Chov čmeláků v roce 2022

Volná diskuse o chovu a životě čmeláků.
Odpovědět
Marie
Příspěvky: 37
Registrován: pon 18. dub 2022 16:07:07
Bydliště: Č. Budějovice

Zdravím,
sebrala jsem zrnka pylu na klapce. Dala jsem je do úlu a zahlédla jsem malého tvorečka něco jako roztoč.
Mám se bát, že přijdu o chov? Dělnice jsem poprvé viděla asi 15.5. malé čmeláky. Teď létají hodně velicí mohou to být už mladé královny? Začátečník
Uživatelský avatar
Dag
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 125
Registrován: úte 04. kvě 2021 13:18:33
Bydliště: Příbramsko

Ahoj Marie,
roztoči jsou neškodní. Mám načteno, že dělnice se rodí celkem asi měsíc a půl od vylíhnutí prvních dělnic, takže to budou jen větší dělnice - nová generace - bývají větší, než ty první. Teprve potom se rodí matky a trubci. Na předchozí straně psal Rapo, že se matky objevily po 32 dnech od prvních dělnic. Takže ta doba může být kratší, ale asi ne méně, než měsíc.
kaos
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 613
Registrován: pát 27. dub 2018 15:04:22

Dag píše:
ned 05. čer 2022 7:59:46
Tak jsem se konečně po 31 dnech dočkala dělnic u skalní v posledním úlku.
Můžete mi, prosím, poradit, jak s větráním? Zatím jsou velké denní a noční teplotní rozdíly. Četla jsem, že s prvními dělnicemi je třeba větrat nad 15-20 st. Za čmeláky dojíždím, 2-3 dny v týdnu tu nebývám, takže větrání nemůžu regulovat. Můžu nechat otevřené trvale, nebo aspoň částečně? Větrání je s lepovou pastí a drátěnou a uhelon. síťkou. Všechny úlky mám celodenně ve stínu. Do velkých veder mám nachystaná víka s uhelon. síťkou. Používají se ve dne i v noci? Nerada bych něco pokazila. Díky za rady. Dag
Jak mají čmeláci dělnice a teplota neklesá ani v noci pod 5°C tak jim to prostě otevřu a neřeším. Nějakou regulaci jsem za ty roky nikdy nevyužil.
Jakub - Mukařov (Praha Východ)
Marie
Příspěvky: 37
Registrován: pon 18. dub 2022 16:07:07
Bydliště: Č. Budějovice

Ahoj Dagmar,
tak jsi mě potěšila, moc se o ně bojím. Větší dělnice tak faj. Někde jsem to četla, ale nebyla jsem si jistá. Dělnic je hodně, nestačí se pod klapkou střídat. Tak na královny a trubce si počkám, asi na začátek července. Marie
Uživatelský avatar
Dag
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 125
Registrován: úte 04. kvě 2021 13:18:33
Bydliště: Příbramsko

Marie píše:
pon 06. čer 2022 8:38:58
Ahoj Dagmar,
tak jsi mě potěšila, moc se o ně bojím. Větší dělnice tak faj. Někde jsem to četla, ale nebyla jsem si jistá. Dělnic je hodně, nestačí se pod klapkou střídat. Tak na královny a trubce si počkám, asi na začátek července. Marie
Také jsem se o ně moc bála, když jsem loni začínala. Ale nakonec se mi docela zadařilo. V jednom úlku jsem se dočkala matek a z druhého se ztratila matka, a tak se činily dělnice a vyprodukovaly spoustu čmeláčích kluků. Jsou trošku jiní. Uvidíš.
Uživatelský avatar
Karel
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 187
Registrován: úte 01. srp 2017 18:36:11
Bydliště: Ptice 408 m n.m
Kontaktovat uživatele:

Ad BC. Thuringiensis
Lepinox jsem nezkoušel , pro rizika zavlečení přípravku přímo do medových pohárků právě při rozprašovací metodě, navíc metoda rozprašování sama o sobě nedává záruku dávky, nelze dopředu stanovit do jakých míst se prášek rozpráší více a do jiných méně. František s touto metodou nicméně zkušenosti má a jak uvádí pozitivní.

