Chov čmeláků v roce 2023.

Volná diskuse o chovu a životě čmeláků.
Odpovědět
Luboš
Příspěvky: 23
Registrován: ned 06. čer 2021 22:07:38

Zdravím,nějak to tu usnulo,přitom je sezona v plném proudu :D Mám první mladé matky u lučních,rokytové se viditelně zmáhají a mladé matky čekám každým dnem,zrovna tak u rolních.Starosti mám se současnými vedry,větrání dokořán,jen u rokytek jsem v klidu,díra přes zeď,v garáži je chládek.Kolem plotu mám dvacet metrů keřových růží v plném květu a plné čmeláků.Zajímavé je,že pouze zemních.Neviděl jsem žádný jiný druh.Že by jiné druhy nelákaly?Další překvapení způsobili moji luční,kteří ignorují"kohoutky"v bezprostřední blízkosti úlku ale cizími lučními jsou květy obsypány.Nejde o mýlku,neviděl jsem ani jednou,že by moje dělnice při výletu nebo návratu navštívila květy.Nevím proč.Podobnost s kunou,která neloví v usedlosti kde je doma?Nechtějí na sebe upozornit?Těžko říct,snad někdo ví.Přeji hodně úspěchů a zdravím.
Uživatelský avatar
Dag
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 125
Registrován: úte 04. kvě 2021 13:18:33
Bydliště: Příbramsko

Tak já navážu na report z 8.6. ohledně obav ze zavíječů. Všechna tři hnízda stále prosperují, i po kritických 14 dnech od výskytu zavíječů. Dnes počítány průchody klapkou za hodinu ve dvou úlcích průměrně 120 a v třetím 60. Téměř každým dnem se lehce navyšují. Rokytky ve střeše to, bohužel, asi tradičně odnesly. Jestli stihly matky netuším, ale lítá jich jen pár. Přes k sobě napojená brčka jsem jejich vletovým otvorem nazdařbůh foukla Lepinox s přáním zbavit se nové snůšky larev zavíječe. Efekt s otazníkem. Jinak ochranu úlků jsem nepodcenila, a tak jsou snad hnízda zachráněna. Na hloubkovou kontrolu jsem si dosud netroufla, byť byla tentokrát žádoucí. V úlku zemních se včera objevily královny. Doufám, že u skalních budou také co nevidět. Usazeny byly stejně. Tím bych anabázi se zavíječi mohla uzavřít. V nynějších vedrech chladím mrazícími destičkami na větracím víku. Čmelky zatím neměly potřebu vířit křídly, takže snad je chlazení dostatečné. Čmelákům zdar.
Uživatelský avatar
Vojta
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 65
Registrován: stř 29. zář 2021 11:45:04
Bydliště: Klatovsko

Ahoj, mám u domu pod střechou starý botník včetně bot. V jedné zimní botě si udělali hnízdo skalní. Ale je nějaké slabé, dělnice létají jen velice málo. Ale když klepnu do boty, ozve se docela silné bzučení. Asi je jim bota malá...
Luboš
Příspěvky: 23
Registrován: ned 06. čer 2021 22:07:38

Omlouvám se květiny jsou orlíčky a ne kohoutky :D
Uživatelský avatar
Seidlici
Příspěvky: 32
Registrován: sob 20. čer 2020 15:11:32
Bydliště: Nový Jičín

Zdravím všechny milovníky čmeláků. Mě se letos povedlo po loňské neúspěšné sezóně obsadit dva Čmelíny. Jeden je čmelák skalní, lítají už větší dělnice 👏, druhý Čmelín jsem obsadil krásnou Rokytovou, ale týdne před tím jsem zkoušel krásnou královnu s bílým zadečkem. Při dalším usazování jsem se pár dní před tím i před samotným usazením přesvědčil, že je Čmelín prázdný a nikdo se nevrací, kamínek. Ale jak začaly dělnice, tak najednou koukám že dělnice rokytek i dělnice bílý zadeček😜, je možné že dva druhy by se ve Čmelíny snesly? Čmelín je docela veliký a Rokytky i ty druhé docela koušou nebo pichaji, zkusím na večer udělat foto. Děkuji za odpověď a přeji všem krásné léto a úspěšné odchovy brundibárů.
RomanDD
Příspěvky: 4
Registrován: stř 18. kvě 2022 9:29:08
Bydliště: Blansko

Dobrý den, mám prosbu o určení druhu čmeláků.
Když jsem matku usazoval, byla hodně žlutá a menší než zemní, tak jsem si myslel, že je to čmelák hájový. Ale teď si myslím, že je to zemní. Jaký na to máte názor?

https://youtu.be/KUoGAs6xNik
Marie
Příspěvky: 37
Registrován: pon 18. dub 2022 16:07:07
Bydliště: Č. Budějovice

IMG_20230715_150843~2.jpg
(95.54 KiB) Zatím ještě nestaženo
Dobrý den, stala se mi nepříjemná věc. Zpozorovala jsem, že mi nějak málo létají čmeláci.
Každý týden kontroluji úl, ale bohužel jsem přehlédla, že se něco děje. V sobotu když jsem zase kontrovala, zjistila jsem, že v úlu je nějaká housenka. Tak jsem to prohlédla pečlivě, čmeláky jsem nenašla, zato v hnízdě bylo spousta housenek . Přidala jsem obrázek, prosím muže mi někdo napsat co hnízdo napadlo? Úl je na nožičkách a ve víčku od pětky v oleji. Klapka je také, tak co jsem přehlédla?
Všechno jsem to spálila. Dala novou bavlnu a vrátili se mi dva čmeláci. Moc mně to mrzí. Mám ještě jeden úl a tam je vše v pořádku, zatím.
Maruška
Marie
Příspěvky: 37
Registrován: pon 18. dub 2022 16:07:07
Bydliště: Č. Budějovice

Dobrý večer Dagmar, to určitě udělám, že se tam přihlásil. Děkuji za radu. Také jsem si myslela že to bude zavíječ. Holínek jeden, musela jsem to zlikvidovat.
Pěkný večer Maruška
RomanDD
Příspěvky: 4
Registrován: stř 18. kvě 2022 9:29:08
Bydliště: Blansko

Dobrý den, zeptám se zde, protože nemám facebook. Snad někdo odpoví.
Dá se z této fotky poznat, zda je to čmelák nebo pačmelák. Poradí prosím někdo?
Přílohy
0001_1_1_1.jpg
(93.58 KiB) Zatím ještě nestaženo
Marie
Příspěvky: 37
Registrován: pon 18. dub 2022 16:07:07
Bydliště: Č. Budějovice

Dobrý den, nemám tolik zkušeností jako ostatní, ale myslím, že je to pačmelak. Má hodně chlupaté nohy. Maruška
Odpovědět