Chov čmeláků v roce 2023.

Volná diskuse o chovu a životě čmeláků.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Pepan
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 365
Registrován: pon 22. srp 2016 11:53:50
Bydliště: Dolní Benešov
Kontaktovat uživatele:

Pro snadné doplnění roztoku používám injekční stříkačku s jehlou.
Uživatelský avatar
Vojta
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 65
Registrován: stř 29. zář 2021 11:45:04
Bydliště: Klatovsko

Přeji všem hezký zbyteček Velikonočního pondělí.
Dal jsem do obou čmelínů opět značky a sledoval. Za dnešek kamínek v jednom úlu dvakrát shozený. Odpoledne jsem nebyl doma, vrátil jsem se kolem 19. hodiny, kamínek opět dole. V půl osmé jsem se chtěl podívat do úlu a právě když jsem se chystal odkrýt víko, slyším zvenku (mám úly umístěné ve zděném bývalém chlívku, vstup přes zeď husím krkem) silné bzučení. Tak jsem vylezl a viděl jsem, jak právě do vstupu zalétá krásný čmelák skalní. Je to ten úl, kde se již před 14 dny ubytovala sama navrátilka. Předpokládám, že tohle je jiná královna, asi se těžko vrátila ta první po 14 dnech, ne? Ale udělala mně velkou radost. Tak jen doufám, že už bude lepší počasí.
Uživatelský avatar
Dag
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 125
Registrován: úte 04. kvě 2021 13:18:33
Bydliště: Příbramsko

Vojto, tak to je dobrá zpráva. Tak ať se čmelákům daří. Já jsem viděla dnes na zahradě několik hledaček. A zaregistrovala jsem jednu neplánovaně ubytovanou pod střechou chatky. Už loni napodzim jsem odtud viděla čmeláky vylétat, takže také navrátilka. Tu ale nebudu mít pod kontrolou, je to vysoko. A zatím ani nevím o jaký druh se jedná. Připadá mi celá černá.
kaos
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 613
Registrován: pát 27. dub 2018 15:04:22

Celá černá a pod střechou to bude nejspíš rokytová tmavá forma.
Jakub - Mukařov (Praha Východ)
Uživatelský avatar
Dag
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 125
Registrován: úte 04. kvě 2021 13:18:33
Bydliště: Příbramsko

Děkuji za info Jakube. Rokytovou jsem nikdy neměla.
kaos
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 613
Registrován: pát 27. dub 2018 15:04:22

Já se o ně marně snažil 3 roky, hledat Jsem viděl vždy pár matek za celé jaro a vždy vysoko mimo dosah. Přivezl jsem si pak nechtěné hnízdo a od té doby se mi pravidelně vrací a ještě obsazují další úly.
Jakub - Mukařov (Praha Východ)
Marie
Příspěvky: 37
Registrován: pon 18. dub 2022 16:07:07
Bydliště: Č. Budějovice

Zdravím milovníky čmeláků, tak si tady čtu a říkám si, no, to mně přišla také náplň do úlu, samé nitě.
Musím to nastříhat úplně na malé kousky. Tak loni jsem měla jeden úl a v zimě jsem koupila ještě jeden. Bojím se, že je neobsadim , pořád je strašné počasí, ale na sezónu se moc těším.
Maruška
Uživatelský avatar
Dag
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 125
Registrován: úte 04. kvě 2021 13:18:33
Bydliště: Příbramsko

Jé Maruško, vítej! Už jsem si říkala, co je s tebou, že nepíšeš. Neboj se, určitě oba úlky obsadíš. Takové obavy má zjara každý. Určitě, až bude stálejší a rozumnější počasí bude čmeláků víc. Zatím tady moc nelítají, tak ještě čekám. 8-)
Marie
Příspěvky: 37
Registrován: pon 18. dub 2022 16:07:07
Bydliště: Č. Budějovice

Ahoj Dag, děkuji za podporu. No. musim počkat.
Maruška
Luboš
Příspěvky: 23
Registrován: ned 06. čer 2021 22:07:38

Tak jsem o svou luční přišel,uvnitř velký plný džbáneček,8larev,prostě to počasí v podhůří Šumavy přes všechna opatření z mé strany nedala a ztratila se.Počasí je hrozný,buď sníh nebo prší, s neustálým větrem.Jinak to nejlepší teprve přijde,až začne konečně rozumné počasí.U nás jsem viděl zatím jen ojedinělé luční,zemní a jednou rokytovou,na kterou mám spadeno.Ale létá vysoko a rychle kolem okapu,neměl jsem šanci.Provrtal jsem nad garáží zeď a čmelín pro ni umístil do garáže.Tak snad se zadaří.Ještě ani jednou jsem u nás neviděl mojí oblíbenou rolní,žádný strach,všechno teprve přijde.
Odpovědět