Chov čmeláků v roce 2022

Volná diskuse o chovu a životě čmeláků.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Zdenda
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 315
Registrován: pát 25. srp 2017 22:41:14
Bydliště: Valašské Meziříčí+Zašová
Kontaktovat uživatele:

Včera jsem nachytal luční,jak se vrací do čmelína,o kterém jsem si myslel,že ho opustila,ale byla nějaká unavená,dosedla na česno,spadla do trávy a znovu vyletěla a pak už zalezla.I rolní,jakoby se vrátila.
Dole v lesíku se samy usadily dvě.jedna rolní a jedna luční.Další dvě rolní a jedna skalní a jedna zahradní zatuhly,musel jsem je rozehřívat,aby odletěly.Usadil jsem taky jednu zemní,ta se uchytila hezky.Do jednoho čmelína slídí rolnička,několikrád denně tam vlezla a vyllezla,poletovala okolo dva dny,dnes ale už se neukázala,tak nevím,co se jí přestalo líbit.
O něterých lučních si začínám myslet,že jsou to piráti.Slídí okolo čmelínů,přeétají z jednoho do druhého,jakoby chtěly usazené matky vyhnat.Včera jsem tak pozoroval jednu,dnes druhou.
Uživatelský avatar
Dag
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 125
Registrován: úte 04. kvě 2021 13:18:33
Bydliště: Příbramsko

Zdravím z Jižních Čech. Zatím velmi zklamaná. Letos včas a pečlivě nachystané 3 úlky a dosud prázdné. Pouze jeden zemní čmelák provedl ukázkový zapamatovací let, ale bohužel ani za 3 dny se nevrátil. Hledačky jsem zahlédla pouze dvě, ale byly moc rychlé. Čekám navrátilky skalních, ale zatím se neobjevily.
Pátrám jen v okolí zahrádky, kde jsem loni úspěšně lovila, ale žádný bzukot. Zatím se utěšuji, že loni jsem obsadila dva čmelíny až v půli května, i když asi posledními zoufalými hledačkami. :)
Moje každodenní výpravy jsou zatím neúspěšné. :(
Uživatelský avatar
Hugo.008
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 167
Registrován: pon 18. čer 2018 13:42:33
Bydliště: Horní Popelov, okr. Č. Lípa

Ahoj Dag. Ani na severu na tom nejsem jinak. Snad jen navrátilka skalní zatím drží. Zemní jsem viděl jen jednu, asi před 3 týdny, ale nezkoušel jsem ji. Vlastně jsem to letos chtěl nechat trochu na později a nestresovat se, jestli chladno neukončí snahu usazených matek. Před týdnem jsem zkusil jedinou rolní, krásně se chytla, nosila asi 3 dny. Pak vyletěla už celkem pozdě večer, po 20 hodině a už se nevrátila. Včera jsem odstraňoval její dílo, ale nakladeno ještě neměla. Dnes jsem viděl pár rolních, ale jen se ládujou a nehledají. Rousky nemají, tak možná teprve začínají.
barahir
Příspěvky: 37
Registrován: sob 09. dub 2022 23:58:26

Mám od 14.4 usazeno, už se učíme na klapku a zatím nemá pylové rousky. Není to divné? Snad se tam nechodí jen vyspat. 🤣
Druhej čmelín jsem snad osadil dnes, asi desátý pokus, už jsem myslel, že zůstane prázdný.
Uživatelský avatar
Zdenda
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 315
Registrován: pát 25. srp 2017 22:41:14
Bydliště: Valašské Meziříčí+Zašová
Kontaktovat uživatele:

