Chov čmeláků v roce 2023.

Volná diskuse o chovu a životě čmeláků.
Odpovědět
Rapo
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 389
Registrován: sob 02. pro 2017 14:39:47

Zdravím všetkých. Neviete aký druh čmeliaka to môže byť?
kaos
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 611
Registrován: pát 27. dub 2018 15:04:22

Rapo píše:
stř 03. kvě 2023 21:20:26
Zdravím všetkých. Neviete aký druh čmeliaka to môže byť?
čmelák balkánský
Bombus haematurus
https://www.biolib.cz/cz/taxon/id279038/
Jakub - Mukařov (Praha Východ)
Rapo
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 389
Registrován: sob 02. pro 2017 14:39:47

kaos píše:
stř 03. kvě 2023 23:17:26
Rapo píše:
stř 03. kvě 2023 21:20:26
Zdravím všetkých. Neviete aký druh čmeliaka to môže byť?
čmelák balkánský
Bombus haematurus
https://www.biolib.cz/cz/taxon/id279038/
Dik Jakube. Tak to už mám robotničky po 22dňoch.
Uživatelský avatar
Vojta
Příspěvky: 49
Registrován: stř 29. zář 2021 11:45:04
Bydliště: Klatovsko

Včera se mně povedlo odchytit hledačku skalního. Dal jsem ji do úlu, pobyla tam pár minut a vyletěla ven. Postavila se hlavou proti vchodu a ukládala si GPS souřadnice. Pak udělala několik koleček a odletěla. Dal jsem do vchodu značku,
kterou několikrát za den shodila, takže se zabydlela.
Uživatelský avatar
Vojta
Příspěvky: 49
Registrován: stř 29. zář 2021 11:45:04
Bydliště: Klatovsko

Byl jsem na zahradě právě ve chvíli, kdy cvakala klapka na vchodu úlu, kde se zabydlela před čtrnácti dny navrátilka skalního. Vylezla matka a odletěla na pastvu. Asi na minutu jsem se otočil k úlu zády a když jsem se zase podíval na úl, vylezla z něj další matka skalního. Neslyšel jsem, že by se vrátila ta první, takže jsou tam nejspíš dvě. Jsem zvědav, jak to dopadne.
Honza79
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 893
Registrován: úte 14. dub 2015 18:15:08
Bydliště: Zbořený Kostelec
Kontaktovat uživatele:

Zdravím přátelé, letos je to bída. Čmeláků je o dost méně než v předchozích letech. Obzvlášť populace zahradních je u nás silně oslabena. Ještě, že mám nějaké navrátilky. Momentálně tedy 3x zahradní( jedno hnízdo už má dělnice), 2x rolní, 1x rokytová. Lesní se mi zatím nevrací, tak jsem zkusil dvě usadit. První je nějaká divná, už týden se rozhoduje, jestli jo nebo ne…druhá už mi tři dny létá.
wombatik
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 70
Registrován: čtv 14. kvě 2020 20:24:02

Je to velká bída. Snažím se to zachránit aktuálně se vyskytujícími lesními. Akorát že mi zdrhaji, jsou rychlí a malí. Zkoušel jsem dva osadit v sobotu, dva dneska. V sobotu jeden vypadal nadějný, ale nakonec nic. Dneska to stejne, jeden nic, druhý tak na 50%. Z dalšího ulku jsem vyhnal vosi matku.

Jinak nic nelita. V sobotu jsem měl v ruce krásného černého pacmeldu. Zřejmě se čerstvé probral. Takže ještě možná zítra, od středy má pršet a pak už bude myslím slus. Letos to vážně nestojí za nic.
wombatik
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 70
Registrován: čtv 14. kvě 2020 20:24:02

Vojta píše:
pát 05. kvě 2023 19:36:29
Byl jsem na zahradě právě ve chvíli, kdy cvakala klapka na vchodu úlu, kde se zabydlela před čtrnácti dny navrátilka skalního. Vylezla matka a odletěla na pastvu. Asi na minutu jsem se otočil k úlu zády a když jsem se zase podíval na úl, vylezla z něj další matka skalního. Neslyšel jsem, že by se vrátila ta první, takže jsou tam nejspíš dvě. Jsem zvědav, jak to dopadne.
Ztratí se jedna = dobrá varianta. Ztrati se obě = horší varianta. Držím pěsti ;)
Luboš
Příspěvky: 20
Registrován: ned 06. čer 2021 22:07:38

Já mám z té bídy čtyři z pěti úlků obsazeny.Pěkně namíchané,rolní,luční,skalní,rokytovou.Pátý zemní úlek neobsazený,plánoval jsem tam zemního,ale nepovedlo se mi.Už tam ani nechci nic dávat,podle mne tam je moc zima a matky velezly s bídou ven,celé ztuhlé.Zřejmě zem nebyla vůbec prohřátá.I tak jsem spokojen,všem přeji hodně štěstí,ještě není všemu konec,jsou stále vidět hledající luční,rolní,včera jednu rokytovou.Bohužel jsem zjistil,že jsem zase nepřipravený,už v tom lítám a zjištuji,že ač trpím při pohledu na hledačku,není ji kam dát.Tak na příští sezonu musím nějaký úlek přidělat. :D
marek972
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 341
Registrován: čtv 07. črc 2016 18:00:05
Bydliště: Slany

Ahoj vsichni,

budte radi za to co mate- me se nevratila po nekolika letech ani jedna matka Rokytovych (3 cmeliny plne matek) a ani jedna Skalni (3 cmeliny a mnoho matek), takze to zachranuji
dve navratilky Zahradnich a jedna Rolni. Jeste jsem mel Lucni, ale nebyla po nekolik dnech nebyla schopna letat (zrejme otrava postrikem od mistniho "zemedelce").

Takze pouhe tri cmeliny z osmi. Kdyby se nekdo chtel zbavit nejakeho hnizda nebo aspon nechat vyletat matky, tak se s nim :) Na Slansku cmeliaci proste zmizeli a neni co chytat.
Odpovědět