Chov čmeláků v roce 2023.

Volná diskuse o chovu a životě čmeláků.
Odpovědět
wombatik
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 70
Registrován: čtv 14. kvě 2020 20:24:02

Ahoj, jak to máte letos s hledačkama? Já toho zatím moc neviděl. Včera na Šumavě byly hlavně luční, zkusil jsem 2 usadit a jedna vypadala, že jo. Ale nic jiného. Občas zahlédnu zemní královnu, zkoušel jsem je i usazovat, ale naprosto nezájem. Je to na nich i vidět, že hledají jen aby se neřeklo.

Třeba skalní zatím jen za letu. Je pravda, že počasí nestojí za nic, prší skoro každý den a když neprší, tak hodně fouká. Tak předpokládám, že se to teď při prvním pořádném počasí trochu rozběhne. Snad.
kaos
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 611
Registrován: pát 27. dub 2018 15:04:22

U mě se to rozjelo. Včera usazena zemní, je nějaký pohyb v loňském úlu po rokytových, co ještě nevím ale vypadá to že už tam bydlí. U loňských skalních se mi usadila odvážná rolní a u loňských proměnlivých zase luční, tu tam ale nenechám.
Jakub - Mukařov (Praha Východ)
Luboš
Příspěvky: 20
Registrován: ned 06. čer 2021 22:07:38

Mám zatím usazené dvě luční,jedna mým přičiněním,druhá s největší pravděpodobností navrátilka z loňska.Teprve týden,obě pravidelně létají přes zavřené klapky.Jinak je to jen samá luční,jak hledačky,tak pasoucí se.Zakopávám o ně na každém kroku.Kvetou borůvky,vidím zdálky hemžení čmeláků,přijdu blíže,jak jinak než samé luční.Rád bych své zbývající tři úlky osadil jinými druhy,tak čekám,zatím času dost.Dnes jsem poprvé viděl dvě rolní,jednu zkusil,ale kdoví co neslibovala,tak uvidím.Všem přeji v sezoně hodně štěstí s”kožíšky” :D
kaos
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 611
Registrován: pát 27. dub 2018 15:04:22

Tak předevčírem se vrátila rokytka z loňska. Tak už se to začíná plnit.
Jakub - Mukařov (Praha Východ)
Uživatelský avatar
Dag
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 125
Registrován: úte 04. kvě 2021 13:18:33
Bydliště: Příbramsko

kaos píše:
sob 29. dub 2023 22:31:01
Tak předevčírem se vrátila rokytka z loňska. Tak už se to začíná plnit.
Paráda! 8-) Navrátilky si asi dávají načas.
U nás včera několik hledaček, snad něco najdou :cry: Já už mám úlky obsazené a pod střechou už lítají dělnice.
wombatik
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 70
Registrován: čtv 14. kvě 2020 20:24:02

Já dneska chytil dvě skalní, obě celkem slušně hledali na louce. Ta první byla fakt pěkná veliká, aktivní, ale zájem o budku neměla ani jedna. Pak jsme viděli asi 2-3 zemní, ale zrhnuly mi, jakože hledaly, ale bez přistání. Luční už jsem neviděl ani jednu, ta usazené se po dvou dnech ztratila. Na Šumavě nic nekvete, snad jen blatouchy a sem tam nějaký petrklíč v lese. Na louce není ani kvítek, kočičky jsou už odkvetlé, takže celkem chápu, že čmeláci nemají zájem hnízdit, nejspíš nemají ani co žrát. Další dvě skalní jsem k večeru našel na zemi na louce slabé, neschopné letu a musel jsem je odnést na ty petrklíče, aby se mohli nažrat.

Zítra to zkusím v nižší nadmořské výšce, snad budu úspěšnější. Pak už má koukám zase pršet další dny. Nějak mi to letos nebaví, mám pocit, že z toho nebude nic. Můžu spoléhat leda na zemní navrátilky, ale to se mi obvykle nedaří.
Luboš
Příspěvky: 20
Registrován: ned 06. čer 2021 22:07:38

Ahoj.U nás dneska po dlouhé době konečně počasí a taky se to se čmeláky pořádně rozjelo.Ze dne na den se objevili rolní a to ve velkém množství,viděl jsem dvě skalní hledající,ale bohužel jsem nechytil ani jednu.Ale povedlo se mi chytit u nás řídce se vyskytující a o to víc vytouženou rokytku a vypadá to velmi dobře.Počkal jsem si na výlet a stálo to za to.A během dvou hodin minimálně čtyři přílety a odlety,nechci to zakřiknout,ale snad to bude dobré.
wombatik
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 70
Registrován: čtv 14. kvě 2020 20:24:02

Jo rolních bývaji invaze, ale letos zatím nic. Včera odpoledne s bídou 2 zemní, ani jeden neměl zájem a pak jedna rokytka. Ale tu už jsem neměl čas hlídat, tak jsem jí otevřel a odjel. Zatím velká slabota. Trochu se bojím, že doma už nic nebude. Na Šumavě možná jo, ale kdo ví, kdy se tam zase dostanu, aby bylo hezké počasí.
Uživatelský avatar
Vojta
Příspěvky: 49
Registrován: stř 29. zář 2021 11:45:04
Bydliště: Klatovsko

U nás počasí nic moc a čmeláků opravdu poskrovnu. Jeden úl obsazen skalní navrátilkou, snad vydrží, druhý prázdný.
Dopoledne jsem našel v pokoji v podkroví na zemi čmeláka rolního. Myslel jsem, že je mrtvý, ale když jsem ho vzal do ruky, začal se hýbat, byl ale zesláblý. Usadil se mně na hřbetu ruky a byl v klidu. Dal jsem před něj kapku naředěného medu a okamžitě se začal krmit. Dostal přídavek a baštil dál. Když skončil, dal jsem ho do krabičky s kusem suchého mechu. Chvíli lezl sem a tam, pak odpočíval. Krabičku jsem položil na parapet okna. Za nějakou dobu jsem se šel podívat, čmelák v krabičce nebyl, lezl po zácloně a vypadal čile. Dal jsem ho zpátky do krabičky a odnesl ven, že mu nabídnu čmelín. Když jsem tam došel a chtěl ho usadit, frrrrrrr a odletěl pryč, nevděčník.
Rapo
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 389
Registrován: sob 02. pro 2017 14:39:47

20230503_202649-min.jpg
(116.36 KiB) Zatím ještě nestaženo
Odpovědět