Chov čmeláků v roce 2022

Volná diskuse o chovu a životě čmeláků.
Odpovědět
kaos
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 611
Registrován: pát 27. dub 2018 15:04:22

Vojta píše:
sob 21. kvě 2022 14:26:01
Taky vaši čmeláci ztrácejí tolik pylových zrn při průchodu klapkou? Tohle je za jedno dopoledne
https://bobrv.rajce.idnes.cz/Pyl/
Ztráty na klapce jsou běžné. Lze si s tím pohrát, obrousit hranu vstupu, aby nebyl ostrý, poladit závěs. Nicméně já mám hnízda pro sběr pylu do laboratoře a mohu říct, že ztráty cca 1 pet víčko pylu denně u rozvinutého hnízda zemních nijak negativně hnízdo neovlivní.
Jakub - Mukařov (Praha Východ)
Uživatelský avatar
Vojta
Příspěvky: 49
Registrován: stř 29. zář 2021 11:45:04
Bydliště: Klatovsko

Ahoj Jakube,
tak jsi mě trochu uklidnil. Je mně jich ale líto, co toho nalítají než ten pyl sesbírají a pak o to přijdou "přede dveřma".
kaos
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 611
Registrován: pát 27. dub 2018 15:04:22

Vojta píše:
sob 21. kvě 2022 18:11:19
Ahoj Jakube,
tak jsi mě trochu uklidnil. Je mně jich ale líto, co toho nalítají než ten pyl sesbírají a pak o to přijdou "přede dveřma".
Čerstvý pyl (sklizený z klapky ten samý den) můžeš dávat do skleničky a uchovávat v mrazáku. V případě potřeby, nebo třeba při kontrole hnízdní dutiny ho pak lze v PET víčku vložit přímo do dutiny a čmeláci jej zkonzumují.
Jakub - Mukařov (Praha Východ)
Uživatelský avatar
Dag
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 125
Registrován: úte 04. kvě 2021 13:18:33
Bydliště: Příbramsko

20220522_1604191.jpg
(207.83 KiB) Zatím ještě nestaženo
20220522_1600481.jpg
(203.81 KiB) Zatím ještě nestaženo
Dnes vylétly skalní dělnice z druhého úlku přesně po 22 dnech. Čekala jsem je ale jinde, kde už je to 24 dní a stále nic. Počkala jsem si, když matka vylétla a hned jsem se dovnitř podívala. Nahoře na výstelce nepořádek - jakoby umazané - vonělo to sladce jako med. Hledala jsem dílo a našla jakousi voskovou hrudku s jednou dírou, ale žádný kokon. Vedle byl docela velký džbánek plný čirého nektaru a u něj další čmelák. Vypadal jako větší dělnice. Ven jsem ho dosud vylétnout neviděla. Nestačila jsem si ho prohlédnout, hned se schoval. Matka se chová a létá normálně. Vůbec nevím, co si o tom myslet a co se tam vlastně děje. :? :?
Podívala jsem se ještě jednou. Opět u džbánku čmelák, ale opravdu vypadá jak trochu přerostlá dělnice. Pačmelák to snad není, má světlá křídla. Ani by se tam asi nedostal, klapka je stále zavřená. Mohl by to být jedináček, takový otesánek? Ale nechápu, proč nevylétává...
Uživatelský avatar
Zdenda
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 314
Registrován: pát 25. srp 2017 22:41:14
Bydliště: Valašské Meziříčí+Zašová
Kontaktovat uživatele:

Tak jsem se dnes vrátil po třech dnech a koukal jsem,co nového mi začalo lítat.V jednom úlku delnice druhé zahradní,v dalším dělnice zemní a ve třetím dělnice skalní.Ale-vyletěla dělnice a dovnitř přiletěla matka rolní.Je to jeden z úlků,kde od začátku bydlí dvě matky různých druhů.Při jednom příletu se matka potkala s dělnicí a trochu se ve vchodu pohádaly,pak přiletěla i matka sakalní.Skalní dle usazení vylítly po 22 dnech od založení,co bude s tou rolní-pokud se i jí vylíhnou dělnice...co s tím,má někdo nějakou radu?
U té novorodičky zahradní taky skoro 3 týdny lítala společně s ní i rokytová,ale zdá se,že čmelín opustila a z druhého vyhnala usazenou rolní těsně před líhnutím dělnic-ale hnízdo neobsadila,našla si útulek v jiné části vystýlky.
kaos
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 611
Registrován: pát 27. dub 2018 15:04:22

