Chov čmeláků v roce 2023.

Volná diskuse o chovu a životě čmeláků.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Vojta
Příspěvky: 49
Registrován: stř 29. zář 2021 11:45:04
Bydliště: Klatovsko

Letos je opravdu podstatně méně čmeláků než vloni. Hodně jich létalo před Velikonoci, jenže pak napadl sníh a na dlouho se ochladilo a čmeláci zmizeli. Jsem rád, že mám oba úly obsazené (oba skalní).
Uživatelský avatar
Dag
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 125
Registrován: úte 04. kvě 2021 13:18:33
Bydliště: Příbramsko

Dnes mě na zahradě navštívila Drvodělka. :o
IMG-20230510-WA0009.jpg
(192.48 KiB) Zatím ještě nestaženo
Přílohy
Screenshot_20230510-125347.png
(332.35 KiB) Zatím ještě nestaženo
Uživatelský avatar
Hugo.008
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 160
Registrován: pon 18. čer 2018 13:42:33
Bydliště: Horní Popelov, okr. Č. Lípa

Včera po práci jsem zkouknul přes kamery (80km vzdálené) úlky jestli se něco nepřihodilo případně na volných neusadilo, a na jednom česně bylo asi 8 mravenců. Sice klapka chránila vstup, ale když prolézala matka, tak se jich tam pár dostalo. Dnes jsem jich tam viděl o dost víc a i dorážely na matku při návratu. Jeden mravenec zůstal přimáčknutý pod klapkou a pak už bylo vidět že prolézají tam a zpět další. Bylo to způsobené uvolněným teploměrem, který se naklonil a vytvořil most mezi stěnou a česnem, které je jinak chráněno lepovou pastí. Dnes v poledne jsem dorazil na místo, odstranil most, zkontroloval záznamy jestli to matka už nevzdala a při odletu zkontroloval vnitřek úlku. Mravence jsem tam našel jen dva, ale na výstelce ležela mrtvá matka. Asi 2. navrátilka, kterou jsem tam před týdnem párkrát viděl vlézt a hned zase odletět. Jednou to evidentně nevyšlo. No co se dá dělat, sklaničky se rády vracejí a do jejich úlků neusazuji.
U nás je to letos taky slabé. Hlavně zemní a zahradní není vidět. Ale když mi vydrží 4 osídlené úlky ze 7, tak budu rád.
I přes pokročilý čas jsem dnes viděl 2x hledat zemní, tak jsem ji zkusil do vloni neobsazeného, ale neměla zájem. Možná to byla bludička a v prázdném úlku se jí nelíbilo.
Uživatelský avatar
Dag
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 125
Registrován: úte 04. kvě 2021 13:18:33
Bydliště: Příbramsko

Zdravím. Moje tři úlky jsou obsazené - 2x skalní, 1x zemní. Všechny tři usazené 21. a 22.4. Překvapilo mě, že dnes již ze dvou úlků létaly dělnice. Zdá se mi to docela brzy. A mám velkou radost. Pod střechou chaty jsou tmavé rokytové a tam už létají dělnice druhý týden. Jinak hledačky už tu nejsou vidět. Čmelákům i chovatelům zdar!
Uživatelský avatar
Vojta
Příspěvky: 49
Registrován: stř 29. zář 2021 11:45:04
Bydliště: Klatovsko

Je možné, aby 3 týdny zabydlená matka přespala noc venku mimo hnízdo? Včera dopoledne jsem ji viděl ještě zalezat do úlu, večer ale byl úl prázdný a ráno taky.
Uživatelský avatar
Pavels
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 67
Registrován: pát 29. kvě 2020 19:16:33
Bydliště: Domovská 768/33,Ostrava Hrabová, 72000

Vojto , nevyplašil jsi ji? mě předloni se usadily dvě, ale přílišnou kontrolou jsem vystrašil.
Pavels
Uživatelský avatar
Vojta
Příspěvky: 49
Registrován: stř 29. zář 2021 11:45:04
Bydliště: Klatovsko

Určitě jsem ji nevyplašil, nechodil jsem se dívat do úlu, ale dával jsem kousek slámy do vstupu. Jen večer jsem se podíval do úlu, byl tam klid. Dneska bylo stéblo několikrát posunuté, tak jsem se teď večer šel podívat do úlu. Když jsem nadzvedl víko, ozvalo se bzučení, vrátila se. Hurá. Asi byla včera na tahu :D
Uživatelský avatar
Dag
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 125
Registrován: úte 04. kvě 2021 13:18:33
Bydliště: Příbramsko

Vojto, do tří - čtyř dnů bude radost ještě větší. Držím palce. ;)
Uživatelský avatar
Vojta
Příspěvky: 49
Registrován: stř 29. zář 2021 11:45:04
Bydliště: Klatovsko

Díky Dag, už se těším na první dělnice. Teď je na zahradě pusto, sem tam včela, čmelák ojediněle. Dělám skleník, tak jsem venku celé dny. Společnost mně dělá kosák, sedává na vysokém smrku ve vedlejší zahradě a zpívá celé dny.
Luboš
Příspěvky: 20
Registrován: ned 06. čer 2021 22:07:38

Já dnes u lučních po 23dnech první mladušky.Potěšily,chudinky létají i v tom dešti. :D
Odpovědět