Chov čmeláků v roce 2022

Volná diskuse o chovu a životě čmeláků.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Zdenda
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 314
Registrován: pát 25. srp 2017 22:41:14
Bydliště: Valašské Meziříčí+Zašová
Kontaktovat uživatele:

Dag píše:
čtv 05. kvě 2022 21:32:52
Po návratu na chalupu z úlku s dvěma matkami už létá dle očekávání jen skalní.
Hm,tak to já mám horší s dvojobsazením.Před 10ti dny jsem usadil skalní,hezky lítá dodnes,ale když tam pozorovala cvrkot manželka,vždy tvrdila,že tam lítá nějaký rezavý čmelák(Neumí se naučit nějak rozeznávat druhy)No a včera jsem viděl dovnitř lítat i skalní,i rolní.Taže 10 dní jsou tam obě matky.
V dalším čmelíně před deseti dny zase vyháněla rokytka 3 týdny usazenou zahradní.Později jsem viděl létat jen rokytku,s pylem,tak jsem měl za to,že je tam sama.ALe zase manželka viděla vylétat tu zahradní.No a dnes sedím,koukám,vylezla zahradní a za dvě minuty nato přiletěla rokytová s pylem a šup dovnitř.Takže další dvojobsazený čmelín,vypadá to,že každá hnízdí v jiné části.
Máte někdo takovou zkušenost,aby tak dlouho se dvě matky snesly?
Uživatelský avatar
Seidlici
Příspěvky: 32
Registrován: sob 20. čer 2020 15:11:32
Bydliště: Nový Jičín

Zdravím všechny, mužů Vám jen přát ať se ty dvě matky v jednom cmeline nepozabiji. Já mám 4 volné. Letos se zatím žádná navrátilka neusidlila, odchycené hledačky všech druhů se taky neusadily, letos to vypadá smutně. Aspoň že sýkorky jsou v budce.🤣 Jinak to co je na té fotce by mohla být vzácná drvodelka fialová, opylovatel. Mějte se.
Uživatelský avatar
Hugo.008
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 160
Registrován: pon 18. čer 2018 13:42:33
Bydliště: Horní Popelov, okr. Č. Lípa

Zdenda píše:
stř 11. kvě 2022 21:53:49
Hugo.008 píše:
stř 11. kvě 2022 13:14:10
Před chvílí nakukoval, zřejmě pačmelák ciropasný do neobsazeného zemního hnízda. Snímek je nekvalitní, tak si nejsem jistý.
To vypadá tak na drvodělku než pačmeláka.Mně dva dny poletoval průběžně v lesíku,kde mám více čmělínů a lezl po klapkách,naštěstí se dovnitř nedostal-zatím tam nejsou dělnice.
Letos je u nás drvodělek celkem dost. I 3 najednou jsem viděl skotačit za letu. Tohle má ale lehce oranžový zadeček, což je možná lépe vidět na videu. Ale právě mezi těmito dvěma variantami váhám. Dík za názory.
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

marek972 píše:
ned 01. kvě 2022 18:18:07
Ahoj vsichni,

sezona se zatim vyviji moc pekne - u me se roztrhl pytel s hledajicimi matkami (Niky ty by jsi byla u me nadsena), ale uz nemam kam usazovat :(
Stav nyni: 3x Rokytova (z toho jedna jiz s delnicemi) a 4x Skalni. rad bych jeste Rolni, ale ty bohuzel zadne u nas nevidim.

Marku,jako bychom se domluvili :lol: .Také mám 3x rokytové a 4x skalní.K tomu 1x polní a 1x zemní, 1x luční-ale bohužel to tady vypadá,že zůstaly jen dělnice :cry: .
kaos
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 611
Registrován: pát 27. dub 2018 15:04:22

Já letos neusadil jediného čmeláka. Usazoval jsem tedy pro souseda, je to starý pán. Do jednoho úlu rolní a o den později z něj létal luční, do druhého téže rolního a další den vidím jak dělá orientační let rokytka. Sobě jsem ale neusadil nic. Je to ale hlavně tím, že ve většině úlů jsem dal šanci na návrat loňským matkám a tak na usazování zbyl jediný a do něj jsem navíc neusazoval běžné druhy. Zkoušel jsem zahradní a teď i rolní ale to už byla asi bludička.

Mám obsazené 2 úly loňskými rokytkami (tmavá a světlá). Další 2 úly loňskými zahradními.
Jakub - Mukařov (Praha Východ)
wombatik
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 70
Registrován: čtv 14. kvě 2020 20:24:02

Přišel jsem o skalní. Dají se ještě najít? Zemni hledacky jsem dneska ještě videl, pak nějaké rolní, ale skalni ani jednu. Nejspíš už je pozdě. Nebo jak je to u vás?
Uživatelský avatar
Brundibár
Příspěvky: 21
Registrován: stř 30. kvě 2018 11:53:33
Bydliště: Říčany

Tak mé shrnutí:

dva čmelíny obsazené královnami čmeláka skalního a z obou už létají pilné malé dělnice (po 25 dnech ubytování královny), klapky jsou téměř zavřené, ale po chvíli snažení to dají, rousky plné. Jedna královna ještě vylétla ven něco jako ve stylu "musím se podívat, co se venku děje, co mi holky povídaly" (tak mi to prostě přišlo).

Hezký večer všem.
Uživatelský avatar
Dag
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 125
Registrován: úte 04. kvě 2021 13:18:33
Bydliště: Příbramsko

wombatik píše:
pát 13. kvě 2022 22:46:22
Přišel jsem o skalní. Dají se ještě najít? Zemni hledacky jsem dneska ještě videl, pak nějaké rolní, ale skalni ani jednu. Nejspíš už je pozdě. Nebo jak je to u vás?
Tady ještě skalní hledají. Ale i jiné. Až je mi líto, že jim nemůžu bydlení nabídnout. Myslím, že je ještě šance. Loni jsem usazovala jednu 14.5. a druhou 16.5. Včera se mi dobýval zahradní do kompostéru.
Uživatelský avatar
Dag
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 125
Registrován: úte 04. kvě 2021 13:18:33
Bydliště: Příbramsko

Brundibár píše:
pát 13. kvě 2022 22:58:04
Tak mé shrnutí:

dva čmelíny obsazené královnami čmeláka skalního a z obou už létají pilné malé dělnice (po 25 dnech ubytování královny), klapky jsou téměř zavřené, ale po chvíli snažení to dají, rousky plné. Jedna královna ještě vylétla ven něco jako ve stylu "musím se podívat, co se venku děje, co mi holky povídaly" (tak mi to prostě přišlo).

Hezký večer všem.
Takhle mi vylétla loni jedna skalní a bohužel už se nevrátila. Úlek pak chrlil (doslova) čmeláčí kluky.
Uživatelský avatar
Vojta
Příspěvky: 49
Registrován: stř 29. zář 2021 11:45:04
Bydliště: Klatovsko

Ahoj,
našel jsem na záhonu skalního, jenom lezl, nelétal. Utrhl jsem květ pampelišky a nechal ho na něj vlézt. Okamžitě začal zabodávat sosák do květu jak šílený, asi byl vyhládlý. Chvíli jsem ho nechal a pak ho přendal na jabloň. Tam se taky chvíli pásl a pak při přelézání na další květ spadl na zem. Znovu jsem ho dal na pampelišku a už byl klidnější. Mám volný jeden čmelín, tak jsem ho nechal zalézt dovnitř. Je tam a asi odpočívá. Můžu mu nějak pomoct?
Odpovědět