Chov čmeláků v roce 2022

Volná diskuse o chovu a životě čmeláků.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Karel
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 187
Registrován: úte 01. srp 2017 18:36:11
Bydliště: Ptice 408 m n.m
Kontaktovat uživatele:

Ahoj v novém roce, doufám, že to tu neumřelo :) .

Já tedy byl přes podzim a zimu aktivní jak čmelák, loňský pokus se zemljankou dopadl nepřesvědčivě a tak zůstávám u oblíbených polystyrenových úlů.
Mám tak vyrobeno 9 zbrusu nových úlů do venkovního užití.
Ty jsem si zdokonalil, neb vždy jde udělat něco jinak a lépe :) a tak dávám k dispozici, kompletní popis včetně 20. dílného videonávodu krok za krokem (stažení přes uložto) pro případné následovníky.
Tak jako vždy to není jen mé dílo, ale syntéza znalostí chovatelů čmeláků. K dispozici tedy zde:
https://www.cmelaciplus.cz/ul-z-polystyrenu

Mějte se, a ať máte letos úspěšný rok. Ahoj Karel
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Karle máš to super provedené :) .
Uživatelský avatar
Zdenda
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 314
Registrován: pát 25. srp 2017 22:41:14
Bydliště: Valašské Meziříčí+Zašová
Kontaktovat uživatele:

Neboj Karle,určitě neumřelo,jen máme zimní spánek,počítám tak 5-6 týdnů a začneme vyhlížet první probuzené
otužilky :D
marek972
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 341
Registrován: čtv 07. črc 2016 18:00:05
Bydliště: Slany

Hezky Novy Rok vsem - zatim toho moc jeste pripraveneho na letosni sezonu nemam, ale uz se taky tesim az to opet vypukne.

Drzim palce at je sezona lepsi nez minuly rok, zejmena u skalnich :)
wombatik
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 70
Registrován: čtv 14. kvě 2020 20:24:02

ahoj, ten polystyrenový úl je fakt pěkný, ale asi zůstanu zatím u dřeva a svého vyzkoušeného zemního řešení z betonových tvarovek. Líbí se mi ten kovový rošt, tím se možná budu inspirovat. Potřebuju 1-2 dřevěné úlky obnovit a akorát nad tím bádám.

Chci se zeptat, jak řešíte problémy s ucpanou trubkou. Stává se mi to každý rok, že tam čmelaci natahají bordel a pak jim to komplikuje život. Napadl mě horní přístup, tzn že by husí krk šel do hnízda zhora, že by čmeldové vylézali zhora na podestýlku. Vylepšit by s to dalo třeba nějakou dřevěnou šikminou nebo kaskádou, po které by mohli lézt dolů na podestýlku. Snazší by bylo i případné čistění trubky vedené nad hnízdem v zateplené mezeře pod plochou střechou. Řešil jste to už někdo? Aby jste mě kdyžtak od chybné úvahy odradili...

Druhá varianta, co jsem občas viděl je předstěna. Tedy že husí krk skonči mimo podestýlku. To se mi ale příliš nelíbí, je to škoda místa. To bych radši využil na další izolaci. Což možná udělám, že bude bedna větší, pak vnitřní izolace z polystyrenu a pak další už jen tenkostěnná bedna z překližky a nebo právě výše uvedené drátěné provedení. Pak by se samozřejmě horní trubka hodně hodila, protože by se točila při stěně nad polystyrenem a nebyl by problém vnitřek hnízda vyjmout, protože by dola žádná překážejítí drubka nebyla.

No nápadů je spousta, ale mnohem radši bych měl jedno odladěné pořád stejné řešení, jako to mám u zemního hnízda. Kde vše funguje a není třeba už asi nic měnit :D
wombatik
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 70
Registrován: čtv 14. kvě 2020 20:24:02

Karel píše:
pon 31. led 2022 2:29:26
Ahoj v novém roce, doufám, že to tu neumřelo :) .

