Chov čmeláků v roce 2022

Volná diskuse o chovu a životě čmeláků.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Dag
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 125
Registrován: úte 04. kvě 2021 13:18:33
Bydliště: Příbramsko

František píše:
úte 24. kvě 2022 16:31:10
Zdravím Tě Františku, přiznám se, že jsem docela netrpělivě vyhlížela také Tvůj názor. ;) A moc Ti za něj děkuji. Svým vysvětlením jsi mě potěšil. Naštěstí situace před mým odjezdem byla taková, že královna vylétávala velmi sporadicky (někdy ani jednou za celou hodinu) a opravdu se vracela i bez pylu, což mě znepokojovalo, protože v ostatních úlcích byl čilý provoz s rouskami.
Po dvou dnech jsem se vrátila na chalupu a moje první cesta vedla, jako vždy, ke čmelákům. Soustředila jsem se hlavně na řešený úlek. K mému překvapení z něj vylétly během chvilky 4 dělnice. Je pravda, že trochu větší než ve druhém úlku se skalními - (ty jsou fakt droboučké), ale hnízdo tedy funguje. S vylétnutím si daly trochu načas - za 26 dní. Proto jsou asi větší. Takže snad se opět zadaří. Moc díky.
Děkuji i Jakubovi za výtku i názor. Aspoň vím, čeho se vyvarovat. ;)
Zdravím
Dag.
kaos
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 611
Registrován: pát 27. dub 2018 15:04:22

Ten čas k vylétnutí prvních dělnic je třeba brát s velkou rezervou. Většinou je to kolem těch 25 dní, ale někdy to zvládnou skutečně velmi rychle. Jindy se zas něco nepovede a trvá to déle. U mě byla rekordmanka rolní které vyletěla první dělnice po 47 dnech. Hnízdo se pak normálně vyvyjielo a v září vyprodukovalo cca 30 krásných matek.
Jakub - Mukařov (Praha Východ)
Uživatelský avatar
Hugo.008
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 160
Registrován: pon 18. čer 2018 13:42:33
Bydliště: Horní Popelov, okr. Č. Lípa

Skoro nejzajímavější se mi letos jeví sledování uhnízděné rolní v duté větvi. Kromě hnízdo zakládající si vosy, kterou jsem na 2. pokus úspěšně deporotval do 7 km vzdálené Dubé, se dovnitř 1x podíval sršeň a od včera tam párkát nakouklo něco co vypadá jako dělnice, ale původní paní domácí ještě potomstvo nemá. Kvalita je opět špatná, ale kdo by si chtěl tipnout, tak jsem dal dočasně video na https://youtu.be/v4DbodFoo6Q
Na závěr je přidaná fotka matky rolní pro porovnání velikosti.
Uživatelský avatar
Dag
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 125
Registrován: úte 04. kvě 2021 13:18:33
Bydliště: Příbramsko

Dobrý večer, u někoho na fotkách jsem viděla na klapkách nějakou zátěž. Chtěla jsem se zeptat, jaký má smysl, nebo jestli to pomáhá dělnicím při výletu, nebo naopak vletu. Díky.
Dag.
barahir
Příspěvky: 37
Registrován: sob 09. dub 2022 23:58:26

Tak se musím pochlubit s holkama. :D

Dělnice zemní pilně nosí:
https://youtu.be/QTDzlrZz_1o

A tady jsem těžce naštval královnu, protože jsem dělal úpravu klapky. :D Pořád si nejsem jistej, jestli je to zahradní.
https://youtu.be/mD35EfM3pFQ
Uživatelský avatar
Zdenda
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 314
Registrován: pát 25. srp 2017 22:41:14
Bydliště: Valašské Meziříčí+Zašová
Kontaktovat uživatele:

Dnes v dešti první dělnice zemních a už se čeká jen na poslední skalní.Rokytka,co vyhnala nebo zabila rolní se taky ztratila...
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

barahir píše:
stř 25. kvě 2022 22:56:32
...
A tady jsem těžce naštval královnu, protože jsem dělal úpravu klapky.
A ještě k tomu zahradní,vlezla tam nakonec?
Uživatelský avatar
Vojta
Příspěvky: 49
Registrován: stř 29. zář 2021 11:45:04
Bydliště: Klatovsko

kaos píše:
sob 21. kvě 2022 17:40:08
Ztráty na klapce jsou běžné. Lze si s tím pohrát, obrousit hranu vstupu, aby nebyl ostrý, poladit závěs. Nicméně já mám hnízda pro sběr pylu do laboratoře a mohu říct, že ztráty cca 1 pet víčko pylu denně u rozvinutého hnízda zemních nijak negativně hnízdo neovlivní.
Tak už se prckové naučili klapku zdolávat bez ztráty "kytičky". Za poslední tři dny jsem na klapkách našel snad jen dvě hrudky pylu. Mám z nich radost.
Uživatelský avatar
Dag
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 125
Registrován: úte 04. kvě 2021 13:18:33
Bydliště: Příbramsko

Byla jsem se dnes podívat u známých na čmelín. Právě jim začaly vylétat první dělnice. Oni ale netuší, co mají za čmeláka. Matku jsem neviděla a ty malé se hůře poznávají. Dag
20220526_185028.jpg
(50.56 KiB) Zatím ještě nestaženo
marek972
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 341
Registrován: čtv 07. črc 2016 18:00:05
Bydliště: Slany

Dag píše:
čtv 26. kvě 2022 21:16:45
Byla jsem se dnes podívat u známých na čmelín. Právě jim začaly vylétat první dělnice. Oni ale netuší, co mají za čmeláka. Matku jsem neviděla a ty malé se hůře poznávají. Dag 20220526_185028.jpg
Obrazek je maly ale vypada to na Rokytku :)
Odpovědět