne.
Uživatelský avatar
Dag
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 125
Registrován: úte 04. kvě 2021 13:18:33
Bydliště: Příbramsko

Děkuji za naději, budu doufat. Čmelákům moc fandím a obdivuju Vás všechny tady, co se jim věnujete. Moc díky
Uživatelský avatar
František
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 62
Registrován: sob 03. říj 2020 15:41:01
Bydliště: Praha/Engelskirchen
Kontaktovat uživatele:

Nazdar Dag,
mám pár otázek a podnětů k Tvé čmeláčí budce:
1. o jakou ovčí vlnu se jedná (surová/čerstvě sestřižená nebo ale vypraná a připravená pro přadení (vlna by rozhodně neměla být čerstvá nepřepraná) ?
2. můžeš udělat snímek vybavení tvé budky?
3. je větrání uzavřené (v počátku sezóny pro větrání plně stačí výletový otvor)?
4. máš tušení, zda se některý z čmeláků vrátil (snadno se to dá zjistit stéblem mechu zpříčeným ve výletovém otvoru)?
5. co dáváš pod vystýlku (já používám dřevěné drtiny/piliny které se dávají do výběhu křečkům apod.: upěchuji na dně zhruba 3 cm dřeviny, případně nato mírně vystelu sušený mech a teprve pak dávám vystýlku a to tak, aby nad vystýlkou k víku budky zbylo pár cm volného prostoru)?
6. Chráněnému místu orientovanému na východ se nedá nic vytknout. Perfektní volba! Východní strany jsou ale zpravidla vystaveny častému chladnému proudění vzduchu. Jak chráníš svou čmeláčí budku proti chladu?
10 min. trápení čmeláčků v „nezajímavé“ budce považuji za přehnané. Já nechám čmeláka zalézt do budky dobrovolně z krabičky od sirek fixované vysunutým otvorem krabičky k výletovému otvoru budky a ponechám čmeláku 1 minutu čas přesunout se z krabičky do nitra budky. Pokud je budka zajímavá prozkoumá ji čmelák dopodrobna a dá si na čas, pokud není, měl by mít možnost dříve nežli po deseti minutách hledat dále dle svých představ.
Všechny mé budky připravené pro usídlení čmelákem jsou v jednom z koutů vybaveny krmítkem s cukrovým roztokem (50% objemu voda, 25% objemu fruktóza a 25% objemu sacharóza), k čemuž ovšem otevřeně přiznávám, že tento „úplatek“ je dobře vnímán především velkými čmeláčími druhy a tu a tam je i osídlovaným čmelákem ne správně pochopen: pravidelně budku navštěvuje a s vyschnutím krmítka jeho návštěvy končí. Takovýto čmeláčí postoj je ale možno snadno a včas ověřit noční kontrolou budky, když zmíněný jedinec v budce nikdy nepřespí. Před příštím pokusem o usídlení dalšího čmeláka je pak nikoli od věci na 2 dny krmítko odstranit. Nebezpečí, že by si čmeláčí vagabund s nově osídlovaným čmelákem zkřížili cestu, se tím značně omezí.
Především Ti ale, Dag, musím doporučit, zahájit pokusy s usídlením čmeláků nejméně se 2, ještě lépe ale se 3 budkami. S jedinou budkou má na usídlení čmeláka velkou naději jen opravdu zkušený chovatel, nicméně do konce května máš ještě čas. Letošní jaro je zběsilé a opožděné, tedy nevzdávej naději a dej mi pak prosím vědět, jak proběhla Tvá letošní čmeláčí sezóna.
Na určitý druh čmeláků bych se neupínal, pokud budka vyzní příznivě, uhnízdí se i jiní opoždění a motivovaně slídící čmeláci. Letos se ještě pár opožděných čmeláků ukáže, to by v tom byl čert, abys některého nepohnula k obydlení tvé čmeláčí budky.
S přáním všech dosažitelných čmeláčích úspěchů
a s přátelskými pozdravy
František
wombatik
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 70
Registrován: čtv 14. kvě 2020 20:24:02

Souhlas s tím, co bylo řečeno. Zatím jsou hlavně zemní čmeláci a ti do budek alespoň dle mé zkušenosti moc nechtějí. Letos tedy jednoho v budce mám, ale je to výjimka potvrzující pravidlo. Byl to hned první čmelák, co se letos naskytnul a hned dobrý.

Doporučuju počkat, až budou sklalní nebo rolní. Rolní čmelák je radost sama i když má hnízdo jen malé. Ovšem je moc roztomilý a budku přijímá ochotně ;)

Trochu mi neštymuje to, že královna udělá zapamatovací let a pak se nevrátí. To se mi nestává. V tom případě bych se nebál čekat i několik dní a důsledně sledovat, zda se čmelák nevrací třeba jen jednou denně. Stávalo se mi, že při nepěkném počasí je čmelák klidně pryč i několik dní. I letos se mi to taky stalo u zemního čmeláka v zemním hnízdě, ale to byly ta hrozná kosa v dubnu. Několik dní kamínek nevypadnul a jak se udělalo hezky, tak byl čmelda zpět a začal létat pravidelně.

