Chov čmeláků v roce 2023.

Volná diskuse o chovu a životě čmeláků.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Vojta
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 64
Registrován: stř 29. zář 2021 11:45:04
Bydliště: Klatovsko

Ahoj,
vloni jsem si objednal náplň do čmelínu deklarovanou jako surová bavlna. Nevím, co to bylo, ale na bavlnu to nevypadalo. Do jednoho úlu jsem dal suchý mech, do druhého tu "bavlnu". Když jsem čistil úl po skončení sezony, mechová náplň v pohodě, v "bavlně" bylo hodně mrtvých čmeláků, přišlo mně, že se do toho zamotali a nemohli ven, přikládám foto.

https://bobrv.rajce.idnes.cz/Pyl/1583749024

Letos oba úly naplněné suchým mechem.
Uživatelský avatar
Tomáš
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 133
Registrován: ned 18. led 2015 14:44:37

:oops: :roll:
Luboš
Příspěvky: 23
Registrován: ned 06. čer 2021 22:07:38

No,vypadá to tak nějak niťovitě,já to mám jemňoučký a nakrátko, :D tak uvidím.Po sezoně budu chytřejší
Uživatelský avatar
Dag
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 125
Registrován: úte 04. kvě 2021 13:18:33
Bydliště: Příbramsko

Objednávám každoročně u Jakuba čmeltran a doporučuji. Čmelákům vyhovuje. Jen jednou jsem zkusila do jednoho úlku ovčí vlnu, ale její vyčištění bylo pracné. Tyhle nitě je třeba postříhat tak na 1 cm, což bude také pracné. Bohužel, kdo toto nabízí jako výpň do čmelínů ,ten není soudný. :x
kaos
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 613
Registrován: pát 27. dub 2018 15:04:22

Proboha, jak může někdo tomuto říkat, že to je surová bavlna? Vždyť jsou tam jasné nitě, to je fakt hrůza, co se prodává :-(
Jakub - Mukařov (Praha Východ)
Uživatelský avatar
Dag
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 125
Registrován: úte 04. kvě 2021 13:18:33
Bydliště: Příbramsko

Dnes na zahradě velmi pomalá matka skalní. Bylo na ní spousta roztočů. To mě trochu zarazilo. Myslela jsem, že se matek chytají až na podzim. Na jaře jsem je nikdy na matkách neviděla.
Gallery_1680794390493.jpg
(74.82 KiB) Zatím ještě nestaženo
Uživatelský avatar
Niky1
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 1258
Registrován: ned 27. pro 2015 21:32:56

Dag píše:
ned 02. dub 2023 15:21:36
To je mi líto. Hned první rok se mi toto stalo se zemním také. Od té doby jsem usazovala až v půli dubna a v květnu. Jsem sice už hodně natěšená, ale raději počkám. Jsem zvědavá jestli se mi na téhle nové zahradě bude se čmeláky dařit, jako v jižních Čechách. Držím palce, třeba se Ti ještě vrátí.
Dag,jsem téhož názoru :D .Ono je moc lákavé usazovat dříve,ale většinou to skončí neúspěšně,pokud není možnost temperovat nebo přenášet při mínusových teplotách. ;)
Uživatelský avatar
Tomáš
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 133
Registrován: ned 18. led 2015 14:44:37

Dag píše:
čtv 06. dub 2023 17:20:31
Dnes na zahradě velmi pomalá matka skalní. Bylo na ní spousta roztočů. To mě trochu zarazilo. Myslela jsem, že se matek chytají až na podzim. Na jaře jsem je nikdy na matkách neviděla. Gallery_1680794390493.jpg

Ahoj, ty roztoči bohužel na matce přezimují společné s ní. Byla zřejmě pomalá z vyčerpání i pravděpodobně z roztočů. Je potřeba takové matce pomoc dle návodu na internetu s cigaretovým kouřem a štětečkem. Pak nakrmit a vypustit.
Uživatelský avatar
Dag
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 125
Registrován: úte 04. kvě 2021 13:18:33
Bydliště: Příbramsko

[/quote]
Ahoj, ty roztoči bohužel na matce přezimují společné s ní. Byla zřejmě pomalá z vyčerpání i pravděpodobně z roztočů. Je potřeba takové matce pomoc dle návodu na internetu s cigaretovým kouřem a štětečkem. Pak nakrmit a vypustit.
[/quote]
Tomáši, ten návod jsem si našla, ale současně jsem našla článek, kde se odstraňování, ať už kouřem, nebo mechanicky nedoporučuje. Roztoči se prý sami pustí, až matka zahnízdí. Nechci jí ublížit, nechám to na přírodě. Hezký den všem.
Uživatelský avatar
Pepan
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 365
Registrován: pon 22. srp 2016 11:53:50
Bydliště: Dolní Benešov
Kontaktovat uživatele:

Zdravím všechny a zde nějaké fotky z dokrmování roztokem cukrové pasty
pro včely Apifondy. Královna luční "samousazení". Loni byly v úlku také luční.
Můj osvědčený systém z loňska pro úlky ,které nemají prostor pro dokrmení.
Kalíšek vytvořený z obyčejné plastelíny.

Obrázek

Obrázek

Obrázekbest places to eat in wilmington nc
Odpovědět