Chov čmeláků v roce 2022

Volná diskuse o chovu a životě čmeláků.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Zdenda
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 314
Registrován: pát 25. srp 2017 22:41:14
Bydliště: Valašské Meziříčí+Zašová
Kontaktovat uživatele:

Další rokyta asi vyhnala rolní usazenou 20.4....
Uživatelský avatar
Vojta
Příspěvky: 49
Registrován: stř 29. zář 2021 11:45:04
Bydliště: Klatovsko

Včera jsem viděl zalézat do úlu první dělnice skalního. Trochu se perou s klapkou, snad se to brzo naučí.
Uživatelský avatar
František
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 62
Registrován: sob 03. říj 2020 15:41:01
Bydliště: Praha/Engelskirchen
Kontaktovat uživatele:

Nazdar Vojto,
Tvá informace ve mně vyvolává jisté rozpaky. Co jsi si sliboval od nabídnuté pampelišky? Čmeláka je v takovéhle situaci nutno jemným násilím donutit, aby vyčkal svého zotavení, přičemž jsi mu už předtím nabídl vydatější možnost posilnění nežli petrklíč. Popsané chování čmeláka bylo příslibem zdárné záchrany, jen bylo nutno neponechat čmeláka bez dozoru jeho osudu, přičemž jeho pud k zakládání hnízda (t.j. nasbírání pylu pro snůšku prvních vajíček) je slilnější nežli pud sebezáchovy. Je mi líto, že mé rady nebyly dostatečně srozumitelné.
František
Uživatelský avatar
Dag
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 125
Registrován: úte 04. kvě 2021 13:18:33
Bydliště: Příbramsko

Dnes po příjezdu na chalupu mě již přivítaly první dělnice Zahradní. Trochu mě překvapilo, že s nimi občas vylétne i matka. Dnes se tu objevily dvě skalní navrátilky a dobývaly se marně do již obsazených úlků. Na podzim, když vylétaly, nechala jsem jim totiž klapku otevřenou, a tak se na ni nestačily naučit. Proto teď do ní jen zvenčí narážely, ale neotevřely ji. Zdar čmelákům a zdravím všechny chovatele. Dagmara
Uživatelský avatar
Brundibár
Příspěvky: 21
Registrován: stř 30. kvě 2018 11:53:33
Bydliště: Říčany

Dag píše:
úte 17. kvě 2022 21:29:09
Dnes po příjezdu na chalupu mě již přivítaly první dělnice Zahradní. Trochu mě překvapilo, že s nimi občas vylétne i matka. Dnes se tu objevily dvě skalní navrátilky a dobývaly se marně do již obsazených úlků. Na podzim, když vylétaly, nechala jsem jim totiž klapku otevřenou, a tak se na ni nestačily naučit. Proto teď do ní jen zvenčí narážely, ale neotevřely ji. Zdar čmelákům a zdravím všechny chovatele. Dagmara
Ahoj,

já mám ubytované 2x skalní a od začátku u královen i poté u malých dělnic nechám jen malinkatou škvírku a pak nic, ať se snaží. I za cenu toho, že u jednoho čmelína pár rousek ztratily. Alespoň to budou mít predátoři těžší.

Držím palce
Uživatelský avatar
Vojta
Příspěvky: 49
Registrován: stř 29. zář 2021 11:45:04
Bydliště: Klatovsko

Ahoj Františku,

věnuju se čmelákům teprve druhým rokem, takže nemám tolik zkušeností. Nějak mně bylo líto nechat ho zavřeného delší dobu v úlu, byla to chyba, poučení pro příště.
Uživatelský avatar
Dag
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 125
Registrován: úte 04. kvě 2021 13:18:33
Bydliště: Příbramsko

Ahoj,

já mám ubytované 2x skalní a od začátku u královen i poté u malých dělnic nechám jen malinkatou škvírku a pak nic, ať se snaží. I za cenu toho, že u jednoho čmelína pár rousek ztratily. Alespoň to budou mít predátoři těžší.