B401 jsem zkoušel jeden rok, po té co se objevil zázračný patent pan Fišera - jak jsem zde popisoval a též jsem psal, že jsem na uvedené metodě nespatřoval žádného přínosu proti používání jiných ochranných metod - tedy klapka, pachové pasti, delší chodby, důkladná ochrana otvorů úlu a využití eterických vonných olejů - to vše v mixu. Přesněji neměl jsem napadení ani v jednom z hnízd ať ošetřených B401 či jich prostých neboť jsem i při této aplikaci používal ochran mechanických, které jsou plně dostačující a díky nim nemám napadení úlu aphomia sociella od doby, co jsem začal tyto Stuchlovské metody cíleně používat. S přípravkem Bc. thuringensis tak jako preventivním již nepracuji. Zda bych se pro něj rozhodl v případě převzetí již napadeného hnízda ? - v tomto případě asi ano, protože zde by byla již jasná míra vah přínosu a rizika. Nicméně to je jiný případ než prevence, kterou mám vyřešenou mechanicky.

Shrnutí https://www.cmelaciplus.cz/zazracny-pri ... -cmelaku/ není navíc ani mou prací, ale dílem kolegů, kteří pročítali odborná fora, dostupné vědecké práce a sebrali zkušenosti právě s výstelkou ošetřenou B401 před sezonou a nebo onou ze ZD, prodávanou jeden rok. Jak moc toho o bezpečnosti přípravku LEPINOX víme, když i konečně i pan František v říjnu 2020 mi na můj dotaz k přípravkům BC. psal, cituji jej:

" Současně musím přiznat, že s Lepinoxem nemám žádnou zkušenost, přičemž tento prostředek obsahuje Bacillus thuringiensis ssp. kurstaki, zatímco mnou používaný prostředek Neudorff Raupenfrei obsahuje Bacillus thuringensis ssp. aizawai. Nicméně kurstaki je určen k postřikům proti různým druhům obalečů molů a motýlů, takže by se měl osvědčit i proti Zavíječi čmeláčímu. Za otestování tento prostředek už jen vzhledem k cenovému rozdílu oproti B401 stojí. Pořídil jsem si jej teprve letos a chystám se jej příští rok vyzkoušet. Na rozdíl od Bt aizawai.a Bt kurstaki by se např. Bt. israelensis k ošetření proti zavíječi nepochybně nehodil, používá se proti larvám komárů. Pokusím se ještě něco bližšího vyzvědět a dám pak vědět. "


Pan František, tedy uvádí 100% účinnost přípravku Lepinox na základě jeho používání během jedné čmeláčí sezony v roce 2021.... Zajímavé až odvážné.

Mám-li tedy za sebe porovnat ochranu hnízda pomocí bioagens Bc thuringensis, kde přesně nevíme dopady na zažívací trakt čmeláků a jak ukazují práce na čmelácích, včelách, zdaleka není výzkum v této oblasti uzavřený a proti tomu dát ochranu čistě mechanickými pomůckami, kterými nezasahuji do vlastního vývoje v hnízdě, pro chovatele vizuálně jasně ozřejmitelnými (ucpání, zablokování nebo selhání mechanické ochrany, chovatel zjstí snadno), tak za mne je ta volba zcela jasná, než aplikovat Bc někdy, někam, nějak a pak se v zásadě jen spoléhat...
I mechanická ochrana hnízda má svá úskalí, vyžaduje mnohem více péče od chovatele, než jen dvakrát za sezonu fouknout Lepinox do hnízda, na druhou stranu ale chovatel, provádějící kontroly, pozná možný problém spočívající v selhání mechanické ochrany a dokáže ho promptně vyřešit. Jak bude řešit chovatel předávkování nebo poddávkování bioagens, ponechávám na jeho vlastní úvaze.
  • Chov čmeláků i vlastní zahradu se snažím vést tak, abych nezpůsobil v okolní krajině více škody než užitku.

Primum non nocere
Uživatelský avatar
Zdenda
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 315
Registrován: pát 25. srp 2017 22:41:14
Bydliště: Valašské Meziříčí+Zašová
Kontaktovat uživatele:

Ahoj,
tak mně od prvních dělnic u lučních z 8.5. začaly vylétávat matky 6.6.Hnízdo vypadá velice silně,zato vedlejší čmelín s rokytkama podle výletů dělnic je tak na čtvrtinové úrovni.
U zahradních,hnízdo založeno 24.4.,kterým první dělnice vyletěly 17.května se zdá,že už mají samečky-7.6....neprohlížel jsem je moc zblízka,ale podle celkem tichého bzučení při letu bych neřekl,že to jsou dělnice,které jsou i hbitější.Zahradní jsem nikdy neměl,tak si právě nejsem jistý.
Uživatelský avatar
Dag
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 125
Registrován: úte 04. kvě 2021 13:18:33
Bydliště: Příbramsko

