Chov čmeláků v roce 2022

Volná diskuse o chovu a životě čmeláků.
Odpovědět
kaos
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 613
Registrován: pát 27. dub 2018 15:04:22

Hugo.008 píše:
pát 08. dub 2022 13:29:24
Letos mám dvě matky, které samy navštívily nadzemní úlky a jedna vylezla po 20 vteřinách a druhá jak kdyby po 3 centimetrech narazila na něco co jí otočilo, na česně udělala jedno kolečko a odletěla.
Jak moc můžou ovlivnit usazení matky případné zbytky pachu z předchozí sezóny? Resp. jako moc vydrhnout vstupní husí krk?
Beru to dvěma, zády k sobě staženýma zubníma kartáčkama na silný svářecí drát, který dám do vrtačky a párkrát tím krk protáhnu. To vše nasucho.
Toto chování vidím často u navrátilek. Těžko říct proč to tak je, nejdříve to vypadá že se tam letí jen podívat a zhruba až za 1-2 týdny se teprve začnou usazovat. Podobně se chovají pokud nakouknou někam kde už nějaká matka bydlí. Možná se tam nějaká chtěla usadit označkovala si to feromony a pak jí něco sezoblo a ostatní si myslí že tam už někdo bydlí. V úvodu hledání matky do souboje nejdou, ale po pár týdnech jsou zoufalejší a snaží se o hnízda svádět souboje tak možná proto to chování.
Jakub - Mukařov (Praha Východ)
barahir
Příspěvky: 37
Registrován: sob 09. dub 2022 23:58:26

Přemýšlím nad nějakým vylepšením zavaděče, matky se v injekční stříkačce viditelně derou za světlem a do díry se jim moc nechce, takže by to chtělo nějaké řešení, aby byla stříkačka zatmavená, ale zároveň by bylo na čmeláka vidět. Zkusím zabarvení lihovým fixem, přes který by mohlo být vidět, případně si nechám úzký pruh nezabarvený.
wombatik
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 73
Registrován: čtv 14. kvě 2020 20:24:02

kaos píše:
stř 13. dub 2022 6:06:30
Hugo.008 píše:
pát 08. dub 2022 13:29:24
Letos mám dvě matky, které samy navštívily nadzemní úlky a jedna vylezla po 20 vteřinách a druhá jak kdyby po 3 centimetrech narazila na něco co jí otočilo, na česně udělala jedno kolečko a odletěla.
Jak moc můžou ovlivnit usazení matky případné zbytky pachu z předchozí sezóny? Resp. jako moc vydrhnout vstupní husí krk?
Beru to dvěma, zády k sobě staženýma zubníma kartáčkama na silný svářecí drát, který dám do vrtačky a párkrát tím krk protáhnu. To vše nasucho.
Toto chování vidím často u navrátilek. Těžko říct proč to tak je, nejdříve to vypadá že se tam letí jen podívat a zhruba až za 1-2 týdny se teprve začnou usazovat. Podobně se chovají pokud nakouknou někam kde už nějaká matka bydlí. Možná se tam nějaká chtěla usadit označkovala si to feromony a pak jí něco sezoblo a ostatní si myslí že tam už někdo bydlí. V úvodu hledání matky do souboje nejdou, ale po pár týdnech jsou zoufalejší a snaží se o hnízda svádět souboje tak možná proto to chování.
Já to dneska sledoval taky. Navratilka skoro sedla na klapku, ale pak jako by se lekla a poodletela. Pak to samé ještě jednou a začala slíbil o pár metrů vedle. Než jsem doběhl pro sitku byla fuč. Určitě to byla navratilka, velká tmavá zemní, stejná jako loňská královna. Ale pro nešla dovnitř nevím. Pohyb kamínku tam nebyl, takže je ulek určitě zatin prázdný. Ještě je holt brzy.
barahir
Příspěvky: 37
Registrován: sob 09. dub 2022 23:58:26