Držím palce
[/quote]
Já nenechávám škvírku vůbec. Za 3 dny po usazení královny klapku zavřu úplně a pak už neotevírám. Ani dělnicím. Ale když loni přišel konec sezóny a vylétávaly nové královny, už je v podstatě nemělo co ohrozit, tak jsem klapku úplně otevřela, aby se nenaučily otevírat. Teď, když se vracejí a já už nemám volný úlek, nemůžou nikoho vyhnat, neb neumí otevírat klapku.
Tuto zkušenost jsem převzala, není to můj nápad, ale zdá se mi dobrý i logický.
Navrátilek bývá určitě víc, než úlků.
Marie
Příspěvky: 37
Registrován: pon 18. dub 2022 16:07:07
Bydliště: Č. Budějovice

Ahoj,


také klapku na konci sezóny otevřu. Dobrý nápad. Mám je jeden úlek. Příští rok bude klidnější, nebudou se dobývat do úlu. Pozoruji dělnice je to krása.
wombatik
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 70
Registrován: čtv 14. kvě 2020 20:24:02

Dag píše:
sob 14. kvě 2022 8:43:26
wombatik píše:
pát 13. kvě 2022 22:46:22
Přišel jsem o skalní. Dají se ještě najít? Zemni hledacky jsem dneska ještě videl, pak nějaké rolní, ale skalni ani jednu. Nejspíš už je pozdě. Nebo jak je to u vás?
Tady ještě skalní hledají. Ale i jiné. Až je mi líto, že jim nemůžu bydlení nabídnout. Myslím, že je ještě šance. Loni jsem usazovala jednu 14.5. a druhou 16.5. Včera se mi dobýval zahradní do kompostéru.
Pravda to byla. Včera večer na zahradě několik hledacek, hlavně zemni, i skalních i zahradní jsem viděl, ale nemel jsem sitku pripravenou. Nevím, co je přimělo k aktivitě zrovna včera večer, protože jiné dny jsem žádné neviděl. Nakonec jsem chytil a zkusil usadit skalni, ale bylo pozdě, na výsledek jsem nečekal. Dneska jsem jel dát kamínek a měl jsem kliku, zrovna jsem ji viděl vracet se do budky. Takže úspěch, snad druhá královna dopadne lépe než ta první ztracená.

Pak se nám povedla zajímavá příhoda. Usazovali jsme zemního a synek šel vytáhnout ucpavku. Vyndal ji ale i se cmelakem. Ten údělal pamatovaci let a za chvíli byl zpět. Ale nevěděl kudy dovnitř tak marně hledal. Chytit se ho nepovedlo, nesedal na zem. Včera jsem ho viděl zase a v nouzi si asi našel jiné bydlení tesne vedle úlku v křoví. Asi tam našel noru, nevím přesně. Ale léta pravidlne. Takže i takové věci se mohou stát. Zřejmě nějaká hodně motivovana královna k hnízdění 😀
Uživatelský avatar
Zdenda
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 314
Registrován: pát 25. srp 2017 22:41:14
Bydliště: Valašské Meziříčí+Zašová
Kontaktovat uživatele:

Dnes mi vylétly první dělnice zahradních a první rolní.Královna zahradní ale lítala celý den jakoby chtěla jít příkladem,zdržela se vždy jen tak 5 minut a tradá na pastvu.K večeru už létala jo ztěžka...
Z celkem 5 usazených-nebo samousazených lučních zůstává jen ta první,co už má dělnice,dnes jsem zkontroloval opuštěné další dvě hnízda a jedno mělo kokony těsně před vylíhnutím,ve druhém nebylo nic.Obě z přibližně 21.dubna.|A rolní,co ji vyhnala rokytka měla kokony taky těsně před vylíhnutím,dva byly jakoby už prázdné,po dělnicích ale ani stopa,ale rokyta je v nějakém jiném místě čmelína,na původní hnízdo se nenastěhovala.
Druhá zahradní už by měla mít taky těsně před vyvedením(s cca 10 dní nájemnicí rokytou)a to samé další rolní,co taky nějakou dobu lítala do jednoho čmelína se skalní.Ze zemních mi zůstala jen jedna,druhá se po deseti dnech zratila.Poslední skalní je usazena 1.května,tak snad se jí už nic nestane.
Odpovědět