Chov čmeláků v roce 2023.

Volná diskuse o chovu a životě čmeláků.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Vojta
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 65
Registrován: stř 29. zář 2021 11:45:04
Bydliště: Klatovsko

Vojta píše:
pon 10. dub 2023 20:05:49
Přeji všem hezký zbyteček Velikonočního pondělí.
Dal jsem do obou čmelínů opět značky a sledoval. Za dnešek kamínek v jednom úlu dvakrát shozený. Odpoledne jsem nebyl doma, vrátil jsem se kolem 19. hodiny, kamínek opět dole. V půl osmé jsem se chtěl podívat do úlu a právě když jsem se chystal odkrýt víko, slyším zvenku (mám úly umístěné ve zděném bývalém chlívku, vstup přes zeď husím krkem) silné bzučení. Tak jsem vylezl a viděl jsem, jak právě do vstupu zalétá krásný čmelák skalní. Je to ten úl, kde se již před 14 dny ubytovala sama navrátilka. Předpokládám, že tohle je jiná královna, asi se těžko vrátila ta první po 14 dnech, ne? Ale udělala mně velkou radost. Tak jen doufám, že už bude lepší počasí.
A je po radosti, už dva dny se neukázala.
Martina
Příspěvky: 5
Registrován: pát 18. čer 2021 7:18:01

Ahoj všem. Loni jsem měla štěstí a odchovala ve 3 čmelinech mladé královny. Letos poprvé čekám na navrátilky. Mám tedy nechat klapku dole nebo otevřenou? Jaké máte zkušenosti?
marek972
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 341
Registrován: čtv 07. črc 2016 18:00:05
Bydliště: Slany

Martina píše:
sob 15. dub 2023 19:11:47
Ahoj všem. Loni jsem měla štěstí a odchovala ve 3 čmelinech mladé královny. Letos poprvé čekám na navrátilky. Mám tedy nechat klapku dole nebo otevřenou? Jaké máte zkušenosti?
Matky si klapku vetsinou pamatuji, ale je lepsi ji za zacatku mit otevrenou a nestresovat je.
Martina
Příspěvky: 5
Registrován: pát 18. čer 2021 7:18:01

Díky. Nechám i nadále otevřenou a budu čekat. Zatím je tu ošklivé počasí a hledačky jsem letos viděla jen 2 zemní o Velikonoce...
Uživatelský avatar
Blanka
Aktivní člen
Aktivní člen
Příspěvky: 251
Registrován: sob 15. dub 2017 9:35:20

Zdravím všechny a hlásím, mám nachystaných 7 čmelínů. 4 ve zděné dílně, 2 v dřevěném domku a jeden venku pod domečkem, který je udělaný pro čmelíny. Nechávám klapku otevřenou dokořán s kamínkem. Do dílny se mi usadila rokytka sama. do dřevěného domku taky samousazení jedna luční tmavá a jedna kterou neumím určit. Má tři proužky jasně žluté, není to zahradní, ta má druhý proužek jako měsíček, tahle ho má rovný, ještě jsem takového neviděla. A pod stříškou mám pohyb kamínku, ale ještě jsem ji nezahlédla. Co se týče výstelky, taky jsem měla s nitěma. Od ledna jsem to stříhala na 1cm a ještě cupovala. Hrozná práce, ale usadily se. Jinak nepřikrmuju, mám pro zahradě všude hluchavky, které už kvetou a pieris 4 ks , na těch se krmí všichni. Jinak na zahradě zemní, jedna skalní, zahradní, rokytka asi jen ta moje, a asi 3 luční, a jedna rolní, včera se krmila ještě ve20hod. Všechny se krmí nehledala ani jedna. Nechávám to na přírodě. Jen se bojím sklaních navrátilek. Mějte se hezky.
Uživatelský avatar
Pepan
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 365
Registrován: pon 22. srp 2016 11:53:50
Bydliště: Dolní Benešov
Kontaktovat uživatele:

Zdravím všechny. Dnes první dělnice od luční a zemní.
Jinak dnes plno hledajících rolních a skalních.
Uživatelský avatar
Vojta
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 65
Registrován: stř 29. zář 2021 11:45:04
Bydliště: Klatovsko

Tak u nás stále počasí nic moc, hledajícího čmeláka vidět skoro není.
Uživatelský avatar
Dag
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 125
Registrován: úte 04. kvě 2021 13:18:33
Bydliště: Příbramsko

Protože letos nebudu mít navrátilky, plánovala jsem si, že usadím jen ohrožené druhy. Jenže počasí bylo dosud tak zoufalé, že vybírat si, bylo riskantní. Na pěkné počasí v pátek a sobotu jsem čekala. Nevydržela jsem a zkusila pár hledaček, které se zrovna vyskytovaly. Úlky přijaly ihned. Jsou to asi dvě skalní a tu třetí si zatím netroufám určit, dokud ji nevyfotím. Hned druhý den nosí rousky a trénují přivřenou klapku. I dnes jsem zahlédla pár hledaček. Určitě ještě budou. ;)
marek972
Velmi aktivní člen
Velmi aktivní člen
Příspěvky: 341
Registrován: čtv 07. črc 2016 18:00:05
Bydliště: Slany

Ahoj vsichni,

tento rok je pocasi hodne nestabilni a je to videt na usazovani cmelaku. Doposud se mi nevratily zadne Rokytove ani do jednoho ze tri cmelinu, natoz pak pozdnejsi druhy jako Skalni. Vcera se aspon objevila navratilka od Zahradnich, jInak zatim nula. Nejsou videt zadni cmelaci ani na ovocnych stromech nebo kerich.

Drzim palce vsem!
Marek
Marie
Příspěvky: 37
Registrován: pon 18. dub 2022 16:07:07
Bydliště: Č. Budějovice

Ahoj všichni, tak jsem usadila hned napoprvé zemního. Každý den kamínek dole. Ještě mám jeden úl. Dala jsem tam také zemního a nic. Chtěla bych odchytit třeba zahradního, ale u nás je taková zima, že nelétá nic. Tak uvidím, zda se mi to podaří. Kdy bych měla začít spouštět klapku, bojím se, aby se vrátil. V novém úlu je strašně dlouhá chodba, přes dvě stěny. Dala jsem tam čmeláčka a nevycházel dvě hodiny. Tak mi ho bylo líto a pustila jsem ho střechou. Poradí mi někdo? Mám počkat?
Odpovědět