Tak dneska toho konečně lítalo víc. První odchycená zemní neúspěch, ani si neprošla chodbičku, čekala hned za zátkou, i když je pravda, že jsem měl zavřeno jen pár minut. Po odšpuntování chvíli čučela z díry, pak nemotorně spadla na zem a následně odletěla. Na druhý odchyt se mi dostaly pod síťku dokonce dvě hledačky. :D Sice mám víc úlků, ale jako začátečníkovi mi samozřejmě druhá uletěla. :lol:
No druhou matku jsem tam nechal asi 3/4 hodiny, protože jsem mezitím šel hledat další, ale už se nezadařilo. Takže jsem otevíral asi v 18:30 a už nevyletěla, tak uvidíme, jestli se nepohne značka, zítra jí otevřu střechu.
S tím vylétáním matek mám nějak problém, tak polovina mi jich nevyletí a musím pouštět střechou. I když mám za sebou asi 6 odchytů, takže žádná velká statistika.
wombatik
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 73
Registrován: čtv 14. kvě 2020 20:24:02

barahir píše:
stř 13. dub 2022 20:16:03
Tak dneska toho konečně lítalo víc. První odchycená zemní neúspěch, ani si neprošla chodbičku, čekala hned za zátkou, i když je pravda, že jsem měl zavřeno jen pár minut. Po odšpuntování chvíli čučela z díry, pak nemotorně spadla na zem a následně odletěla. Na druhý odchyt se mi dostaly pod síťku dokonce dvě hledačky. :D Sice mám víc úlků, ale jako začátečníkovi mi samozřejmě druhá uletěla. :lol:
No druhou matku jsem tam nechal asi 3/4 hodiny, protože jsem mezitím šel hledat další, ale už se nezadařilo. Takže jsem otevíral asi v 18:30 a už nevyletěla, tak uvidíme, jestli se nepohne značka, zítra jí otevřu střechu.
S tím vylétáním matek mám nějak problém, tak polovina mi jich nevyletí a musím pouštět střechou. I když mám za sebou asi 6 odchytů, takže žádná velká statistika.
Co jsi usazoval za druhy? Tady jsou zatím jen zemní. Nicméně se mi už povedlo chytit i pacmelaka 😉. No úspěšný jsem taky nakonec nebyl. Ale je pravda, že zemní moc neřeším. Až když se nezadari jiný zajímavější druh.
wombatik
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 73
Registrován: čtv 14. kvě 2020 20:24:02

Niky1 píše:
sob 09. dub 2022 9:42:43
Hugo.008 píše:
pát 08. dub 2022 13:29:24
.... Resp. jako moc vydrhnout vstupní husí krk?
Beru to dvěma, zády k sobě staženýma zubníma kartáčkama na silný svářecí drát, který dám do vrtačky a párkrát tím krk protáhnu. To vše nasucho.
Já jsem od husího krku už dávno ustoupila,protože mi vadily ty prohlubně mezi žebry,které se zanášely vším možným včetně trusu a špatně se čistily.Já bych je nejspíš vyměnila za nové-není to asi velká položka,nebo vyčistila mokrou cestou i s odmočením ;) .Ale to je jen můj osobní názor,snad odpoví někdo,kdo pravidelně husí krk používá. :)
Krky měnit. A nebo lze používat ty černé pogumované, ty uvnitř nemají zářezy. Maji je treba v Hornbachu. Snadno je vyplachnes. Řeším teď prototyp s krkem snadno odtranitelnym. Vytáhnu ho, jakmile bude druha generace dělnic. Tím se vyhnul jeho budoucímu zanesení.
Rapo
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 389
Registrován: sob 02. pro 2017 14:39:47

barahir píše:
stř 13. dub 2022 20:16:03
Tak dneska toho konečně lítalo víc. První odchycená zemní neúspěch, ani si neprošla chodbičku, čekala hned za zátkou, i když je pravda, že jsem měl zavřeno jen pár minut. Po odšpuntování chvíli čučela z díry, pak nemotorně spadla na zem a následně odletěla. Na druhý odchyt se mi dostaly pod síťku dokonce dvě hledačky. :D Sice mám víc úlků, ale jako začátečníkovi mi samozřejmě druhá uletěla. :lol:
No druhou matku jsem tam nechal asi 3/4 hodiny, protože jsem mezitím šel hledat další, ale už se nezadařilo. Takže jsem otevíral asi v 18:30 a už nevyletěla, tak uvidíme, jestli se nepohne značka, zítra jí otevřu střechu.
S tím vylétáním matek mám nějak problém, tak polovina mi jich nevyletí a musím pouštět střechou. I když mám za sebou asi 6 odchytů, takže žádná velká statistika.
Čau. Zbytočne dlho ju tam nachavas zatvorenu. Stačí 5-10 minút.
barahir
Příspěvky: 37
Registrován: sob 09. dub 2022 23:58:26

