Chov čmeláků v roce 2022

Volná diskuse o chovu a životě čmeláků.
Odpovědět
wombatik
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 72
Registrován: čtv 14. kvě 2020 20:24:02

Já mám zemni v zemním hnízdě, navrátilku. Tak proč je dávat i do budky? 😀 Resp. je tam můžu dát nakonec taky, když se nic jiného nepovede usadit. Což se mi zatím nevede, další 2 skalní v budce vytuhly, takže smůla. Pak se zkazila počasí, začalo foukat a už byly k vidění jen zemni. Tak jsem to zabalil asi pred hodinou.

Pokračování zítra na chalupě nebo v neděli pokud počasí dovolí. A zemni tam beru taky, loni se mi nepovedlo vůbec nic. Holt hory, jaro proprselo a když se udělalo líp, byly už jen pacmelaci 😉.
barahir
Příspěvky: 37
Registrován: sob 09. dub 2022 23:58:26

Já dneska chytl rokytku, co vypadala, že hledá, ale měla na předních i zadních nohách obalené něco jako pyl, nevypadlo to sice jako klasické pilové rousky, o hodně menší, ale i tak jsem jí radši pustil, bohužel jsem to nestihl vyfotit. Dost možná se jen vyválela v nějakém květu.
Uživatelský avatar
Zdenda
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 315
Registrován: pát 25. srp 2017 22:41:14
Bydliště: Valašské Meziříčí+Zašová
Kontaktovat uživatele:

U mne se nikdy nevyskytovaly rokytky,ale vloni,jak kolega měl dva plné čmelíny,jeden před rozletem matek jsme převezli ke mně a tam část vylítala.No a letos jsem už na konci března dvakrát viděl dvě rokytky na pastvě a teď jsou neustále na rozkvetlých kamčatských zimolezech.Ale na místo,kde vylétaly se zatím nic nevrátilo.
Přes aprílové počasí dvě lučnívesele létají nadále,ale po posledním ochlazení až do čtvrtku se žádné hledačky neobjevovaly,zahrada prázdná-až kvečeru jsem odchytli jednu rolní,jednu zahradní a jednu skalní,pravděpodobně bez úspěchu,ale to se uvidí až po svátcích.V pátek jsem viděl jen 3 rolní,jedna se i za chvíli vrátila,ale vzhledem k tomu,že zahrada je rozsáhlá a čmelíny různě daleko od sebe,není možné je mít pod dozorem kvůli orientačním výletům.
Tak snad po neděli už bude konečně lépe.
Uživatelský avatar
Karel
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 187
Registrován: úte 01. srp 2017 18:36:11
Bydliště: Ptice 408 m n.m
Kontaktovat uživatele:

Barahir
1) pokud má čmelák pylové rousky, už má založené hnízdo. Matky nemusí nosit tak velké porce jako nosívají dělnice. U skalních to mnohdy poznáš jen z fotky. Píšeš, že máš doma rozkvetlou meruňku, stává se, že si čmelák jde po pastvě odpočinout, někdy vyhledávají nasluněná místa a prohřívají se, až pak zaletí do místa, kde mají založeno hnízdo. Matky, které se teprve vzbudily a jen se krmí, často pod těmito kvetoucími stromy pak hledají úkryt k odpočinku. Je třeba je sledovat a neukvapovat se v chytání, taková matka si zde sedne, zaleze někam pod listí nebo pod suchý mech a tam zůstává, zatímco hledající matka prozkoumává dutiny a pak odlétá. Chytat odpočívají matky nemá cenu.
2) hledají i na malých zahradách, je to jen otázka času, čím delší je přenos , tím menší je šance na usazení. Osobně neusazuju nic, ce nemám do 2-3min pěší chůze. Tedy jen vlastní zahrada a její bezprostřední okolí.
3) vytváření falešných prostor na hledání moc nefunguje, čmeláci hledají hlavně čichem, takže se vyplatí sledovat, často jedno místo navštíví vícero hledaček
3) zavaděč - nesmíš ztratit přehled o matce kvůli její bezpečnosti i v injeknčí stříkačce při pohybu pístem. Nejsnazší je mít sebou kus tmavé nebo silné látky, kterou neprosvítí světlo. Stříkačku si jí obalíš a světlo pouštíš jen tam, kde potřebuješ - dá se tím i matka pobídnout, jak jde za světlem. Je to spíš otázka cviku..
4) čm. zemní - pokud začínáš ideální. Pokud již chováš delší dobu nesnažíme se o něj, protože je to nejběžnější druh, jeho matky hledají jako jedny z prvních, jsou silné a dokáží si tak poměrně dobře obsadit hnízdní prostory, navíc jejich hnízda jsou vcelku dobře chráněná před zničením člověkem. Hodně rolních, skalních hnízd padne díky tomu, že je volí v různých lidských výtvorech (roští, kupka sena, kompost, složené dřevo, zapomenutý hadry někde v kůlně...) na které se zimou nebyl čas uklidit a ten čas přijde na jaře, až nebude do čeho píchnout.. A v nesposlední řadě je to čmelák dominantně využívaný v komerčním zemědělství i s dobře zvládnutým a zajetým laboratorním chovem, takže se nesnažíme zbytečně jeho pozici ještě zvyšovat a ubírat tak hnízdní prostor jiným druhům. Nicméně na začátek, kdy je větší šance, že se něco nepovede, pak ta ztráta taky tak nebolí... Zemní jsou taky celkově nejméně nároční na chov v úlcích a relativně dost toho vydrží. doporučuju mrknout na naše stránky cmelaciplus.cz, máš tam o chovu pro začátek plno informací.
5) vypouštění střechou - je nouzové řešení, pokud máme pocit, že se čmelák v úlku ztratil a nebo že tam zatuhl, to se může stát, pokud se chytí už vyčerpaná hledačka (a nebo se chovatel splete a chytí čmeláka, co jen hledá, kde by přenocoval do druhého dne..). Nikdy se mi nestalo, že by se neusazený čmelák v tom případě vrátil přímo sám, protože nenajde vstup přes klapku. Kdyby dělal pamatovací let (tj jsem otevřel jen brzo - byl netrpěliv a zároveň ho nevyrušil sám při výletu) pak se bude vracet tudy kudy vylétl a hledat v tom místě, nezbývá než ho chytit a zavést přes klapku (nebo střechu otevřít, nechat zalézt do výstelky opatrně zavřít a nechat výletnout z klapky). Jiná situace je, pokud byl čmelák už usazený ty uděláš kontrolu protože si nejsi jist zda vylétl předtím nebo ne... a vyrušená královna uletí střechou. V tom případě se většinou vrátí, pokud není dále rušena - je to ok. Kdyby se opakovalo, ztratí zájem.
barahir
Příspěvky: 37
Registrován: sob 09. dub 2022 23:58:26

