Chov čmeláků v roce 2023.

Volná diskuse o chovu a životě čmeláků.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Dag
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 125
Registrován: úte 04. kvě 2021 13:18:33
Bydliště: Příbramsko

Maruško, já usadila jednu matku v pátek a dvě v sobotu. Včera - v neděli jsem jim sklopila klapku napůl a dnes už téměř nadoraz. Zkontrolovala jsem, jestli podlezou a všechny tři to zvládly. Zítra zavřu úplně. Dělala jsem to tak i dříve a vždy jim stačily tři dny.
Uživatelský avatar
Dag
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 125
Registrován: úte 04. kvě 2021 13:18:33
Bydliště: Příbramsko

A nemusíš ho tam nechávat tak dlouho. Když sám nevyleze do hodiny, je třeba pustit ho střechou. Já ani tak dlouho nečekám. Naštěstí letos jsem takto pustila jen jednoho. Ostatní tři vděčně budku přijali. A pokud chceš mít jistotu usazení, tak zkus skalní. Ti jsou velmi vděční a ochotně se zabydlí.
Uživatelský avatar
Dag
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 125
Registrován: úte 04. kvě 2021 13:18:33
Bydliště: Příbramsko

Ten, kterého jsi pustila střechou se určitě nevrátí. Bez obav zkus jiného.
Uživatelský avatar
Pavels
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 67
Registrován: pát 29. kvě 2020 19:16:33
Bydliště: Domovská 768/33,Ostrava Hrabová, 72000

Ahojte na fóru,
Mám jistě usazené tři zemní. Jeden do úlku v garáži, tam mám už klapku dole a lehce ji zvedá. Je hodně pilná a mám s ní radost. Loni jsem totiž do dvou garážových neusadil ani jednu tak to chce zavonět vstupní trubky. Ve druhém jsem usadil skalní, ale je pryč. Na zahradě mám tři úlky, ve dvou byly loni skalní a tak jsem nechal otevřené klapky pro navrátilky. A ejhle samy se mi tam usadily zahradní. tak přemýšlím, že jsem měl asi zavřít klapky a to by snad navrátilky otevřely. S posledním si nejsem jistý, ale teď se na něho soustředím. Krásně mě ti čmeláci odvádějí í od chmur z mého zdravotního problému, který se zdál s počátku hodně závažný. Budu na pozorování a já budu pozorovat je. :D :lol:
Pavels
Uživatelský avatar
Dag
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 125
Registrován: úte 04. kvě 2021 13:18:33
Bydliště: Příbramsko

Ahoj Pavle, se čmeláky jsi navzdory špatnému počasí úspěšný, tak věřím, že budeš určitě v pořádku. Drž se a mysli pozitivně. 8-)
Uživatelský avatar
Pavels
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 67
Registrován: pát 29. kvě 2020 19:16:33
Bydliště: Domovská 768/33,Ostrava Hrabová, 72000

Ahoj Dag,
dík za podporu, ale moc úspěšný? Dyť oni se mi tam sami derou : :P To je asi odměna za minulé léta, kde jsem byl v nevědomí. Teď to beru s větším klidem. A tak se to musí se vším.
Pavels
Uživatelský avatar
Vojta
Nový člen
Nový člen
Příspěvky: 71
Registrován: stř 29. zář 2021 11:45:04
Bydliště: Klatovsko

Ahoj,
tak potřetí se ubytovala navrátilka skalního ve stejném úlu, dvakrát vydržela vždycky tak 2 dny a pak už se neobjevila. Tak doufám, že teď už ta třetí vydrží. Ve druhém úlu loni hnízdo skalních skončilo dost brzo, tak nevím, jestli se některá objeví. Počkám ještě pár dní, a pak zkusím usadit nějakou hledačku
Uživatelský avatar
Hugo.008
Stálý člen
Stálý člen
Příspěvky: 175
Registrován: pon 18. čer 2018 13:42:33
Bydliště: Horní Popelov, okr. Č. Lípa

Zdravím celé společenství a držím nám všem palce. Skalní se mi už 3. rokem vracejí, ale vypozoroval jsem, že první den se 1 až 2x vrátí a pak je pár dní klid. Po této přestávce se zas objeví a začnou nosit rousky. Těžko říct, jestli se jedná o dvě matky s tím že ta první si to rozmyslí a druhá zůstane nebo je to ta samá a než započne svoje životní dílko, tak si chce ještě trochu užít :D . Toto se mi stalo 2 sezóny po sobě, takže z toho nechci dělat dogma.
Mě se sama 17.4. usadila jedna luční, ale 20.4. večer odletěla a už se nevrátila. Kontroloval jsem výstelku, ale nic co by ji mělo stresovat jsem nenašel. 22.4. se ve stejném úlku objevila navrátilka skalní. Pak 2 dny nic a včera se vrátila a začala nosit.
Toho 22. chvilku po příletu skalní, strčila nos na kraj rolní a hned zmizela. Nevím jak je to se značením teritoria, ale vypadlo to, jako kdyby si rolnička jen čichla dostala vzkaz od skalní : tady bydlím já.
kaos
TOP člen
TOP člen
Příspěvky: 613
Registrován: pát 27. dub 2018 15:04:22

Ano to, že navrátilky nejdřív nakouknou a pak odletí a usadí se až později je dost klasické chování u většiny pollen store. Viděl jsem to u lučních, rokytových, hájových i skalních.

U pocket makers jsem měl zkušenost jen s rolní a zahradní a tam rovnou začali pracovat.
Jakub - Mukařov (Praha Východ)
Marie
Příspěvky: 39
Registrován: pon 18. dub 2022 16:07:07
Bydliště: Č. Budějovice

Ahoj Dagmar,
tak se mi podařilo obsadit i druhý úl. Na prvním už jsem sundala klapku dolů. Čmeláček krásně zvedá klapku. Tak uvidíme, jaká bude sezóna. Jinak děkuji za rady. Určitě to tak udělám jak píšeš.
Budu o to přemýšlet.
Maruška
Odpovědět