Chov čmeláků v roce 2022

Volná diskuse o chovu a životě čmeláků.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Pepan
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 365
Registrován: pon 22. srp 2016 11:53:50
Bydliště: Dolní Benešov
Kontaktovat uživatele:

Zdravím všechny i Dag. To je to období kdy královny zřejmě zahřívají plod,
nebo něco podobného a nevylétávají.
Synovec mi dnes hlásil první dělnice zrovna u rokytových.
Už mi dává "nafrak" :D .
Musím tady dát nějaké fotky z jeho království.
Už se vyrojili mravenci, musel jsem řešit jeden ůlek ,ale ještě ho nemám zabydlený. Snad se mi zítra zadaří.
Do práce jsem udělal další rychlé z tkaniny, ale neměl jsem v pátek čas
je zabydlet. Přece jenom jsem v práci. :D .
barahir
Příspěvky: 37
Registrován: sob 09. dub 2022 23:58:26

Já mám ubytované dvě zemní, druhý úlek osídlen včera na 10 až 15 pokus, už jsem to přestal počítat. 🤣 Předtím už jsem tam měl i dva pamatovací lety. Měl jsem tam i myší bobky.
Včera jsem tam nasypal ještě hrst steliva po křečkovi a najednou to šlo. 😆
No a dneska už to nesleduju a najednou pod nohama další zemní hledala a takovou dobu. Nedalo mi to a večer jsem spíchnul další čmelín. 🤣 Jestli se teda tomu tak dá říkat, vzal jsem průhledný plastový box, dal ho do černého pytle a navrtal tam husí krk. Klapku vyrobím až pokud bude nájemník. Pokud se tam někdo zabydlí, pytel sundám a konečně si splním svůj sen mít průhledný čmelín. 😁 Ale je to spíš rezerva, kdyby náhodou něco létalo na zahradě a třetí zemní už taky neberu. Jedna skalní se mi sem už třetí den chodí krmit na rybíz, ale nehledá. 😁
Naposledy upravil(a) barahir dne sob 30. dub 2022 21:55:05, celkem upraveno 4 x.
Uživatelský avatar
Pepan
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 365
Registrován: pon 22. srp 2016 11:53:50
Bydliště: Dolní Benešov
Kontaktovat uživatele:

Barahir, já větrám přes dvojité síto v rámečku z pod střechy. Dobrá věc je, ale ta lepivá past na parazity.
To si udělej.
Blanko co u tebe , jak se ti daří ?
barahir
Příspěvky: 37
Registrován: sob 09. dub 2022 23:58:26

Tak koukám, že to není zemní, ale zahradní nebo humenní. Co myslíte?
https://youtu.be/zJHQGGv4ilE
https://youtu.be/W1v8vcsVXr4
Uživatelský avatar
Dag
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 125
Registrován: úte 04. kvě 2021 13:18:33
Bydliště: Příbramsko

Pepan píše:
sob 30. dub 2022 21:46:03
Ty Tvoje textilní rychloúlky mě zaujaly. Máš je letos poprvé, nebo už zkušenosti? Nemáš video z jejich používání? Můžeš napsat rozměry? Když si vzpomenu, co jsem loni z úlku vyklízela, nevím, jak se tam s tím vším čmeláci vejdou. A stačí větrání tou látkou? Také bych to zkusila, jen nevím jestli zmáknu tu klapku, aby byla funkční. Z čeho děláš dvířka? Díky za radu. Dagmara
Uživatelský avatar
Dag
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 125
Registrován: úte 04. kvě 2021 13:18:33
Bydliště: Příbramsko

barahir píše:
sob 30. dub 2022 21:44:20
Nebude čmelákům vadit tolik světla v tom plastovém úlku? A jak tam vyřešíš větrání? Nemáš fotku? Ty klapky, co vidím na videu, si sám vyrábíš?
Dagmara
barahir
Příspěvky: 37
Registrován: sob 09. dub 2022 23:58:26

Jo, klapky dělám sám a zdá se, že fungují dobře, jako záklopku používám nařezaný starý kryt na mobil který má krásně zahnutou hranu. 😆 Co člověk nevymyslí.

Plastový úlek - je to bývalé obydlí po šnekovi. 😁Ten plast je sice průhlednej, ale do žluta zabarvenej a dal bych to pod psí víno, kde je docela šero. Snad by to po zabydlení vadit nemělo, ale nemám zkušenost, nechám si rád poradit. Větrání mám v plánu ve víku, kde jsem vyvrtal poměrně dost děr a překrýt to netkanou textilií. Jestli se to obydlí, pošlu fotky, teď je to zabalené v tom pytli. Rozhodně to není čmelín na březen, hned by to promrzlo, ale v květnu podle mě OK. Výplň vata a na dno hrubé piliny, které by měly pohlcovat taky nějakou vlhkost.
marek972
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 341
Registrován: čtv 07. črc 2016 18:00:05
Bydliště: Slany

Ahoj vsichni,

sezona se zatim vyviji moc pekne - u me se roztrhl pytel s hledajicimi matkami (Niky ty by jsi byla u me nadsena), ale uz nemam kam usazovat :(
Stav nyni: 3x Rokytova (z toho jedna jiz s delnicemi) a 4x Skalni. rad bych jeste Rolni, ale ty bohuzel zadne u nas nevidim.

Nechce nekdo vymenit hnizdo? :)

At se dari!
Uživatelský avatar
Pavels
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 67
Registrován: pát 29. kvě 2020 19:16:33
Bydliště: Domovská 768/33,Ostrava Hrabová, 72000

Ahojte všichni,
tak jak jsem bědoval jak jsem loni dopadl, tak jsem si tentokrát počkal až to bude jisté. Tak mám vracející 4x skalní se skoro zavřenýma klapkami a jednu zemní se zavřenou klapkou. když mi dnes lítaly dvě hledačky Rokytky, tak mi bylo líto, že nemám více úlků. Mám zahradu 1500 m2 a tak nevím jestli by se další uživily.
Zdravím
Pavels
marek972
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 341
Registrován: čtv 07. črc 2016 18:00:05
Bydliště: Slany

Pavels píše:
ned 01. kvě 2022 18:47:26
Ahojte všichni,
tak jak jsem bědoval jak jsem loni dopadl, tak jsem si tentokrát počkal až to bude jisté. Tak mám vracející 4x skalní se skoro zavřenýma klapkami a jednu zemní se zavřenou klapkou. když mi dnes lítaly dvě hledačky Rokytky, tak mi bylo líto, že nemám více úlků. Mám zahradu 1500 m2 a tak nevím jestli by se další uživily.
Zdravím
Pavle ja mam 1300m2 a uzivil bych v pohode vic nez stavajicich 7 cmelinu :)
Odpovědět