Chov čmeláků v roce 2022

Volná diskuse o chovu a životě čmeláků.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Pavels
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 67
Registrován: pát 29. kvě 2020 19:16:33
Bydliště: Domovská 768/33,Ostrava Hrabová, 72000

Ahoj,
Co se to děje s tím opouštěním usazených úlkû? Před týdnem opustila skalní můj starý zaběhlý a teď už druhý den nevidím pohyb v nových polystyrenových, které mám v garáži ( skalní). Jeden jsem kontroloval minulý týden, kde jsem měl obavu že tam vtrhl pačmelák, ale uviděl jsem po odkrytí pobíhající matku skalního po misce s medem. Pak tam byl ještě pohyb na klapce. A teď už dva dny není pohyb. Mám ještě den dva počkat před kontrolou? Asi jo, že? Stejně už je neobsadím. Hledáčku už nelítají.
Pavels
Uživatelský avatar
Vojta
Příspěvky: 49
Registrován: stř 29. zář 2021 11:45:04
Bydliště: Klatovsko

Mám na zahradě dva metry před čmelíny kanadské borůvky. Slétají se na ně čmeláci ze širokého okolí, ale "moji" čmeláci o ně nejeví vůbec zájem. Vyletí z úlu a tradá někam pryč.....
kaos
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 611
Registrován: pát 27. dub 2018 15:04:22

Tak teda toto jsem ještě nezažil. Předevčírem se mi ztratila jedna zahradní. Protože to bylo víc než dva týdny a mohla mít už kokony šel jsem zkontrolovat dílo, naskytl se mi ale děsný pohled. Kokony tam byly, ale totálně sežrané larvami patrně pestřenky. Nedivím se, že matka odlétla. Počasí je na hlavu v tom teplém květnu se vše budí najednou, pačmeláci houfně kontrolují hnízda kde nejsou ani první dělnice a pestřenky, které jinak hnízdo jen oslabí takové malé dílo úplně zničí.
Jakub - Mukařov (Praha Východ)
kaos
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 611
Registrován: pát 27. dub 2018 15:04:22

Vojta píše:
čtv 19. kvě 2022 11:35:26
Mám na zahradě dva metry před čmelíny kanadské borůvky. Slétají se na ně čmeláci ze širokého okolí, ale "moji" čmeláci o ně nejeví vůbec zájem. Vyletí z úlu a tradá někam pryč.....
To je normální, čmeláci s velkým doletem jako jsou zemní či skalní nikdy poblíž hnízdiště nesbírají.
Jakub - Mukařov (Praha Východ)
Uživatelský avatar
Vojta
Příspěvky: 49
Registrován: stř 29. zář 2021 11:45:04
Bydliště: Klatovsko

Jakube, díky za vysvětlení. Mám právě v obou úlech skalní.
Uživatelský avatar
Vojta
Příspěvky: 49
Registrován: stř 29. zář 2021 11:45:04
Bydliště: Klatovsko

Taky vaši čmeláci ztrácejí tolik pylových zrn při průchodu klapkou? Tohle je za jedno dopoledne
https://bobrv.rajce.idnes.cz/Pyl/
Uživatelský avatar
František
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 62
Registrován: sob 03. říj 2020 15:41:01
Bydliště: Praha/Engelskirchen
Kontaktovat uživatele:

Vojta píše:
sob 21. kvě 2022 14:26:01
Taky vaši čmeláci ztrácejí tolik pylových zrn při průchodu klapkou? Tohle je za jedno dopoledne
https://bobrv.rajce.idnes.cz/Pyl/
Nazdar Vojto,
ty ztráty pylu, které popisuješ, nesvědčí o zdravém vývoji čmeláčích hnízd. Zevrubná kontrola obou hnízd je nezbytná. Pyl před výletovým otvorem sbírající dělnice neutrousí, spíše bych tipoval, že jej vynášejí dělnice, které pečují o potomstvo. Tak se často děje po napadení/obsazení hnízda pačmelákem, kdy zotročené dělnice bojkotují vychovávání cizích potomků.
Co počít, pokud má Jobova zvěst míří do černého, je jen na Tobě. I pačmeláci přísluší k čeledi, kterou se snažíme chránit, i takového pačmeláka to bolí, když mu zkroutíš ruku za záda. Sám bych čmeláky i pačmeláky nechal na pokoji a pozoroval, i vývoj hnízda anektovaného pačmelákem je zajímavý.
Přeji Ti, abych se mýlil,
František
barahir
Příspěvky: 37
Registrován: sob 09. dub 2022 23:58:26

Je možné, že by dělnice čmeláka zemního měly oranžový zadeček? Že ještě nejsou správně zbarvené?
Uživatelský avatar
František
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 62
Registrován: sob 03. říj 2020 15:41:01
Bydliště: Praha/Engelskirchen
Kontaktovat uživatele:

barahir píše:
sob 21. kvě 2022 15:57:26
Je možné, že by dělnice čmeláka zemního měly oranžový zadeček? Že ještě nejsou správně zbarvené?
Nazdar barahire,
pokud čmeláci mají hnědý límeček a hnědý opasek, pak je zadeček vždy bílý. Jediná výjimka je čmelák zemní z Korsiky, který zbarvením odpovídá typiskému čmeláku skalnímu, t.j. celý černý s červeným zadečkem.
František
Uživatelský avatar
Vojta
Příspěvky: 49
Registrován: stř 29. zář 2021 11:45:04
Bydliště: Klatovsko

Ahoj Františku,
sledoval jsem delší dobu oba úly, opravdu ten pyl ztratí dělnice, když podlézá pod klapkou, neviděl jsem zatím ani jeden případ, že by ho vynesla některá z úlu ven. Jsou ještě hodně malé, a při zvedání klapky se nožkama opřou o klapku a pyl spadne. Tak jen budu doufat, že se to časem zlepší. Využít se asi nedá, co? Takže jen čistit česno.
Odpovědět