Chov čmeláků v roce 2022

Volná diskuse o chovu a životě čmeláků.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Hugo.008
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 166
Registrován: pon 18. čer 2018 13:42:33
Bydliště: Horní Popelov, okr. Č. Lípa

Ahoj. Ve čtvrtek jsem usadil dvě rolní. Jedna se tři noci nevracela, ale ráno přilétla a měla pak i celkem dlouhé intervaly uvnitř. Teď už na noc zůstává, ale stále jsem neviděl že by nosila rousky. I přes to, že je usazená 5. den si neustále úlek prohlíží a důkldně prozkoumává česno. Klapku má ještě asi 3 mm přizvednutou, ale zvedá bez problémů
Do tohoto úlku jsem letos měl asi před 12 dny jeden neuspěšný pokus o usazení a to způsobem: nabídka - úprk.
Pokud bude nějaká zkušenost k tomuto chování budu rád.
Uživatelský avatar
Pavels
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 67
Registrován: pát 29. kvě 2020 19:16:33
Bydliště: Domovská 768/33,Ostrava Hrabová, 72000

Zdenda píše:
pon 02. kvě 2022 7:43:54
Pavels píše:
ned 01. kvě 2022 18:47:26
Ahojte všichni,
tak jak jsem bědoval jak jsem loni dopadl, tak jsem si tentokrát počkal až to bude jisté. Tak mám vracející 4x skalní se skoro zavřenýma klapkami a jednu zemní se zavřenou klapkou. když mi dnes lítaly dvě hledačky Rokytky, tak mi bylo líto, že nemám více úlků. Mám zahradu 1500 m2 a tak nevím jestli by se další uživily.
Zdravím
Ahoj Pavle,předloni jsem měl skalní silné hnízdo a i když mám zahradu obrovskou,pastvy bylo dost,dělnice startovly do výšky a letěly pryč,daleko.Neboj,čmeláci hranice zahrad neřeší :D
Ahoj Zdendo,
Dík za radu, tak už jsem na 90% rozhodnutý, že na podzim budu stavět další úlky. Klapky jsou už všechny na doraz a ještě jsem je pokapal levandulovou esencí. Teď už jen čekám, kdy vyletí první dělnice u zamní, která byla obsazena první.
Pavels
Uživatelský avatar
Dag
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 125
Registrován: úte 04. kvě 2021 13:18:33
Bydliště: Příbramsko

Klapky jsou už všechny na doraz a ještě jsem je pokapal levandulovou esencí.
[/quote]
Ahoj Pavle, můžu se zeptat jaký účel má ta levandulová esence?
Dík. Dagmara
Uživatelský avatar
Pavels
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 67
Registrován: pát 29. kvě 2020 19:16:33
Bydliště: Domovská 768/33,Ostrava Hrabová, 72000

Ahoj Dagmaro,
levandulová esence "kryje" čmeláčí vůni a tím mate predátory ( zavíječe a Mettabolia )
Pavel
Pavels
Uživatelský avatar
Dag
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 125
Registrován: úte 04. kvě 2021 13:18:33
Bydliště: Příbramsko

Pavle děkuji, také to vyzkouším.
barahir
Příspěvky: 37
Registrován: sob 09. dub 2022 23:58:26

A kde tu levandulovou esenci berete?
Uživatelský avatar
Dag
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 125
Registrován: úte 04. kvě 2021 13:18:33
Bydliště: Příbramsko

barahir píše:
úte 03. kvě 2022 22:39:38
A kde tu levandulovou esenci berete?
Já myslím, že to je vonný olejíček co se dává do aromalamp. Mají to v květinkách, asi i drogeriích. Asi 10 ml skleničky.
kaos
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 613
Registrován: pát 27. dub 2018 15:04:22

Ahoj, letos to u mě vypadá dost nudně. Prakticky neusazuji, protože téměř u všech čmelínů čekám na navrátilky.

Loňské 2 úly Rokytových byly obsazené koncem dubna, je to tam ale chaos. Tři rokytky se mi postupně usazovaly v úlech po zahradních. Ty jsem vždy odvezl pryč.

3 úly po zahradních jsou zatím obsazeny ze 2/3. První navrátilka pracuje od 27.4., druhá se vrátila 1.5., včera nějaká zahradní nakoukla i do třetího ale brzy vystřelila pryč, dnes se tam usadila vosa...

3 úly po lesních zatím čekají.

Jeden úl mám prázdný a dnes jsem do něj zkoušel první hledající zahradní, bohužel bez úspěchu.
Jakub - Mukařov (Praha Východ)
Uživatelský avatar
Pavels
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 67
Registrován: pát 29. kvě 2020 19:16:33
Bydliště: Domovská 768/33,Ostrava Hrabová, 72000

Dag píše:
úte 03. kvě 2022 23:19:55
barahir píše:
úte 03. kvě 2022 22:39:38
A kde tu levandulovou esenci berete?
Já myslím, že to je vonný olejíček co se dává do aromalamp. Mají to v květinkách, asi i drogeriích. Asi 10 ml skleničky.
Ano je to olejíček. Ale pozor, já nejsem žádný expert. Jsem pořád začátečník, ale vím že se to používá jako podpůrný prostředek. Já mám také po loňsku strach.
Pavels
wombatik
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 72
Registrován: čtv 14. kvě 2020 20:24:02

barahir píše:
sob 30. dub 2022 21:44:20
Já mám ubytované dvě zemní, druhý úlek osídlen včera na 10 až 15 pokus, už jsem to přestal počítat. 🤣 Předtím už jsem tam měl i dva pamatovací lety. Měl jsem tam i myší bobky.
Včera jsem tam nasypal ještě hrst steliva po křečkovi a najednou to šlo. 😆
No a dneska už to nesleduju a najednou pod nohama další zemní hledala a takovou dobu. Nedalo mi to a večer jsem spíchnul další čmelín. 🤣 Jestli se teda tomu tak dá říkat, vzal jsem průhledný plastový box, dal ho do černého pytle a navrtal tam husí krk. Klapku vyrobím až pokud bude nájemník. Pokud se tam někdo zabydlí, pytel sundám a konečně si splním svůj sen mít průhledný čmelín. 😁 Ale je to spíš rezerva, kdyby náhodou něco létalo na zahradě a třetí zemní už taky neberu. Jedna skalní se mi sem už třetí den chodí krmit na rybíz, ale nehledá. 😁

Za mě musím opakovane potvrdit, ze stelivo od myší má velký vliv. Letos jsem ho sehnal později a hned se cmelaci usadili. Poprosím je ve zverimexu, trochu mi usypou.

A ta skalní už nejspíš nekde bydlí 😀.

Plastový box mám taky připravený, že ho dám do sklepa a husinec provrtam ven. Zatím nestíhám, letos už to asi nedám.
Odpovědět