Dnes se mi povedlo natočit přílet, je to čmelák zemní? :)
Naposledy upravil(a) barahir dne stř 27. dub 2022 23:14:42, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Hugo.008
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 167
Registrován: pon 18. čer 2018 13:42:33
Bydliště: Horní Popelov, okr. Č. Lípa

Včera se mi podařilo usadit zřejmě Rokytku. Ale nevím jak je běžné, že tělo za hlavičkou je černé a až před zadečkem hnědé?
Popelov DVR_mob1_main_20220419095748_@3.jpg
(194.15 KiB) Zatím ještě nestaženo
Zkoumala v horním patře roubenky, tak jsem ji odchytl ze vzduchu a nabídl úlek uvnitř budovy s česnem ven. Šla krásně bez většího bzukotu dovnitř, tak jsem ani neucpával vlez. Po 10 minutách vylezla, udělala důkldný pamatovací let a druhý den už má krásné pravidelné intervaly a nosí rousky. Od 6:20 do 20:20, 20 - 25 minut uvnitř a 30 - 40 venku.
Uživatelský avatar
Pepan
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 365
Registrován: pon 22. srp 2016 11:53:50
Bydliště: Dolní Benešov
Kontaktovat uživatele:

Zdravím všechny. Zde několik obrázků.
Zaváděč , čistič husích krků, ůlek z netkané textílie. Dnes jsem ho instaloval v práci .
Může to někomu pomoct, třeba s navrátilkama ( budu teprve do něho usazovat tak uvidíme jestli se jim to bude líbit :?: )

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek
barahir
Příspěvky: 37
Registrován: sob 09. dub 2022 23:58:26

To je docela hustý, aneb jak vyrobit čmelín za 10 minut. 😁 Jen ta kontrola bude obtížnější.
Uživatelský avatar
Zdenda
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 315
Registrován: pát 25. srp 2017 22:41:14
Bydliště: Valašské Meziříčí+Zašová
Kontaktovat uživatele:

Dnes jsem zjistil,že jedna luční přestala po více jak 14ti dnech létat a jedna rolní asi opustila úlek hned po pár proletech.Druhá rolní byla pravděpodobně vyhnána po 4 dnech rokytkou-vypadá to,že dnes.Jak jsem ji pak pozoroval,čmelín je mezi 4 velkýma kamčatskýma zimolezama,tak jen vyletěla a už se pásla,hups do čmelína a za minutu ven....roky jsem rolní tady neviděl,jen max.jedna za rok proletět a najednou je uhnízděna.
marek972
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 341
Registrován: čtv 07. črc 2016 18:00:05
Bydliště: Slany

Zdenda píše:
čtv 21. dub 2022 0:53:29
Dnes jsem zjistil,že jedna luční přestala po více jak 14ti dnech létat a jedna rolní asi opustila úlek hned po pár proletech.Druhá rolní byla pravděpodobně vyhnána po 4 dnech rokytkou-vypadá to,že dnes.Jak jsem ji pak pozoroval,čmelín je mezi 4 velkýma kamčatskýma zimolezama,tak jen vyletěla a už se pásla,hups do čmelína a za minutu ven....roky jsem rolní tady neviděl,jen max.jedna za rok proletět a najednou je uhnízděna.
Ahoj,

pozoruji to same - u me Rokytky nikdy nebyly, pred 2 lety se jedna objevila a usidlila ve strese a letosni rok uz mam samoobsazeny 4 cmeliny. Zrejme jim to chladne jarni pocasi
prospiva...
Odpovědět