Chov čmeláků v roce 2022

Volná diskuse o chovu a životě čmeláků.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Karel
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 187
Registrován: úte 01. srp 2017 18:36:11
Bydliště: Ptice 408 m n.m
Kontaktovat uživatele:

Dag - ne , já jsem krmil celou sezonu jen těstem od Jakuba Apimana https://www.chov-cmelaku.cz/produkt/cuk ... mins-1-kg/, tj stříkačku jsem tam neměl. Dal jsem ji až na konec, teď v září, když mi těsto už došlo a nemělo cenu otvírat nové na těch pár dní.Čmeláci jsou samozřejmě na tom těstu, ale nevylezou po té trubce vzhůru, to se neudrží a ani nevylétnou, na to je 40mm malých. Trubku ze shora jsem přikrýval víčkem spíše proto, aby to nebyl komín na proudělní vzduchu, zbytečně by se trubka mohla rosit a nebo proudit vzduch, což není žádoucí. Stalo se mi párkrát, že jsem vytáhl víčko i s lesany. Pokud tam bylo ještě těsto, tak jsem je vrátil i s víčkem zpátky. Jinak jsem je setřepal na vrch na výstelku a nebo i surovo sklepal do trubky... Pokud mi úletli, vrátili se za chvíli klapkou. (v solitérce, bych ale měnil krmení, když je matka venku, je to lepší, než ji rušit).
Co se stává je, že při výměně během dne, ti nalezou další do trubky na dno, mezitím co čistíš víčko. (k tomu jsem použil zubní kartáček) Tam to chce jen zasouvat dolů pomalu, aby stihli z podvíčka utéct a nepřimáčkla si nějakého. Mne se to ale nestalo, na dně bylo stejně trochu mechu i zde a navíc, víčko nesedí na dně celou plochou - protože je tam ten drátek a kolem něj vrstva tavného lepidla.

Jinak jsem to měl na 15 osídlených úlcích a nestalo se, že by mi tam stavěli hnízdo. Pokud je to prázdné (nepřikrmuje se) což jsem měl u skalních, které jsem nedokrmoval, tak to berou jako mrtvý prostor a nelezou do něj. Ani se mi nestalo, že by mi tam tahali výstelku, jako to dělají u chodeb.
  • Chov čmeláků i vlastní zahradu se snažím vést tak, abych nezpůsobil v okolní krajině více škody než užitku.

Primum non nocere
Uživatelský avatar
Dag
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 125
Registrován: úte 04. kvě 2021 13:18:33
Bydliště: Příbramsko

Díky za vysvětlení a popis funkčnosti. Je to opravdu parádní vynález. Právě plánuji objednat u Jakuba čmeltran, vezmu i Apimanu. Ještě jsem ji neměla a tuhle vychytávku na krmení v rámci svých možností také vyzkouším.
Marie
Příspěvky: 37
Registrován: pon 18. dub 2022 16:07:07
Bydliště: Č. Budějovice

Zdravím, a tak mi čmeláci odletěli. Hnízdo bylo velké. Úlek jsem vyčistila a budu se zase těšit na jaro. Pořídím si ještě jeden úl. Maruška
Uživatelský avatar
Dag
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 125
Registrován: úte 04. kvě 2021 13:18:33
Bydliště: Příbramsko

Přeji všem šťastné a pohodové vánoce a v novém roce hlavně zdraví a šťastné čmeláky ;)
Odpovědět