Běžně stačí kamínek, mnohem více je super kamerka s detekcí pohybu a napojením na internet. Měl jsem to tak loni, pípal mi mobil a je to docela zážitek to sledovat :lol:
Uživatelský avatar
Dag
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 125
Registrován: úte 04. kvě 2021 13:18:33
Bydliště: Příbramsko

Ahoj Františku, moc děkuji za snahu pomoci. Takže k Tvým otázkám.
1. Ovčí vlna je surová, vypraná pouze od nečistot v ruce v kbelíku, ale už nevím jestli mýdlem, nebo nějakým saponátem. Prala jsem ji loni a použila až letos.
2. snímek vložím zítra
3. Větrání mám zatím uzavřené. Budu ho ale předělávat - dám drátěné síťky.
4. Jeden čmelák se vrátil asi 2x - toho jsem dokonce pozorovala. Kamínek z vchodového otvoru byl shozen ještě jindy asi 2x, ale nevím kterým čmeldou.
5. Pod vlnou nemám nic, nevěděla jsem. Napravím to dle Tvého doporučení. Na vlnu jsem navrstvila usušený rozcupovaný mech až skoro nahoru
6. budku jsem obložila pěnovými deskami
7. čmeláky lovím síťkou a přesouvám prostornou stříkačkou. Nechám je vlézt do otvoru dobrovolně.
Cukerný roztok mám až nahoře na vystýlce - ve zkumavce s otvorem, fixované polystyrenem.
Informace čerpám na "Čmeláci Plus" a tam jsem včera také zjistila jakou dělám další chybu krom výstelky. Čmelín pozoruji hodně zblízka - asi 1 metr a snažím se každý výlet z čmelína fotit a natáčet. Bohužel jsem tím čmeláčky asi rušila a asi i odradila. No teď si dám řádný odstup a budu jen pozorovat. Mapování i návrat mám zachycen na videu, ale radovala jsem se předčasně.
Všechny Tvé rady si beru k srdci. A další budu čerpat na Tvém webu. Budu vděčná za každou další radu, pokud se na Tebe můžu obrátit. Zítra ještě budku nafotím.
Uživatelský avatar
Dag
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 125
Registrován: úte 04. kvě 2021 13:18:33
Bydliště: Příbramsko

Pro wombatik :
Docela důkladný zapamatovací let udělaly 2 královny. Mám to zachyceno na videu. Bohužel, jak jsem psala výše, asi jsem je rušila a odradila svou přítomností.
Ta kamerka je výborný nápad. Ta by mou zvědavost a nedočkavost vyřešila. A ušetřila i spoustu času, který u čmelína pozorováním trávím. Ale už se umírním. Budu je obdivovat zdálky.
Díky za čas a zkušenosti.
Uživatelský avatar
Dag
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 125
Registrován: úte 04. kvě 2021 13:18:33
Bydliště: Příbramsko

Zdravím,
Dobrý večer, včera jsem zjistila pohyb v úlku a podle shazovaného kamínku i dnes, to vypadá, že úlek je obydlený. Zítra upravím druhý čmelín - zateplím, vyvrtám větrací otvor a vystelu, protože dnes tu okolo další čmelda vyhledával. Ochrannou klapku mám objednanou, takže nic nebude bránit osídlení druhého úlku. Už vím, jak na to, tak snad se zadaří. Mějte krásný víkend.
wombatik
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 70
Registrován: čtv 14. kvě 2020 20:24:02

Ahoj,

tak jsem nakonec dal jednu kamerku. Zas nebudu dělat nic jinýho, než to sledovat. Posílám pěkná videa zřejmě navrátilce rolníka. Sice v téhle budce nebyl, ale klapky jsou podobné. Nebo ho tam synek před pár dny osadil a už si to nepamatuje. Je tam pěkně vidět, jak udělal zapamatovávací let včera večer, v noci spal ještě věnku a od rána už lítá.

https://ulozto.cz/tamhle/KYSTHYzqNZsY#! ... EdYGHkZN==

na přehlárání to chce VLC, v běžným win přehrávači mi to nejde.
Uživatelský avatar
Dag
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 125
Registrován: úte 04. kvě 2021 13:18:33
Bydliště: Příbramsko

wombatik píše:
pon 10. kvě 2021 12:28:57
Ahoj,

tak jsem nakonec dal jednu kamerku. Zas nebudu dělat nic jinýho, než to sledovat. Posílám pěkná videa zřejmě navrátilce rolníka. Sice v téhle budce nebyl, ale klapky jsou podobné. Nebo ho tam synek před pár dny osadil a už si to nepamatuje. Je tam pěkně vidět, jak udělal zapamatovávací let včera večer, v noci spal ještě věnku a od rána už lítá.

https://ulozto.cz/tamhle/KYSTHYzqNZsY#! ... EdYGHkZN==

na přehlárání to chce VLC, v běžným win přehrávači mi to nejde.
Paráda! A ve WMP mi to přehrát jde.
Odpovědět