Já tedy byl přes podzim a zimu aktivní jak čmelák, loňský pokus se zemljankou dopadl nepřesvědčivě a tak zůstávám u oblíbených polystyrenových úlů.
Mám tak vyrobeno 9 zbrusu nových úlů do venkovního užití.
Ty jsem si zdokonalil, neb vždy jde udělat něco jinak a lépe :) a tak dávám k dispozici, kompletní popis včetně 20. dílného videonávodu krok za krokem (stažení přes uložto) pro případné následovníky.
Tak jako vždy to není jen mé dílo, ale syntéza znalostí chovatelů čmeláků. K dispozici tedy zde:
https://www.cmelaciplus.cz/ul-z-polystyrenu

Mějte se, a ať máte letos úspěšný rok. Ahoj Karel

Ještě mě napadlo k tomu polystyrenu. Existují různé varianty s pevným povrchem. Mám doma izolaci, co se chová jak guma, jde ohnout a stěny má pevné a hladké. Netuším, jak se to jmenuje, ale nechal jsem si to právě proto, že mi to přišlo jako vhodné do úlku. Můžu eventuálně vyfotit. Možná by to bylo parazitům odolné a nemuselo by se to ani stěrkovat. U běžného "kuličkového" polystyrenu bych se trochu bál, že i po stěrkování vzniknou praskliny a paraziti do nich stejně zalezou. Ale třeba ne, zkušenost chybí. Každopádně je to pěkné, díky za návod.Líbí se mi ten rošt :)
Uživatelský avatar
Karel
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 187
Registrován: úte 01. srp 2017 18:36:11
Bydliště: Ptice 408 m n.m
Kontaktovat uživatele:

Wombatik:
Když jsem s polystyrenem začínal na úlky, měl jsem první nestěrkované, čistý polystyren jsem důkladně zcela oblepil obyčejnou průhlednou širokou balíkovou páskou a to tak, aby mi vždy nová vrstva zasahovala o 1-2cm šíře do té předchozí, včetně rohů. Páska tak byla lepená k sobě, drží to , neodchlipuje se a nepustí vodu (mám to vyzkoušené, stejným způsobem jsem si polepoval mapy do hor, takže se mi v nepřízni počasí nerozmočily). Ani parazit tím neprošel, po sezoně se to jen vytrhalo ven ( zas tak dobře páska k polystyren nepřilnula, držela spíš sama k sobě). Úl jsem měl ve skladu, tak mi nevadila jeho lehkost (venku by ho vzal vítr). Krom lehkosti , byl tady ale i problém se zvukem, takový úl strašně zesiluje zvuky z venčí pokud jen na úl klepneš nechtěně, uvnitř je to násobné a čm to dost ruší. Stěrka pomáhá tlumit zvuk a zvyšuje hmotnost úlu.
Nicméně význam stěrky není jen v ochraně stěny před parazitem a z důvodů výše, ale zásadní je pro vlhkost a udržení klima uvnitř úlku hlavně co se vlhkosti týče. V uvedeném protypu se srážela voda, tekla po stěnách a při každém otevření úlku došlo ke kondenzaci, nevýhoda polystyrenu je, že je zcela neprodyšný a nemá žádnou akumulační vlastnost pro vodu (vodní páry), takže to chce vrstvu, která tuto vlastnost bude mít a musí mít velkou absorpční plochu k čemuž jsou stěny úlu ideální. Samotný mech nestačí a nepomohou ani přídatná řešení (zkoušel jsem silikáty / kočkolity, dětské plenky mají velkou absorpční schopnost ale ne plochu pro vzdušnou vlhkostu, fungují spíše na kondeznační vodu) naproti tomu betonová stěrka je k tomu ideální - nesmí se ale zatřít barvou nebo nějakým pojivem. Po sezoně jsou stěny vodou nasáklé, ale schne to rychle. Síla stěrky 4-5mm stěny a 1cm na dnu udělá max jen vlásečnicové praskliny, díky stěrkování vrstev se mi nestalo, že by se někde odlomil nějaký kus. Riziko spíše při nanášení bez perlinky je v tom, že si natáhnem stěnu příliš tence, 1-2mm tloušťky stěrky je málo a tam by pak už mohl parazit najít místo, kde by se dostal do stěny. Proto doporučuji minimálně stěrkovat ve dvou vrstvách, ono to i dost zásadně změní pevnost stěrky. U jedné vrstvy ji promáčkneš nehtem, jakmile se dají dvě - tři vrstvy už je to opravdu pevná stěna... Jinak u starších polystyrenových úlků co mám třeba 5. rokem, už je stěna díky vlhkosti a sezonám trochu ekl asi jako zeď ve sklepě (černá plíseň stěny), šlo by to řešit asi savem, ale snazší je to pak řeším tím, že to přestěrkuju jednou vrstvou řidší stěrky na slabo 1-2mm - takový nátěr zacelí případná poškození a je zas na pár let klid.
Uživatelský avatar
Karel
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 187
Registrován: úte 01. srp 2017 18:36:11
Bydliště: Ptice 408 m n.m
Kontaktovat uživatele:

K trubce já dávám záměrně 32mm trubku vnitřního průměru, je to dost, taky mi tam tahají výstelku a blíže k hnízdu kálejí, ale díky té šíři, jsou vždy horní 2/3 bez bordelu, max je tam výstelka a tu si umí v takto široké trubce přetahat jinam pokud potřebují. Menší průsvity se mne neosvědčily, opravdu tam může dojít až ke špuntu... Malá velikost chodeb se volila kvůli hlavně hlodavcům, tento problém ale řeší klapka a její průměr vstupu 1cm, který na myši stačí a i dává možnost dělnicím chránit vchod v pozdější fázi + matka usazovaná ma dobrý pocit, když vylétává z úzké chodby na konci by't je to jen ta část v těle klapky a tady to je navíc snadno čistitelné odpojením klapky.

Kolega testoval horní přístup i žebříček k tomu, já nemám s tím zkušenost, podle něj to ale fungovalo dobře a díky tomu neměl hlavně nečistoty (výkaly) ve východu. Má to ale podle mého názoru dvě úskalí - 1. soliterní fáze matky, pokud ta má přístup na vrch výstelky , je riziko, že si i založí kladení někde nahoře místo pěkně pod peřinkou z výstelky. Osobně většinou pokud matka zakládá kladení v horních vrstvách a v soliterní fázi se prudce ochladí, pak hlavně v obyčejných úlcích jí větší riziko, že ji kladení prochladne, nějakou dobu se o to stará a za 14dní cca po těch chladných dnech opustí, člověk pak najde jen zastavený vývoj 2-3kokonů a plný pohárek vedle toho.... Takže záleží na kvalitě úlu, aby podržel teplotní výkyv, výstelka pak moc nepomůže... U dna úlu je to jiné, je tam daleko větší izolace výstelkou. (prudké ochlazení nepřichází od země, ale změnou teploty vzduchu venku). No a druhé možné uskalí vidím v tom, že bych nebránil čmelákům v sanitárních opatřeních, pokud chtějí tahat ven poškozené larvy nebo redukují jejich počet, dělničky vyhazují trubce z hnízda a výkaly osobně raději vidím v chodbě než u hnízda - tedy nejsem si jist, zda tady pak žebříček bude vhodné řešení , pro nás sice na pohled dobrý ale pro čmeláky ?
wombatik
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 70
Registrován: čtv 14. kvě 2020 20:24:02

díky za doplnění. I tudy vedla moje úvaha, že trubkou čmeláci vytahují věci, co v úlku nechtějí a to by v případě horního řešení ani nezvládnuly. Pak je ve hře ještě jedna možnost a to že trubku vytáhnu v nějaké fázi hnízda úplně. Stejně pak už postrádá význam. Ten poslední je řekl bych v době první generace dělnic, kdyby náhodou dovnitř vnikl pačmelák, tak ve trubce je ještě šance, že ho dělnice zabijou. Ale u silnějšího hnízda je to už asi jedno, trubka ztrácí význam úplně. Tuším, že jsem to i někde četl, že se to tak může řešit, mít trubku vyndavací. Ono to ani jinak nepůjde, pokud bych chtěl taky udělat ten pěkný drátěný rošt/výtah. Trubka by bránila jeho vyjmutí směrem nahoru, takže stejně bude muset být udělaná jako vyndavací.

Je i pravda, že větší průměr trubky problém asi řeší taky. V loni nových zemních hnízdech jsem zaměnil husinec za větší průměr 32 a žádný problém s ucpáváním jsem tam nezaznamenal. Vlastně ani nevím, proč jsem dal větší, asi jsem jiný neměl. A osvědčilo se to dobře. U budek jsem měl původní řešení, tzn. 25mm. A tam se mi opakovaně stávalo, že byl zanesený až neprůchozí, vzlášt v jednom hnízdě zemních čmeláků, které nakonec předčasně zaniklo právě asi z tohoto důvodu.

Co se týká té stěrky, tak logiku to má. Třeba k tomu časem taky dospěju, řešení je to fakt zajímavé ;)

Každopádně mám zas nad čím přemýšlet :D . díky
Rapo
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 389
Registrován: sob 02. pro 2017 14:39:47

Zdravím vás všetkých priatelia. Poprosil by som vás o pekne foto čmeliakov vsetkych druhov dakujem . Inak všetko naj do novej sezony 🐝. Majte sa.
Odpovědět