To já jsem dnes zjistil,že se mi usadila další samozvaná luční,do druhého volného čmelínu jsem odchytil něco podobného zemní,tmavé formě,hlavičku to mělo ale vyloženě kulatou-jako trubec včely-už jsem myslel,že tam po 2 hodinách zamrzla,no neseděl jsem tam v kuse,ale nakonec mi to nedalo a vrchem jsem chtěl nakouknout a vyjela proti mně jak raketa,taktak jsem stihl zavřít strůpek.A u chaty mi stále léítá rolní,vleze...10 vteřin je uvnitř a tradá pryč.Už to dělá čtvrtý nebo pátý den.A zkoušel jsem tři zahradní,ale bez úspěchu,i když uvidím-jedna dělala trochu pamatovací let.ALe najít hledačky-to teda dá práce i štěstí...
wombatik
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 72
Registrován: čtv 14. kvě 2020 20:24:02

to mě mrzí, že se vám nevede. U nás dneska vyloženě invaze zemních čmeláků. Na zahradě lezli pod nohy, byl tam pořád nějaký. Já tedy na chvíli vyběhl na louku kolem 16hod, to bylp slunce a cca 15°C. Přinesl jsem pěknou skalní, vyloženě přerostlou a hodně vzteklou :D . Chvíli jsem jí i zkoumal, zda to není pačmelda. Nakonec jsem jí vyhodnotil jako skalní a usadil do budky. Po 10 min vylezla ven, udělala slušný pamatovací let. Než jsem se od budky odsunul, byla zpět a hned zase dovnitř. Tak jsem pozoroval dál a po chvíli zase vylezla a předvedla další pěkný let. Pak ještě jednou vypadlý kamínek a do večera jsem jí už neviděl, nebyl čas sedět u budky. Takže za mě dobrý, pokud ji zítřejší déšť neodradí, mělo by být hotovo. Pokračování od pondělí na chalupě na horách, pokud počasí dovolí. 8-)
Uživatelský avatar
Brundibár
Příspěvky: 22
Registrován: stř 30. kvě 2018 11:53:33
Bydliště: Říčany

Zdravím všechny,

tak po loňském roce katastrof, to letos vypadá nadějně ťuk ťuk :-)

Celkem z asi deset pokusů o ubytování do třech čmelínů, jsou dva obsazené krásnými královnami čmeláka skalního a vracejí se obě dvě. Nezavádím je přes vchod, ale rovnou do čmelína, kde mají vše připravené. Snad se jim bude líbit.
barahir
Příspěvky: 37
Registrován: sob 09. dub 2022 23:58:26

Tak i takhle krásný pamatovací let asi bez úspěchu. :mrgreen:
https://youtu.be/kWYGtQ0GMz8
wombatik
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 72
Registrován: čtv 14. kvě 2020 20:24:02

barahir píše:
ned 24. dub 2022 0:07:44
Tak i takhle krásný pamatovací let asi bez úspěchu. :mrgreen:
https://youtu.be/kWYGtQ0GMz8
Pokud jsi ho usadil včera odpo, je na závěry ještě brzy. Návrat trvá někdy i víc než jeden den.
wombatik
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 72
Registrován: čtv 14. kvě 2020 20:24:02

Brundibár píše:
sob 23. dub 2022 22:48:27
Zdravím všechny,

tak po loňském roce katastrof, to letos vypadá nadějně ťuk ťuk :-)

Celkem z asi deset pokusů o ubytování do třech čmelínů, jsou dva obsazené krásnými královnami čmeláka skalního a vracejí se obě dvě. Nezavádím je přes vchod, ale rovnou do čmelína, kde mají vše připravené. Snad se jim bude líbit.

Při zavedení vchodem si cmelak označí cestu feromony a pak lip trefi ven. Proto je to lepší a lety vyzkoušené řešení. I z počtu 10 zavedení je to vidět, že statistika je spis horší. U skalního je tuším 1:2, mel by byt velmi ochotny. Samozřejmě ale záleží na počasí a stavu připravenosti cmelaku. Minulý týden se jim ještě moc nechtělo a tento týden se zabydlel u mě skalní na první pokus.
Odpovědět