Zdravím,
požádala mě kamarádka, abych se přišla podívat na její čmelín, že jí přestali létat dělnice, sotva s tím začaly. Otevřela jsem víko a nahoře na stěnách seděly 4 asi 1,5 cm zavíječi. Byli celí šediví, takže asi bohužel samičky. Nestihla jsem je vyfotit, jen jednu jsem rozmáčkla a sypala se jako mol. Obavy, že je po hnízdě se bohužel potvrdily. Našly jsme jen asi 3 mrtvé dělnice, matka tam nebyla. Jeden mrtvý čmelák mi připadal jako pačmelák - usoudila jsem podle nohou, ale nejsem si jistá, byl docela malý. ]Mimo to se objevila larva - celá oranžovo červená a dlouhá přes dva centimetry. Foto vložím. Můžete mi sdělit o co se jedná a co se v hnízdě přihodilo? Pavučiny tam nebyly a dílko zatím jen malé, asi se 4 otevřenými kokony. Jiné larvy jsem tam také neviděla.
20220608_200942.jpg
(88.66 KiB) Zatím ještě nestaženo
20220608_201129.jpg
(45.36 KiB) Zatím ještě nestaženo
20220608_201122.jpg
(35.67 KiB) Zatím ještě nestaženo
Uživatelský avatar
Karel
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 187
Registrován: úte 01. srp 2017 18:36:11
Bydliště: Ptice 408 m n.m
Kontaktovat uživatele:

Má letošní malá ochutnávka chovu :)
https://zahrada-na-vsi.rajce.idnes.cz/ ... _cmelaku/
Ve stadiu dělnic obsazení úlů
1x č. rokytový Ptice sklad severní stěna
1x č. (pč) norský v hnízdě č. rokytového (druhé hnízdo rokytek) (již samci) Ptice sklad severní stěna
2x č. rolní Ptice samostatný úl de luxe (viz letošní odkaz)
4x č. lesní Ptice samostatný úl de luxe (viz letošní odkaz)
5x č. skalní (z toho 1x lokalita Žloukovice samostatný úl de luxe), ostatní 3x Ptice sklad východ a 1x Ptice sklad sever
1x č. zemní Ptice sklad severní stěna
4x č. luční (již samci a matky) (1x samostatný úl de luxe Úhonice škola (chov pro děti) 1x samostatný deluxe Žloukovice a 1x samostatný starší typ Žloukovice 1x sud Beroun ZZS
2x č. zahradní 1x transfer na severní stěnu skladu Ptice, 1x sud Žloukovice
1x č. hájový 1x sud Ptice
Chov mám tak na 3 lokalitách katastrů obcí Ptice, Úhonice, Beroun a Žloukovice , samousazené byly všechny skalní, rokytky a norský, luční krom školy, hájová a zemní.
Po loňské slabé sezoně si tak nestěžuju .... :D
  • Chov čmeláků i vlastní zahradu se snažím vést tak, abych nezpůsobil v okolní krajině více škody než užitku.

Primum non nocere
kaos
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 613
Registrován: pát 27. dub 2018 15:04:22

Dag píše:
stř 08. čer 2022 21:28:19
Zdravím,
požádala mě kamarádka, abych se přišla podívat na její čmelín, že jí přestali létat dělnice, sotva s tím začaly. Otevřela jsem víko a nahoře na stěnách seděly 4 asi 1,5 cm zavíječi. Byli celí šediví, takže asi bohužel samičky. Nestihla jsem je vyfotit, jen jednu jsem rozmáčkla a sypala se jako mol. Obavy, že je po hnízdě se bohužel potvrdily. Našly jsme jen asi 3 mrtvé dělnice, matka tam nebyla. Jeden mrtvý čmelák mi připadal jako pačmelák - usoudila jsem podle nohou, ale nejsem si jistá, byl docela malý. ]Mimo to se objevila larva - celá oranžovo červená a dlouhá přes dva centimetry. Foto vložím. Můžete mi sdělit o co se jedná a co se v hnízdě přihodilo? Pavučiny tam nebyly a dílko zatím jen malé, asi se 4 otevřenými kokony. Jiné larvy jsem tam také neviděla.
20220608_200942.jpg20220608_201129.jpg20220608_201122.jpg
Na zavíječe to nevidím, je to malé a zavíječe láká silné hnízdo, v tomto by larvy umřely hlady. Nejspíše to byli skutečně nějací moli. Ta larva bude nejspíš nějaká pestřenka. Pačmelák bude asi ošoupana matka zakladatelka a mrtvé dělnice s matkou v hnízdě zní jako nějaká otrava. Insekticid, herbicid, může to být ledacos.
Jakub - Mukařov (Praha Východ)
Odpovědět