Chov čmeláků v roce 2022

Volná diskuse o chovu a životě čmeláků.
Odpovědět
Marie
Příspěvky: 37
Registrován: pon 18. dub 2022 16:07:07
Bydliště: Č. Budějovice

Dík za radu, pokusím se zavírat klapku. Napíšu
Luboš
Příspěvky: 23
Registrován: ned 06. čer 2021 22:07:38

Zdravím,teprve začínám.Loni částečný úspěch s rolní,dočkal jsem se asi deseti dělnic,potom hnízdo postupně zaniklo.Táta tvrdil,že dovnitř vletěl za dělnicí jiný čmelák,tak jsem čekal co se bude dít a opravdu asi po deseti minutách vylezl čmelák,vypadal jak malý skalní,s pochroumaným křídlem a spadl pod čmelín do trávy,kde jsem ho již nenašel.Nejspíše došlo k boji,čmelín jsem otevřel až když se po několika dnech přestaly objevovat dělnice,podrobně rozebral výstelku a matku vůbec nenašel.Jinak matce jsem klapku zavíral druhý den,za další dva dny byla plně zavřená.Co jsem se tam naseděl a pozoroval,každý výlet o kousíček popustil,když jsem to přehnal,tak jsem jí klapku prstem přizvedl,vůbec se nebála holka moje zlatá.Málem jsem jí obrečel.Jinak u nás,v podhůří Šumavy,pořád zima,pokud je čmelák,tak se pase,nebo létají ve výšce jako střely,nehledají.Přeji všem hodně čmeldů.
Uživatelský avatar
Pavels
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 67
Registrován: pát 29. kvě 2020 19:16:33
Bydliště: Domovská 768/33,Ostrava Hrabová, 72000

Zdravím vás lidi,
vstupuju do fóra po dlouhé odmlce (skoro roční). Po mém totálním katastrofickém neúspěšném roce jsem byl tak zklamaný po obsazení všech pěti úlků se závěrem nula, jsem nechtěl vás otravovat dotazy, kde se stala chyba. Jsem starší člověk a stejně bych si vaše rady "nezapamatoval". Ne sranduju, já se styděl. Ale dost toho sypání popela na hlavu, jsem tady zpátky i když nevím jak to letos dopadne. Příroda je příroda a si nenechá jen tak poroučet
Mám obsazené tři kde se vracejí zemní, skalní,? ) a dnes jsem zavedl do čtvrtého druhého skalního. Dva jsou v úlcích polystyrénových ( dle nákresů od Karla ) a jeden od Jakuba. Čtvrtý je v mém 1.výtvoru, kde už byla zemní před dvěma léty. Zítra přijde vnuk pomáhat mi obsadit poslední.
Zdravím vás všechny
Pavel
Pavels
Pavels
barahir
Příspěvky: 37
Registrován: sob 09. dub 2022 23:58:26

Ahoj, konečně jsem se dostal k tomu natočit video, kde je něco vidět, prosím o potvrzení druhu. Čmelák zemní?
https://youtu.be/yqtkoan5m1Y
wombatik
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 72
Registrován: čtv 14. kvě 2020 20:24:02

Ahoj, tak skalni se úspěšně vrací, deště přežila, ale asi jsem přišel o navratilku v zemnim hnizde. Co myslíte, mám zkoušet osadit jinou a nebo čekat, zda se ještě navrati jiná? Jedná se o cmelaka zemního 😉.
Uživatelský avatar
Pepan
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 365
Registrován: pon 22. srp 2016 11:53:50
Bydliště: Dolní Benešov
Kontaktovat uživatele:

Ahoj Barahir. Taky bych tipoval, že zemní.
Marie
Příspěvky: 37
Registrován: pon 18. dub 2022 16:07:07
Bydliště: Č. Budějovice

Zdravím Dagmaru, tak jsem skoro zavřela klapou a stále se čmelák vracel, asi zůstane. Včera jsem dlouho pozorovala úlek. Lítalo kolem hodně hmyzu je nejvyšší čas , aby byla klapka dole.
Maruška
Uživatelský avatar
Dag
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 125
Registrován: úte 04. kvě 2021 13:18:33
Bydliště: Příbramsko

Tak to je paráda. Čmeláci jsou šikovní a učenliví.Tak ať se dál daří.D
barahir
Příspěvky: 37
Registrován: sob 09. dub 2022 23:58:26

Tip na řešení ventilačního otvoru:
https://www.schrack.cz/eshop/ventilacni ... vg000.html
Má to docela malý průměr (28 mm), tak dávám dvě, vedle sebe aby nebyl průvan. Je to řešení na věky, nekroutí se, vodotěsná, nepropouští světlo. Akorát je to samozřejmě potřeba doplnit mřížkami vevnitř čmelínu.
Zatím zkouším, tak uvidíme jak se osvědčí. Nevím, jestli nebudu muset vykuchat vnitřek, jsou tam takové plastové přepážky.
Uživatelský avatar
Dag
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 125
Registrován: úte 04. kvě 2021 13:18:33
Bydliště: Příbramsko

Zdravím z jihu Čech. Jak předvídal Pepan, situace se opravdu změnila. Hledaček je víc než úlků. Do jednoho se mi cpou dvě skalní, do druhého se sama usadila zemní a do třetího jsem ve středu usadila Rokytku. Kamínky stále padaly, takže spokojenost. U Rokytky ale najednou již dva dny kamínky nepadají. Často u úlků vysedávám a Rokytka nelítala. Usoudila jsem, že už se nevrátí a dnes jsem tedy úlek nabídla jedné skalní, co na zahrádce zrovna hledala. Po pěti minutách jsem jí otevřela a zkoprněla jsem, protože vylezla ta Rokytka. Za chvíli po ní i ta skalní a předváděla dlouhý, ukázkový zapamatovací let. Rokytka se po chvíli vrátila a velice váhavě lezla dovnitř. Je mi to líto, protože skalní se samozřejmě později také vrátila. Hledačky se najednou vyrojily a já už je nemám kam ubytovat. Zítra zase na tři dny odjíždím, a už teď se těším zpátky. Jsem zvědavá jak to v úlku u Rokytky a v dalším s dvěma uchazečkami skalními dopadne. Zemní už nosí rousky.
Odpovědět