Rapo píše:
čtv 14. dub 2022 13:07:03
Čau. Zbytočne dlho ju tam nachavas zatvorenu. Stačí 5-10 minút.
Běžně to tak dělám, ale šel jsem ještě na čmeldu do druhého úlku a chtěl jsem vidět, jestli tenhle udělá pamatovací let... No když jsem dnes otevřel střechu, už tam nebyl, používal jsem značku z hrášku a musel jí překročit. Dneska jsem u dalšího čmeláka na vlastní oči viděl, jak hrášek přelezl a ten nevypadl. Používám teď pecky od třešní, je to větší, než hrách a přijdou mi nějak sympatičtější, než kamínek a taky to čmelák snáz vystrčí, když leze dovnitř.
wombatik píše:
stř 13. dub 2022 21:56:49
Co jsi usazoval za druhy? Tady jsou zatím jen zemní. Nicméně se mi už povedlo chytit i pacmelaka 😉. No úspěšný jsem taky nakonec nebyl. Ale je pravda, že zemní moc neřeším. Až když se nezadari jiný zajímavější druh.
Já poznám najisto zatím jen zemního a mám to tak půl napůl zemní : ostatní druhy.

Dneska byl ale úspěšný den a to jsem ani nevystrčil paty ze zahrady, což je asi základ úspěchu - co nejkratší transport (i když nikdy jsem nenesl déle, jak 10 minut), každopádně ne, že by čmeláci chtěli snáz ze stříkačky. První odchyt byl menší druh, přesně nevím, nestihl jsem si ho moc prohlédnout, vylezl po 15 minutách a měl hezký pamatovací let, jenže to bylo kolem jedné hodiny a do večera se nevrátil.

Do druhého úlku jsem usadil zemního, hodinu se nic nedělo, tak jsem otevřel střechu a seděl nahoře na výstelce. Vyletěl střechou a udělal pamatovací let. Byl jsem zvědavý, jestli trefí zpátky a motal jsem se nějak kolem. Asi po hodině se vrátil a fakt usilovně chtěl dovnitř, jenže hledal vstup v té střeše. :D Asi pětkrát obletěl celý čmelín, sedal pod střechu, ale prozkoumat klapku ho nenapadlo. Tak mi nezbylo, než ho chytit a usadit znova. :D Ze stříkačky do díry zase nechtěl, ale jak tam zalezl, už jsem ani neucpával. Byl uvnitř 3/4 hodiny a pak teda udělal parádní pamatovací let, který se mi povedlo i natočit, asi je nějakej pomalejší, na klapku civěl fakt dlouho a při dalším letu taky. :D Do večera se ještě asi dvakrát vrátil. Naposledy vyletěl v 19:30, což už mi přijde dost pozdě. No ale vypadá to s ním nadějně.

Pak jsem za odpoledně zahlédl ještě jednu, možná i dvě hledačky, až mě mrzelo, že nemám víc úlků. :-D
wombatik
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 73
Registrován: čtv 14. kvě 2020 20:24:02

Zajímavá zkušenost s tím vypustenim střechou. To bych nečekal, že se po vyruseni vrátí. Jinak je možné cmelaka co nechce ven trochu vyplasit, ale nepouštet. On pak za chvíli vyleze sám, pokud v ulku odpočíval. Šance na usazení je pak pořád větší než při vypuštění střechou. To prostě nemá šanci vstup klapkou najít bez asistence.

Já mám navratilku zemni. Zatím jsem ji neviděl, ale kamínek pada pravidelně.

Pak jsem chytnul 2x skalní, ale ani jedna nejevila zájem. Pak jsem už viděl hledat jen zemni a ty nechytam. Dneska snad ještě bude šance. Zítra se má zkazit počasí a bude zas pár dní a usazováním asi útrum.
barahir
Příspěvky: 37
Registrován: sob 09. dub 2022 23:58:26

Co jsem pročítal fórum, o tom, že se čmelák po vypuštění střechou vrátil už tu psalo víc lidí, dokonce i že našel vchod. 🙂

Proč tolik lidí zemní nebere? 😁 Mně se líbí, jsou velcí a hodně bzučí. I když asi největší špindírové.
Odpovědět