Chov čmeláků v roce 2022

Volná diskuse o chovu a životě čmeláků.
Odpovědět
Rapo
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 389
Registrován: sob 02. pro 2017 14:39:47

Dag píše:
pát 27. kvě 2022 22:01:22
Rapo píše:
pát 27. kvě 2022 21:08:21
Zdravím vás všetkých. Tak včera mi začali vyletovat nové kráľovny od lúčnej po 32 dňoch od prvých robiťnic. Majte sa. 🐝
Gratuluji k úspěchu. Já každým dnem teprve čekám první dělnice od poslední usazené skalní z 5.5. :)
Ďakujem.
Luboš
Příspěvky: 20
Registrován: ned 06. čer 2021 22:07:38

Františku,velmi zajímavé.Rád bych ošetřil hnízda uvedeným Lepinoxem,u nadzemního čmelínu s lučním,od pátku již s dělnicemi to nebude problém,ale u podzemního s čmelákem zemním a též od soboty s dělnicemi to nepůjde.Není na takové otevírání přizpůsoben,je hluboko a budu ho vyndavat až na zimu.Mělo by smysl fouknout zmíněný Lepinox alespon pokud možno co nejdále do chodbičky s nadějí na to,že se tam něco dostane,nebo že tam něco z chodbičky zanesou dělnice?Jinak mě překvapilo,dnes ráno,necelých 5 stupnů nad nulou a dělnice létají jako by se nechumelilo.Celé ztuhlé domů,mají co dělat zdolat klapku,ven ohřáté jako čerti.Ta příroda,ten pud o zachování rodu..Co by člověk udělal práce,kdyby celé hodiny neproseděl u čmelínu. :D
Uživatelský avatar
Karel
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 187
Registrován: úte 01. srp 2017 18:36:11
Bydliště: Ptice 408 m n.m
Kontaktovat uživatele:

K ochraně hnízd
1. nic není na 100%
2. žádná metoda není bez omezení
3. ať si každý šáhne do svého svědomí, zda opravdu může říci o čmelácích vše. Lidi co znám, čím déle se jim věnují, tím větší pokoru před přírodou mají.
K tomu zázračnému BIO přípravku Lepinox doporučuji si taky načíst i jiné zdroje než pana Františka
https://www.cmelaciplus.cz/zazracny-pri ... u-cmelaku/
  • Chov čmeláků i vlastní zahradu se snažím vést tak, abych nezpůsobil v okolní krajině více škody než užitku.

Primum non nocere
Uživatelský avatar
František
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 62
Registrován: sob 03. říj 2020 15:41:01
Bydliště: Praha/Engelskirchen
Kontaktovat uživatele:

Luboš píše:
pon 30. kvě 2022 8:13:13
...Rád bych ošetřil hnízda uvedeným Lepinoxem... :D
Nazdar Luboši,
kromě fouknutí lepinoxu hluboko do vstupu k hnízdu bych zkusil přímo ve výletovém otvoru navršit hromádku lepinoxu, vracející se čmeláci pak postupně část Lepinoxu nutně vnesou do hnízda.
František
Uživatelský avatar
František
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 62
Registrován: sob 03. říj 2020 15:41:01
Bydliště: Praha/Engelskirchen
Kontaktovat uživatele:

Luboš píše:
pon 30. kvě 2022 8:13:13
...s čmelákem zemním a též od soboty s dělnicemi to nepůjde...
Nazdar Luboši,
k ochraně čmelaků lepinoxem ještě jeden dodatek:
podívej se na příspěvek Karla z 25.08.2020:
„…6) těsně před sezonou jsem lintran rozprostřel na plachtu a postříkal ho rozotkem B401 1díl a 19dílů vody z rozprašovače na kytky, do rána to bylo suché…“
Tedy to Karel s plným zapřením prostředků s Bacillus thuringiensis zřejmě nemyslí zcela vážně.
Kdyby na stránce
https://www.cmelaciplus.cz/zazracny-pri ... u-cmelaku/
stála jednoduchá a od nedostatků a rozporů oproštěná věta, např.:
„U aplikace Lepinoxu dosud nebyla 100%-ně prokázána jeho absolutní nezávadnost vůči životnímu prostředí.“,
pak bych takovému argumentu nedokázal nic vyčíst, u několikametrového zavádějícího tvrzení ale nacházím celou řádku rozporů a nevysvětlených postulátů:
https://www.cmelak.info/lepinox-chrani-cmelaky.html
Čmeláků v mé budce bez klapky, chráněných pouze preventivním lepinoxovým ošetřením, je dnes kolem 500 a hnízdo nejeví příznaky napadení zavíječem:
https://www.cmelak.info/videa-cmelaci.html
František
Luboš
Příspěvky: 20
Registrován: ned 06. čer 2021 22:07:38

Ahoj Františku,nejsem zkušený chovatel,jsem prakticky v začátcích,ale každý nějak začíná a to neplatí jen o čmelácích.Rád se poučím od zkušených chovatelů,těžce bych se smiřoval se ztrátou hnízda,navíc s vědomím,že budu čekat zase skoro rok na nové osazení.Chci pro čmeldy jen to nejlepší,proto jsem poslechl Karla a něco o zmíněném Lepinoxu načetl.Pravda bude,jak už to bývá někde uprostřed, ale nemůžu ignorovat,že Ti ta aplikace funguje.Rozhodl jsem se,že udělám zbabělý kompromis.Zkusím to u lučních,u zemních s metrovou chodbičkou a hlavně těžkou a hodně šikmou klapkou nikoliv.Uvidíme.Jinak děkuji oběma a čmelákům zdar!
Uživatelský avatar
Vojta
Příspěvky: 49
Registrován: stř 29. zář 2021 11:45:04
Bydliště: Klatovsko

Před hodinou jsem byl zkontrolovat čmelíny a na jednom česnu seděl obrovský pačmelák cizopasný a snažil se podlézt pod klapku. Štěstí bylo, že jsem tam zrovna přišel a druhé štěstí bylo, že právě nevylézala z úlu žádná dělnice, která by mu klapku nadzvihla. Nechtěl jsem mu ublížit, tak jsem ho nabral do dlaně a odhodil několik metrů od čmelínu. Odletěl do vedlejší zahrady a pak zmizel. Mám se bát, že se vrátí, když ví o hnízdě a bude to zkoušet znovu?
kaos
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 611
Registrován: pát 27. dub 2018 15:04:22

Obávám se, že jak pačmelák zaměří nějaké hnízdo bude to zkoušet pořád. Bude potřeba ho odvézt tak 10 km daleko.
Jakub - Mukařov (Praha Východ)
Uživatelský avatar
Vojta
Příspěvky: 49
Registrován: stř 29. zář 2021 11:45:04
Bydliště: Klatovsko

Tak pokud se mně poštěstí ho u hnízda znovu zastihnout, pokusím se ho chytit a odvézt někam daleko. Dneska jsem nebyl celý den doma, tak nevím, jestli už není dílo zkázy dokonáno.
Uživatelský avatar
Dag
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 125
Registrován: úte 04. kvě 2021 13:18:33
Bydliště: Příbramsko

Tak jsem se konečně po 31 dnech dočkala dělnic u skalní v posledním úlku.
Můžete mi, prosím, poradit, jak s větráním? Zatím jsou velké denní a noční teplotní rozdíly. Četla jsem, že s prvními dělnicemi je třeba větrat nad 15-20 st. Za čmeláky dojíždím, 2-3 dny v týdnu tu nebývám, takže větrání nemůžu regulovat. Můžu nechat otevřené trvale, nebo aspoň částečně? Větrání je s lepovou pastí a drátěnou a uhelon. síťkou. Všechny úlky mám celodenně ve stínu. Do velkých veder mám nachystaná víka s uhelon. síťkou. Používají se ve dne i v noci? Nerada bych něco pokazila. Díky za rady. Dag
Odpovědět