Dag píše:
ned 22. kvě 2022 16:20:32
20220522_1604191.jpg20220522_1600481.jpgDnes vylétly skalní dělnice z druhého úlku přesně po 22 dnech. Čekala jsem je ale jinde, kde už je to 24 dní a stále nic. Počkala jsem si, když matka vylétla a hned jsem se dovnitř podívala. Nahoře na výstelce nepořádek - jakoby umazané - vonělo to sladce jako med. Hledala jsem dílo a našla jakousi voskovou hrudku s jednou dírou, ale žádný kokon. Vedle byl docela velký džbánek plný čirého nektaru a u něj další čmelák. Vypadal jako větší dělnice. Ven jsem ho dosud vylétnout neviděla. Nestačila jsem si ho prohlédnout, hned se schoval. Matka se chová a létá normálně. Vůbec nevím, co si o tom myslet a co se tam vlastně děje. :? :?
Podívala jsem se ještě jednou. Opět u džbánku čmelák, ale opravdu vypadá jak trochu přerostlá dělnice. Pačmelák to snad není, má světlá křídla. Ani by se tam asi nedostal, klapka je stále zavřená. Mohl by to být jedináček, takový otesánek? Ale nechápu, proč nevylétává...
To vážně není dobrý nápad takto narušovat čmelákům stavbu. Matka sama musí pak vynaložit značnou energii, aby narušení komůrky opravila, zvláště když je na to sama bez dělnic. Na fotce je normální dílo čmeláka, zdá se že jsou tam kokony i kladení, ve dzbanecku má zásoby sladiny. Malý čmelák může být nově narozená dělnice, která vyletí až po několika dnech, nebo může být v hnízdě usazená druhá matka jiného druhu.
Jakub - Mukařov (Praha Východ)
Uživatelský avatar
Dag
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 125
Registrován: úte 04. kvě 2021 13:18:33
Bydliště: Příbramsko

kaos píše:
pon 23. kvě 2022 13:16:41
To vážně není dobrý nápad takto narušovat čmelákům stavbu. Matka sama musí pak vynaložit značnou energii, aby narušení komůrky opravila, zvláště když je na to sama bez dělnic. Na fotce je normální dílo čmeláka, zdá se že jsou tam kokony i kladení, ve dzbanecku má zásoby sladiny. Malý čmelák může být nově narozená dělnice, která vyletí až po několika dnech, nebo může být v hnízdě usazená druhá matka jiného druhu.
Zdravím Jakube, děkuji za odpověď. Snažila jsem se dílo nenarušit. Jen jsem to vyfotila a nesahala jsem na to. Byla jsem trochu znepokojená tím, že matka je usazená již 24 dní a dělnice se ještě neukázaly a také tím nepořádkem nahoře na výstelce. Ten druhý čmelák je také skalní, ale na matku moc malý. Spíš je to její dělnice, ale je větší než malinké skalní, co létají z jiného úlku. Jsem ráda, že jsi mi odpověděl, že dílo se zdá v pořádku. Já to nepoznala. Viděla jsem to porvé.
Uživatelský avatar
Hugo.008
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 160
Registrován: pon 18. čer 2018 13:42:33
Bydliště: Horní Popelov, okr. Č. Lípa

24 dní od usazení zas není tak moc. Záleží na podmínkách výkonnosti matky. Do 30 dnů bych se tím netrápil. Letos mám od jedné skalní zcela výjimečně dělnice už po 21 dnech od usazení. To zas mě trochu překvapilo, ale asi taky nic neobvyklého. Druhý den zatím ještě létá s mladými. U druhé skalní se objevily dělnice po 27 dnech a druhý den už matka nelétala.
barahir
Příspěvky: 37
Registrován: sob 09. dub 2022 23:58:26

24 dní bych vůbec neřešil, já měl dělnice u zemní až po 31 dnech, o to víc mě pak překvapila zahradní, která měla už po 22 dnech. :-)
Uživatelský avatar
František
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 62
Registrován: sob 03. říj 2020 15:41:01
Bydliště: Praha/Engelskirchen
Kontaktovat uživatele:

[
Dag píše:
ned 22. kvě 2022 16:20:32
... Hledala jsem dílo a našla ... čmelák... Matka se chová normálně....
Nazdar Dag,
nedá mi to, a musím se zeptat, jestli matka nevylétá za sběrem jako o závod (několikrát za hodinu) a zda se vždy poslední dobou vracela s pylem? To by byly indicie se špatnou prognózou, když hnízdo by mohlo být napadené zavíječem. Královna pak s plným nasazením zachrání jen jediného potomka, který převezme péči o torzo hnízda, zatímco královna překotný sběr pylu dlouho nepřežívá.
Pokud si s frekvencí sběrných letů nejsi jistá, zkus budku opakovaně cca. hodinu pozorovat:
1. Pokud si královna po návratu dává s dalším výletem na čas a za hodinu zvládne tak 2 sběrné lety nebo se vrací i bez pylu máš naději na další zdravý vývoj.
2. Jestli ale královna po návratu během pár minut překotně startuje k dalšímu sběru pylu a tohle chování je možné pozorovat často a opakovaně, je nutno provést pokus o záchranu hnízda (nejlépe v jiné budce s jinou vystýlkou). Zárodek hnízda je nutno pod lupou prověřit, že se zde nenacházejí žádné (sebemenší) housenky ani stopy po nich v podobě malinkých dírek do pláství. Navrtané kokony je nutno odstranit, zachránit se už nedají. Šetrná kontaminace hnízda prostředkem s B. thuringiensis je nutná.
Stejně jako Vojtovi s mým podezřením na pačmeláky, i Tobě přeji, abych se zmýlil a královna se chovala normálně.
František
Odpovědět