Chov čmeláků v roce 2022

Volná diskuse o chovu a životě čmeláků.
Odpovědět
Marie
Příspěvky: 37
Registrován: pon 18. dub 2022 16:07:07
Bydliště: Č. Budějovice

Klapka lépe dovírá a zabraňuje přístupu drobnějším predátorům.



Zdravím,
není potom klapka moc těžká. Když vidím jak pracně klapku zvedají.
Marie
Uživatelský avatar
Pavels
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 67
Registrován: pát 29. kvě 2020 19:16:33
Bydliště: Domovská 768/33,Ostrava Hrabová, 72000

To samozřejmě ano, ale všechny dělnice to zvládají třeba i s pomocí od zdatnějších. Stížená situace je lepší než predátoři v hnízdě. Kdybych neměl s tím osobní zkušenosti, tak bych asi tak nepostupoval. Na česle je více zrnek, ale to nemusí být těžší klapkou, ale tou tlačenicí. Dnes třeba čtyři vylétavali za sebou a dvě přilétavaly.
Pavel
Pavels
Uživatelský avatar
Dag
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 125
Registrován: úte 04. kvě 2021 13:18:33
Bydliště: Příbramsko

[Zdravím,
není potom klapka moc těžká. Když vidím jak pracně klapku zvedají.
Marie
[/quote]
Ahoj marie . Mám toto vypozorováno: Jedna klapka je těžší. Tam některé dělnice trochu obtížně otevírají směrem ven, ale dovnitř nemají problém. Pak mám dvě lehčí klapky a tam je to naopak. Ven v pohodě, ale dovnitř hůře. Pak mám jednu ultralehkou klapku a ta je bez problémů oběma směry. Ale tím pádem s ní nemusí mít problém ani drobní predátoři, jak píše Pavel. Zatížila jsem jí tedy plastelínou.
Marie
Příspěvky: 37
Registrován: pon 18. dub 2022 16:07:07
Bydliště: Č. Budějovice

Ano, jste zkušení, mám se ještě hodně co učit.
Marie
Honza79
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 893
Registrován: úte 14. dub 2015 18:15:08
Bydliště: Zbořený Kostelec
Kontaktovat uživatele:

Zdravím přátelé! Letošní sezóna je u mě obzvlášť povedená. Zatím jedu bez ztrát, usazeno 3x zahradní, 2x lesní, 2x rolní, 1x luční, 1x rokytový. U luční a u zahradních už jsou nové matky. Ať se daří!
Uživatelský avatar
Dag
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 125
Registrován: úte 04. kvě 2021 13:18:33
Bydliště: Příbramsko

Marie píše:
čtv 16. čer 2022 5:39:57
Zdravím Tě Marie,
i u mých zahradních se objevily nové matky již po 30 dnech, takže ten termín měsíc a půl je asi maximum. Matky bzučí hlubším tónem a dělají zapamatovací let.
Jinak hlásím u mě zatím ve všech čtyřech budkách vše v pořádku. I ta víkendová vedra jsme zvládli.
Mějte se.
Dagmara
barahir
Příspěvky: 37
Registrován: sob 09. dub 2022 23:58:26

Tak jsem dělal o víkendu kontrolu čmelínů a v jednom jsou mravenci, v druhém zase nějací roztoči. :| S mravencema asi problém nebude, jinak čmelín vypadá zdravě a je tam dost provoz, po oteveření střechy hned začnou vylézat čmeláci.

Horší je to v druhém čmelínu s těma roztočema, tam jsou čmeláci zahradní a po otevření střechy vylezla z podestýlky akorát jedna zmatená dělnice. Nějaký provoz sice okolo čmelína je, ale přijde mi, že jsou to všechno malé dělnice z první generace. Čmelín je osazen od 28.4 a první dělnice jsem viděl 20.5. Začal jsem teda ve výstelce hledat hnízdo, když jsem objevil obří matku, která vypadala dost čile, tak jsem toho nechal, aby náhodou nevyletěla, takže hnízdo nevím, jak je velké, ale dělnic tam fakt moc nebylo. Roztoči sice nejsou přisáté přímo na čmelácích, jako je to vidět na fotkách z internetu, ale prostě tam lezou. Dá se pro čmeláky něco udělat? Přijde mi, že ty malé dělnice moc pylu nenosí.
Uživatelský avatar
František
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 62
Registrován: sob 03. říj 2020 15:41:01
Bydliště: Praha/Engelskirchen
Kontaktovat uživatele:

Karel píše:
stř 08. čer 2022 9:26:58
Ad BC. Thuringiensis
...
Karel Kučera má potřebu mě poněkud neobvykle označovat jako „pan František“. Takové pocty se od něj dosud nedostalo žádnému jinému členu fóra. Od elaborátu „Zázračný příravek na ochranu čmeláků?“ (zřejmě míměno „přípravek“) svých kolegů ze spolku Čmeláci PLUS se důrazně distancuje a ve fóru se prezentuje jako kapacita. Tedy bych v jeho příspěvku z 08.06. na téma “ Ad BC. Thuringiensis“ nečekal tolik vědátorských mezer a logických závad. Své rádoby vědecké pojednání k účinkům Lepinoxu v čmeláčí budce zřejmě vystřelil od boku, aniž by se nad svými argumenty sebeméně zamyslel.

Jakkoli mám pocit, že Karel Kučera ja jeho kolegové ze spolku Čmeláci PLUS se příliš vyklánějí z okna, nedokážu jim zároveň odepřít mé poděkování za jejich podnět k vysvětlení principu fungování prostředku Lepinox v čmeláčí budce a jeho naprosté bezpečnosti pro čmeláky:

http://www.cmelak.info/lepinox-chrani-cmelaky.html

František

quod dicis contra te est
kaos
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 611
Registrován: pát 27. dub 2018 15:04:22

barahir píše:
úte 21. čer 2022 15:38:12
Tak jsem dělal o víkendu kontrolu čmelínů a v jednom jsou mravenci, v druhém zase nějací roztoči. :| S mravencema asi problém nebude, jinak čmelín vypadá zdravě a je tam dost provoz, po oteveření střechy hned začnou vylézat čmeláci.

Horší je to v druhém čmelínu s těma roztočema, tam jsou čmeláci zahradní a po otevření střechy vylezla z podestýlky akorát jedna zmatená dělnice. Nějaký provoz sice okolo čmelína je, ale přijde mi, že jsou to všechno malé dělnice z první generace. Čmelín je osazen od 28.4 a první dělnice jsem viděl 20.5. Začal jsem teda ve výstelce hledat hnízdo, když jsem objevil obří matku, která vypadala dost čile, tak jsem toho nechal, aby náhodou nevyletěla, takže hnízdo nevím, jak je velké, ale dělnic tam fakt moc nebylo. Roztoči sice nejsou přisáté přímo na čmelácích, jako je to vidět na fotkách z internetu, ale prostě tam lezou. Dá se pro čmeláky něco udělat? Přijde mi, že ty malé dělnice moc pylu nenosí.
Roztoči se živí odpadem v hnízdě. Na čmeláky nasedají jen na nasáté matky se kterými zimují v půdě. Čmelákům nijak zvlášť neškodí.
Jakub - Mukařov (Praha Východ)
Uživatelský avatar
František
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 62
Registrován: sob 03. říj 2020 15:41:01
Bydliště: Praha/Engelskirchen
Kontaktovat uživatele:

barahir píše:
úte 21. čer 2022 15:38:12
... Horší je to v druhém čmelínu s těma roztočema,...
Nazdar barahire,
jak Ti už sdělil Jakub, nebezpečí ze strany roztočů zapoměň, neznám jediný doklad ohrožení čmeláčího hnízda čmelíky, když málo vitální mladé královny se s nákladem roztočů nebo i bez něj příštího jara nedočkají. Roztoče, kteří by čmeláčí hnízdo mohli ohorozit, je nutno hledat pod drobnohledem, pouhým okem nejsou viditelní. Kromě toho by se takto ohrožené hnízdo nedočkalo líhnutí prvních čmeláků.
Tvé hnízdo je vážně ohroženo a dle Tvého líčení a mého úsudku pro něj není záchrany. Jestliže v budce najdeš housenky zavíječe, budeš vědět o čem mluvím.
Instaloval jsi klapku dle přiloženého návodu?
František
Odpovědět